26/04/2022 | Yazar: Yıldız Tar

Eskişehir Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması öncesi LGBTİ+ hak savunucuları açıklama yaptı: Yargılanması gereken onur yürüyüşümüz değil. Asıl yargılanması gereken bizlere uygulanan şiddet, baskı ve fobidir!

“Yasaklara karşı sokaktayız, çarktayız, yürüyüşteyiz, direnişteyiz!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Aras Örgen

30 Haziran 2021’de gerçekleştirilmek istenen 1. Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde darp edilerek gözaltına alınan 15’i LGBTİ+ hak savunucusu, biri gazeteci olmak üzere 16 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün (26 Nisan) görüldü.

Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesi hak savunucuları basın açıklaması yaptı. Eskişehir Pride adına yapılan açıklama sırasında “Onur yürüyüşü yasaklanamaz”, “Nefrete inat yaşasın hayat” ve “Travestiyiz, buradayız, alışın, barışın gitmiyoruz” sloganları atıldı.

Açıklamada yasak kararının valilik sayfasında duyurulmaması eleştirildi ve “Asıl yargılanması gereken bizlere uygulanan şiddet, baskı ve fobidir” denildi.

“Dün Gezi'deydik, bugün Eskişehir sokaklarında direnişteyiz”

Açıklamanın tam metni şöyle:

30 Haziran’da Eskişehir’de gerçekleştirdiğimiz 1. Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde aralarında çocukların da bulunduğu 16 LGBTİ+ olarak gözaltına alındık. Gerekçe olarak gösterilen karar valilik sayfasından duyurulmadı. Kimseye duyurulmayan bu karar hakkımız olan yürüyüşü gerçekleştirmemize engel olamaz!

Bizleri yürütmeyen, burslarımızı kesen, yurttan atan nefretinize, fobinize inat varız ve var olmaya devam edeceğiz! Sizin koyduğunuz yasakları, LGBTİ+'lara yönelttiğiniz nefreti kabul etmiyor, mücadelemize devam ediyoruz!

İktidar tarafından sistematik olarak hedef gösterilen, her gün fobiye maruz bırakılan biz LGBTİ+’lar varlığımızı, haklarımızı haykırmak, ne olursa olsun ‘’buradayız’’ demek için bir araya geliyoruz. Dün Gezi'deydik, bugün Eskişehir sokaklarında direnişteyiz. Cezalarınızın, yasaklarınızın gücü ne geziyi ne bizi yıldırmaya yeter. Geziyi savunuyoruz! Sizlerin nefretinize, yasaklarınıza, fobinize inat bizler yaşadıkça mücadele etmeye devam edeceğiz, geziyi ve onur yürüyüşünü savunmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz! Bizleri engellemek için bir gecede çıkardığınız yasakları kabul etmiyoruz! Yargılanması gereken onur yürüyüşümüz değil. Asıl yargılanması gereken bizlere uygulanan şiddet, baskı ve fobidir! 

Yasaklara karşı sokaktayız, çarktayız, yürüyüşteyiz, direnişteyiz!

Açıklamanın ardından hak savunucuları duruşmayı izlemek için adliyeye geçti.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam