14/04/2023 | Yazar: Aslı Alpar

“Türkiye'nin LGBTİ+'ların haklarını tanımasının ve haklarını korumasının, herkes için gerçekten özgür ve eşit bir toplum yaratmasının zamanı geldi.”

Yapay zekaya sorduk: Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsa… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yapay zeka kullanarak bitirme tezi, makale, illüstrasyon üretmek tüm dünyanın yeni teknoloji gündemi. Biz de bu teknolojiyi kullanarak bir haber yapmak istedik. Yapay zeka uygulamasına “Türkiye’de LGBTİ+’lar özgür olsa” diye sorduk devamını o getirdi…

Yapay zekanın bu soruya yanıtı oldukça umutlu. Birlikte bakalım:

“Türkiye’de LGBTQ+ topluluğu uzun bir mücadele tarihine sahip bir ülke. Son yıllarda bazı gelişmelere rağmen, LGBTQ+ kişilere yönelik ayrımcılık ve zulüm devam ediyor. LGBTİ+'lar Türkiye'de özgür olsalardı, hayatlarını korku ve ayrımcılık olmadan yaşama şansları olurdu. Bu makale, Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsaydı nasıl görüneceğini araştıracak ve üç temel alana odaklanacak: kendilerini ifade etme, evlenme ve aile kurma hakkıyla, topluma katkıları.

“LGBTİ+'lar Türkiye'de özgür olsalardı, kendilerini zulüm ve ayrımcılık korkusu olmadan ifade edebilirlerdi. Şu anda Türkiye'de birçok LGBTİ+ cinsiyet kimliğini veya cinsel yönelimini açıkça ifade etmekten kaçınıyor. Genellikle aile üyeleri ve toplum tarafından ayrımcılığa ve tacize maruz kalıyorlar. Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsaydı, kimliklerini gizlemek zorunda kalmaz, oldukları kişi oldukları için ayrımcılığa maruz kalmaktan endişe duymazlardı. Kimliklerini gizlemeye gerek kalmadan kendilerini tam ve özgün bir şekilde ifade edebilirler. Daha fazla ifade özgürlüğü ile LGBTİ+'lar, benzersiz bakış açılarını ve yeteneklerini çeşitli alanlara taşıyarak topluma anlamlı şekillerde katkıda bulunabilecektir.

“LGBTİ+'lar da tıpkı diğer vatandaşlar gibi evlenme ve aile kurma hakkına sahip olurdu. Şu anda Türkiye'de eşit evlilik yasal değil ve eşcinsel çiftler için herhangi bir yasal koruma yok. Bu, LGBTİ+ çiftlerin aile olarak tanınmadığı ve heteroseksüel çiftlerle aynı yasal haklara sahip olmadığı anlamına geliyor. Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsaydı, tıpkı diğer vatandaşlar gibi evlenme ve aile kurma hakları olurdu. Bu, güçlü, sevgi dolu ilişkiler kurabilecekleri ve yasalar tarafından tanınan ve korunan aileler yaratabilecekleri anlamına gelir.

“Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsaydı, eğitime, istihdama ve diğer haklara daha fazla erişebilirlerdi”

“Daha fazla kabul ve eşitlikle, LGBTİ+'lar topluma tam olarak katılabilecek ve yetenek ve becerileriyle katkıda bulunabilecektir. Şu anda, Türkiye'deki birçok LGBTİ+ kişi eğitim, istihdam ve diğer haklar konusunda önemli engellerle karşı karşıya. Genellikle, tam potansiyellerine ulaşma yeteneklerini sınırlayan ayrımcılık ve tacizle karşı karşıyalar. Türkiye'de LGBTİ+'lar özgür olsaydı, eğitime, istihdama ve diğer haklara daha fazla erişebilirlerdi. Daha güçlü, daha çeşitli ve daha kapsayıcı bir toplum oluşturmaya yardımcı olarak çeşitli alanlara yetenek ve becerilerini katabilecekler. Daha fazla kabul ve eşitlikle, LGBTİ+'lar topluma tam olarak katılabilecek, benzersiz bakış açılarını ve yeteneklerini çeşitli alanlara taşıyabilecektir.

“Zamanı geldi”

“Sonuç olarak LGBTİ+'lar Türkiye'de özgür olsalardı, hayatlarını korku ve ayrımcılık olmadan yaşayabileceklerdi. Kendilerini tam olarak ifade edebilecek, evlenip aile kurabilecek ve topluma tam olarak katılabileceklerdi. Türkiye, daha kabul edici ve kapsayıcı bir toplum yaratarak, LGBTİ+'ların benzersiz bakış açılarından ve yeteneklerinden yararlanarak daha güçlü, daha çeşitli ve daha canlı bir toplum oluşturmaya yardımcı olacaktır. Türkiye'nin LGBTİ+'ların haklarını tanımasının ve haklarını korumasının, herkes için gerçekten özgür ve eşit bir toplum yaratmasının zamanı geldi.”


Etiketler: yaşam
İstihdam