12/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini raporlaştırdı.

“Yaşamımda şiddetsiz pencereler açtım” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini raporlaştırdı.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi Projesi kapsamındaki gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini raporlaştırdı.

“Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” başlığıyla yayımlanan araştırma raporu, İstanbul’da 17 farklı lisede öğrenim gören ve proje kapsamındaki farkındalık çalışmalarına katılan 5518 genç arasından gönüllü 94 gencin, proje kapsamında hazırlanan çevrimiçi ankete verdiği cevaplar derlenerek hazırlandı.

Raporda gençlerin; yüzde 56’sının flört şiddetini deneyimlediği, %71'inin çevresinde flört şiddetine tanıklık ettiği dikkat çekiyor. Öğrencilerin yüzde 89,6’sı flört şiddetinin önlenebileceğini savunuyor.

Flört şiddeti önlenebilir, peki ama nasıl?

Araştırmaya katılan 94 genç flört şiddetini önlemek için bazı önerilerde bulundu. Öneriler arasında, farkındalık yaratmak ve şiddet yaşayanlara destek olmak, kişilere yalnız ve güçsüz olmadıklarını hissettirmek, toplumu bilinçlendirmek yer alıyor. Gençlerin flört şiddetinin önlenmesi için önerileri şöyle:

“Farkındalık yaratmak ve şiddet yaşayanlara destek olmak.”

“Kişilere yalnız ve güçsüz olmadıklarını hissettirmeliyiz.”

“Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü yapılan şiddettin farkında olmayan bireyler buna müsaade ederler.”

“Farkındalık sahibi olmak ve istemediği şeyleri başkası kırılmasın diye yapmamak.”

“Bu eğitimin her kademedeki öğrencilere ve STK’lar aracılığıyla yaşamın her alanına yayılması.”

“İnsanları küçük yaştan itibaren birçok konuda eğitmeliyiz, özellikle de ilişkiler konusunda. Bu ilişkileri sadece karşı cinse olan ilişkiyle sınırlamıyorum, öğrenci-öğretmen, patron-çalışan, ebeveyn-çocuk ilişkileri konusunda çok iyi bir şekilde insanlara eğitim vermeliyiz.”

“İyi ki bu eğitimi aldım. Yaşamımda şiddetsiz pencereler açtım.”

“Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” raporunun tamamına buradan erişebilirsiniz.


Etiketler: yaşam