16/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL 2021 Medya İzleme Raporu’nun sonuçlarını Yıldız Tar Journo’da yazdı.

Yıldız Tar Journo için yazdı: “2021’de LGBTİ+’lardan çok LGBTİ+ karşıtlarının görüşlerine başvuruldu.” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar, Kaos GL’nin hazırladığı 2021 Medya İzleme Raporu’nu Journo için yazdı. “Madem ki yaşamın her alanındayız, neden medyada yokuz?” başlıklı yazıda Tar, raporu LGBTİ+ aktivistleri ile konuştu.

Lezbiyenler en çok temsil edilen grup oldu

Yıldız Tar yazısında, rapora göre medyada bu yıl en çok temsil edilen grubun lezbiyenler olduğunu söylüyor.

“Haberlerde kendisine en çok yer bulabilen grup 246 içerikle lezbiyenler oldu. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak en çok medyada yer alan grubun “lezbiyenler” olması medyadaki lezbiyen temsilinde olumluya doğru gidişten ziyade, Cumhurbaşkanı’nın sene içerisindeki “Lezbiyen, mezbiyen” açıklamasından kaynaklanıyordu.”

Tar’a göre araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise, LGBTİ+ haklarını gözeten yayın organlarının sadece bununla yetindiği.

“2021’de yazılı basında LGBTİ+’larla ilgili yayınlanan bütün haber, köşe yazısı ve söyleşilerin (toplam 4.011 metin) sadece %43’ü ayrımcı dil ya da nefret söylemi üretmiyordu. Hak haberciliği kapsamında değerlendirilen 1.707 metni detaylıca incelediğimizde ise haberlerin önemli bir bölümünde (720 metin) sadece LGBTİ+’ların temel insan haklarına saygılı bir habercilikle yetinildiği açığa çıkıyor.”

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 


Etiketler: insan hakları, medya
İstihdam