15/08/2018 | Yazar: Kaos GL

Fotoğrafçı Anna Milokumova yasaklara, ayrımcılığa ve önyargılara karşı LGBTİ+ çiftleri fotoğrafladı.

Yasaklara ve önyargılara karşı: “Bir aradayız” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğrafçı Anna Milokumova yasaklara, ayrımcılığa ve önyargılara karşı LGBTİ+ çiftleri fotoğrafladı. 

Fotoğrafçı Anna Milokumova Rusya'da 2013 yılından beri yürürlükte olan “eşcinsel propaganda yasağı”na karşı LGBTİ+ çiftleri fotoğrafladı.

Milokumova’nın LGBTİ+’lara yönelik önyargı ve ayrımcılığın sona ermesi için başlattığı “Bir aradayız” isimli proje kapsamında fotoğraflanan çiftler “aşk, aşktır” teması ile poz verdi.

Milokumova’nın basit ve samimi olmasına özen gösterdiği fotoğraflarda bazı yüzler görünmüyor. Bunun sebebi, ülkedeki eşcinsel propaganda yasağının neden olabileceği ayrımcılık endişesi.

“Bu arkadaşlıktan gurur duyuyorum”

Eşcinselliğin ve biseksüelliğin konuşulmadığı bir ailede büyüdüğünü belirten Milokumova “Bir aradayız” projesi ile LGBT’lere yönelik önyargılarıyla yüzleştiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “İlk defa 19 yaşındayken eşcinsel biriyle tanıştım ve bu kişi uzun yıllar boyunca en iyi arkadaşım oldu. Ona ihtiyacım olduğunda her zaman yanımdaydı, çok dürüst ve beni iyilikle kuşatıyor. Bu arkadaşlıktan gurur duyuyorum.”

Anna Milokumova fotoğrafladığı çiftlerin kısa hayat hikâyelerini de paylaşıyor.

Pollina ve Tasya, 23, öğrencilerdir. Neredeyse beş yıldır beraberler. Birlikte yaşamak, çalışmak, okumak ve birlikte çalışmaktan hoşlanıyorlar. Bu genç kadınlar için ilişki, karşılıklı saygı, destek, birbirlerine karşı gerçek bir ilgi ve geleceğe yönelik ortak planlar üzerine kurulmuş bir aile anlamına geliyor.

Kirill psikolog, Igor ise insan hakları savunucusu. İkili altı yıldır beraber. Kendilerini şaşırtan şeyleri paylaşmayı seviyorlar. Kirill ve Igor birlikte olduklarında kitapları yüksek sesle okuyor ve tartışıyorlar.

Polina ve Lada. Polina güzellik sektöründe çalışıyor. Lada ise öğrenci. Bir yıldır birlikte olan çift seyahat etmeyi, yürüyüş yapmayı ve yemek yemeyi seviyor. Onlar ilişkilerinde, yaşama sevincine, dengeye, birbirini önemsemeye ve hassasiyete değer veriyor.

İlgili haberler:

Rusya’da “gey propaganda yasağı” delindi

Rusya’daki LGBTİ+’lar için: Tüm renkleri destekle!

Putin’in ‘makyajlı’ tasviri yasaklandı


Etiketler: yaşam
İstihdam