06/07/2022 | Yazar: Yıldız Tar

Ankara Onur Yürüyüşü Komitesi: Diyanet fetvaları, Bakanlık fermanlarıyla LGBTİ+’ları hedef gösteren LGBTİ+fobik devlet bilsin ki, susmuyoruz korkmuyoruz ve direnmeye her alanda devam ediyoruz.

“Yaşamımızı özgürce sürdürebilmek için direniyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Onur Yürüyüşü Komitesi, yürüyüşe polis ve İslamcı çetelerin saldırısına ilişkin dün (5 Temmuz) İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Akşam saat 20.00’de dernek binasında bir araya gelen LGBTİ+ aktivistleri gün boyu devam eden polis ve İslamcı çete şiddetine dikkat çekti.

Komite adına basın açıklamasını okuyan Nisan Çıra, “Yapılan çağrıya birçok İslamcı çete yürüyüş engellemeye ve saldırmaya yönelik açıklama yapsa da geri adım atmadık, çağrımızı yineledik” diyerek Hacı Bayram Camii’nde LGBTİ+ düşmanı İslamcı grupların açıklamasına izin verilirken, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polisin saldırdığını hatırlattı:

“Saldıranlar sadece polisler değildi. Aynı zamanda sivil faşist gruplar onur yürüyüşüne katılanlara saldırdı ve arkadaşlarımız gözaltına alınırken polis koruması altında tekbir attılar. Polis hastaneye gözaltı takibine giden avukat arkadaşlarımıza fiziksel saldırıda bulundular. polisin ve İslamcı faşist çetelerin bu saldırılarına ve engelleme çabalarına rağmen sokaklarda defalarca açıklamanızı gerçekleştirdik, sokakları sloganlarımızla doldurduk.”

Çıra, 3 Temmuz’da Eskişehir Onur Yürüyüşüne, 26 Haziran’da İstanbul Onur Yürüyüşüne, 10 Haziran’da ODTÜ Onur Yürüyüşüne ve 20 Mayıs’ta Boğaziçi Onur Yürüyüşüne saldırıları hatırlatarak şöyle devam etti:

“Dünya yerinden oynar, lubunya özgür olsa!”

“Saldıran ve arkadaşlarımızı gözaltına alan gücü tanıyoruz. Bu güç, aynı zamanda biz lubunyaları yaşamımızın her alanında bizi hedef gösteren, bize şiddet uygulayan, dayatmacılığıyla bizleri kısıtlayan, yok sayan ve lubunyaların yaşam haklarını ellerinden alan gücün ta kendisidir.

“Biz yeniden sesleniyoruz; LGBTİ+lari toplumdan dışlayan, Diyanet fetvaları, Bakanlık fermanlarıyla LGBTİ+’ları hedef gösteren LGBTİ+fobik devlet bilsin ki, her yürüyüşümüz onur yürüyüşü, susmuyoruz korkmuyoruz ve direnmeye her alanda devam ediyoruz.

“Hande Kader’i, Didem Akay’ı, Okyanus Efe’yi, Ahmet Yıldız’ı, Eylül Cansın’ı, Zirve Soylu’yu, Hande Buse Şeker’i, Roşin Çiçek, Doski Azad’ı ve katledilen diğer tüm lubunyaları her anımızda olduğu gibi, bugün burada da unutmuyor ve hatırlatmaya devam ediyoruz. İzmir’de katledilen faili meçhul trans kadınların hesabını sormaya ve İzmir Bornova Sokak’ta her gün polis tehdidi ve şiddetine maruz kalan seks işçilerinin haklarını aramaya devam ediyoruz. Tıpkı her fırsatta Esat’ta Eryaman’da evlerinden, mahallelerinden attığınız trans seks işçilerini hatırlattığımız gibi. 14 yıldır süregelen, devletin ve yargının faillerle işbirliği yapıp zaman aşımına uğratmaya çalıştığı bu davanın peşini bırakmıyor, adalet sağlanana kadar mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizler, tüm hak mücadeleleriyle beraber direniyor, türcülüğe, sağlamcılığa, orospufobiye, mülteci düşmanlığına, işçi lubunyaların sömürülmesine Kürdistanlı lubunyaların karşılaştığı faşist devlet şiddetine ve nefret cinayetlerine karşı ses çıkarıyoruz. İktidarın ürettiği fobinin sonucunda kısıtlanan yaşam alanlarımızın en büyük nedenlerinden birinin ekonomik kriz olduğunu biliyoruz. Biz LGBTİ+’lar, fobik iktidarın hedef göstermeleriyle topluma empoze ettiği ötekileştirme sebebiyle iş bulamıyor, yaşam alanlarımız olan ev ve yurtlarımızdan atılıyor veya kendi kimliğimizle bu alanlarda özgürce barınamıyoruz. Ama biz yine de tüm bu baskı, dayatma ve ötekileştirmelere rağmen yaşamımızı özgürce sürdürebilmek için direniyoruz. Her yürüyüşümüz onur yürüyüşü ve biz her seferinde “Dünya yerinden oynar, lubunya özgür olsa!” diyoruz, demeye devam edeceğiz.”

Ankara Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

İslamcı LGBTİ+ düşmanlarının Hacı Bayram Camii ve Kuğulupark’taki linç ve nefret çağrılarına izin veren polis 2. Ankara LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne saldırdı. 2. Ankara Onur Yürüyüşü'nün düzenleneceği Kuğulu Parkın etrafı yürüyüş öncesi polis araçlarıyla çevrelendi. Gazeteciler alandan zorla uzaklaştırıldı. "Şova izin vermeyeceğiz" diyerek parktaki LGBTİ+'ları dışarı çıkardı.

LGBTİ+'lar tüm engellemelere rağmen Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Tunalı Hilmi Caddesi’ne bağlanan sokaklardan, “Nefrete inat, yaşasın hayat” sloganları yükseldi. Daha toplanma başlamadan bir LGBTİ+ aktivistini gözaltına alan polis, yoğun biber gazı kullanarak 42 kişiyi gözaltına aldı. Ters kelepçe işkencesi uyguladı. Gözaltına alınanlar Emniyet'teki ifadelerinin ardından 6 Temmuz sabah saatlerinde serbest bırakıldı. Saldırıda Mezopotamya Ajansı'ndan gazeteci Emel Vural'ın yüzüne biber gazı sıkıldı. Polis, KaosGL.org muhabiri Aslı Alpar'a da saldırarak bacağından yaraladı.

LGBTİ+’lar saldırılar öncesi Tunalı Hilmi Caddesi’nde birçok farklı grup halinde yürüdüler. Kennedy Caddesi ve Bestekar Sokak’ta polis darp ederek LGBTİ+’lara saldırdı. Ankara Onur Yürüyüşü basın açıklaması Tunalı Hilmi Caddesi'nde yürünerek okundu. Öte yandan, LGBTİ+ düşmanı İslamcı gruplar da LGBTİ+’lara saldırmaya kalkıştı.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam