30/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Hollanda Başkonsolosluğu “The Turkish Boat” film gösterimi ve “Hollanda ile Türkiye’de Onur Yürüyüşleri Paneli”ne ev sahipliği yaptı.

“Yasaklara inat daha çok bir arada durmalıyız” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hollanda Başkonsolosluğu Onur Haftası kapsamında “The Turkish Boat” film gösterimi ve “Hollanda ile Türkiye’de Onur Yürüyüşleri Paneli”ne ev sahipliği yaptı.

Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası dolayısıyla dün (29 Haziran) resepsiyon düzenledi.

Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis’in açılış konuşması ve panelistleri tanıtmasıyla başlayan resepsiyon LİSTAG Aileleri’nin kısa film çalışmaları ve The Turkish Boat film gösterimi ile devam etti.

2012 yılındaki Hollanda Kanal geçitindeki Türk teknesi katılımcılarının hikayesini anlatan filmde, Hollanda’dan LGBTİ+ aktivistleri Döne ve Serdar’ın toplum içinde tanınma ve görünürlük girişimleri perdeye yansıtıldı.

Hollanda Onur Yürüyüşü'nde 'Turkish Boat'

Onur yürüyüşü deneyim paylaşımları ile devam eden resepsiyonda, SPoD'tan Zeynep Kayacan moderatörlüğünde, LGBTQ+ aktivisti Döne Fil, Hollanda Yeşiller Partisi Milletvekili Nevin Özütok, Kaos GL muhabiri Umut Güven ve İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nden Enes Ka konuşmacı olarak yer aldı.

Belgeselde yer alan Döne, film gösterimi ardından o süreçte yaşadıkların panelde anlattı.

“Onur yürüyüşünü takip eden günlerde, birçok tehdit aldık. Medya bizim bu girişimimizi kötü bir şekilde yansıttı. Medya gerçekten çok yüklendi. Görünürlük sağlamak çok önemli. Hollanda da bu konularda çok mücadele verdik.”

“Hollanda’da politikalar pratiğe dökülmüyor”

Onur yürüyüşü paylaşımları ile devam eden panelde, panelistlerden Nevin Özütok Hollanda’daki LGBTİ hareketinin politik dinamiklerini değerlendirdi. Yasal olarak LGBTİ’ler için birçok hak tanınmış olsa da, uygulamada sorunlarla karşılaştıklarını şu sözlerle anlattı:

“Hollanda’da LGBTİ’lere ayrımcılık uygulamak yasalarla korunan bir suç. Fakat ne yazık ki bu yasaların uygulamaya geçmesi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlar için daha çok çalışmalıyız. Bunun yanı sıra birçok alanda, özellikle spor faaliyetlerinde LGBTİ görünürlüğü çok az, buna dikkat çekmek önemli.”

“Sansürlere, yasaklara inat daha çok bir arada durmalıyız!”

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın “Köprüler İnşa Ediyoruz” programı kapsamında Hollanda Onur Haftası’na katılacak olan Umut Güven hazırlık sürecini ve Türkiye’deki duruma dair düşüncelerini paylaştı.

“Çok yoğun bir hazırlık sürecinden geçiyoruz Hollanda için. Orada iki farklı yerde kendi hikayemi anlattığım bir konuşma yapacağım. Bakanlığın desteğiyle bir konuşma koçu eşliğinde çalışıyoruz. Nijerya, Zibbabwe, Tunus, İsrail gibi bir çok yerden aktivistler gelecek, onlarla hikayelerimi paylaşacağım. Çok heyecanlıyım. Ardından da, COC Hollanda ve Bakanlıkların katıldığı bir başka resepsiyonda Türkiye’deki deneyimlerimi anlatma fırsatım olacak. Aylar öncesinden tüm bunlar için bir program başlatıldı. Henüz gitmeden çok güzel bağlantılar ve ilişkiler kurmaya başladık. Türkiye’de de çok yakında böyle güzel etkinliklerde buluşabileceğimize inanıyorum. Bunun için de sansürlere, yasaklara inat daha çok bir arada durmaya devam etmeliyiz.”

Katılımcıların bu seneki yürüyüşünü sorması üstüne, Enes Ka Valilik yasaklarına değindi. Bu sene de Valilik tarafından onur yürüyüşünün yasakladığını belirten Enes Ka, "Hafta boyunca 40'tan fazla etkinlik yaptık. Tüm yasaklamalara rağmen de yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda Onur Yürüyüşü yasaklansa da alanlarda olacağız" dedi.


Etiketler: yaşam
İstihdam