11/01/2019 | Yazar: Yıldız Tar

​Yeni Akit’in nefretinde bugün: “Sapkın dernekler kapatılsın”, “Kaos GL ve türevleri kapatılsın”, “homolar, kamu düzenini sabote etti”.

Yine Yeni Akit, yine nefret! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yeni Akit’in nefretinde bugün: “Sapkın dernekler kapatılsın”, “Kaos GL ve türevleri kapatılsın”, “homolar, kamu düzenini sabote etti”.

Yeni Akit gazetesi LGBTİ+’ları hedef alan nefret söylemine sistematik olarak devam ediyor. Gazete bugün sürmanşetten “Sapkın dernekler kapatılsın” diyerek Kaos GL Derneği’ni hedef gösterdi, nefret yayınını sürdürerek ifade ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal etme çağrısı yaptı.

Nefrette hız kesmiyor!

Harun Sekmen imzalı metinde yer alan nefret ve ayrımcılık dolu ifadelerden bazıları şöyle:

“Türk aile yapısını ve ahlaki normlarımızı dinamitleyen sapkın homolar, provokatif faaliyetlerine her gün bir yenisini ekledi.

“Alman Vakıfları, AB fonları ve Soros'un finansman desteğiyle devasa bir maddi kaynağa kavuşan sapkınlar, KAOS GL adı altında dernekleşerek hukuki bir statü de kazandı.

“Yasal zırha bürünmenin verdiği rahatlıkla devlet kurumlarına dahi sızan homolar, kamu düzenini sabote etti.”

“Ülkemizdeki özgürlük ortamı ve yasal boşlukları istismar eden sapkın eşcinseller, gayri ahlaki tutumlarını topluma empoze etmek için olağanüstü gayret gösteriyor. Üniversitelerde 'sunum' bahanesiyle derslere giren, hukuk devletinin olmazsa olmazı barolarda örgütlenen, kampüslerde, 'öğrenci kulübü' adıyla ahlaksız faaliyetlere imza atan, MEB'in programlarını bile baltalayan homolardan hesap sorulamıyor.”

Metinde Milli Beka Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan İlter ve Avukat Ali Oman Bağırgan’ın nefret söylemi içeren görüşlerine de yer verildi. “Kaos GL ve türevleri kapatılsın” çağrısı yinelenerek ifade ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal etme çağrısı yapıldı.

Gazete dün yine sürmanşetten yayınladığı “Sapkınlık eğitimden elini çekmiyor” başlıklı metinle nefret söylemi üretmişti.

Yeni Akit gazetesi sistematik nefret üretiyor

Sistematik nefret söylemi üreten Yeni Akit gazetesi hakkında Kaos GL Derneği geçtiğimiz günlerde suç duyurusunda bulundu.

Dernek, Yeni Akit yayınlarında yer alan “Kendilerini LGBTİ olarak tanımlayan eşcinsel sapkınlar”, “Batılı ülkelerin ve Alman Vakıfları'nın fonlarıyla beslenen homolar”, “sapkın homolar”, “eşcinsel ahlaksızlar” ifadelerinin nefret söylemi olmasının yanı sıra suç olduğunu vurgulayarak Yeni Akit hakkında Türk Ceza Kanunu Madde 216’dan dava açılmasını talep etti.

Kaos GL’nin suç duyurusunda yer alan Yeni Akit haberlerinden ilgili bölümler ise şöyleydi:

Yeni Akit’in 1 Temmuz 2018 tarihli “AB fonluyor homolar semiriyor” başlıklı haberinde “Kendilerini LGBTİ olarak tanımlayan eşcinsel sapkınların hızla dernekleştikleri ortaya çıktı” ifadesi,

3 Kasım 2018 tarihli “Hacettepe’de sapkınlık dersine soruşturma” haberinde “Türkiye’nin ahlaki yapısını bozmak için her platformda faaliyet yürüten LGBTİ’li sapkınlar” ifadesi,

4 Kasım 2018 tarihli “Üniversitelerde sapkın istila!” haberinde Hacettepe Üniversitesi’nde sapkınlık propagandası için ders veren LGBTİ’nin” ifadesi,

13 Haziran 2018 tarihli “BM'den homolara destek” haberinde “eşcinsel sapkınlığı özendirici sunumlar” ifadesi,

13 Temmuz 2018 tarihli “Batı kuklalarını fonlarla oynatıyor” haberinde, “eşcinsel sapkınlar”, “homocu Almanlar” ve devamında “müdahale edilsin” ifadeleri,

14 Kasım 2018 tarihli “Sapkınlar TÜYAP Fuarı’nda” haberinde, “eşcinsel sapkınların bastığı kitapların rahatlıkla satılması tepki çekti”, “sapkın dernekler kapatılsın” ifadeleri.

Kopyacı nefret!

Belli aralıklarla LGBTİ+ derneklerini hedef gösteren Yeni Akit, her yayınında benzer ifadeleri kullanmaktan çekinmiyor.

24 Eylül 2018’de İzmir Genç LGBTİ+ Derneği’ni hedef gösterdiği metinde, “Gençlerin ahlakı hedefte! Alman vakıfları zehir saçıyor...”, “LGBTİ’li sapkınlar”, “Genç LGBTİ adlı sapkın oluşum”, “homoluğu özendirici”, “LGBTİ’li homolar”, “LGBTİ’li sapkın homolar” gibi hem derneğe hem de LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık örgütleyen ifadeler kullanmıştı.

Gazete yine 31 Ağustos’ta SPoD LGBTİ’yi hedef göstermiş; “eşcinsel sapkınlığı”, “Haçlı Batı’daki kaynaklar”, “sapkın dernek” ve “sapkın faaliyetler” gibi hem derneğe hem de LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık örgütleyen ifadeler kullanmıştı.

 


Etiketler: medya
nefret