02/10/2018 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos’un Atina’da linç edilerek öldürülmesinin ardından adalet isteyenler sosyal medyada bir araya geliyor.

“Zak için Adalet” arayışı sürüyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos’un Atina’da linç edilerek öldürülmesinin ardından adalet isteyenler sosyal medyada bir araya geliyor.

Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos’un arkadaşları ve insan hakları savunucuları adalet arayışlarını sosyal medyada açtıkları bir sayfa ile sürdürüyor. “Justice For Zak/Zak için Adalet” isimli Facebook sayfasında sekiz dilde paylaşılan duyuru “Hayatlarımız önemli” diyor.

İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Katalanca, Almanca, Arapça, Türkçe ve Romanca paylaşılan duyuru Zak’ın öldürülmesinde polisin de sorumlu olduğuna, olayın ardından halkın yanlış bilgilendirildiğine ve cinayetin örtbas edilmeye çalışıldığına dikkat çekiliyor ve adalet talebi tekrarlanıyor.

“Zak'ın cinayetinden sorumlu olanlarla ceza verilene kadar savaşacağız”

Duyurunun tam metni şöyle:

“LGBTİ+ aktivisti olan HIV pozitif ve drag queen Zak Kostopoulos (diğer adıyla Zackie Oh) 21 Eylül Cuma günü Atina’da linç edilerek öldürüldü. “Öfkeli bir grup vatandaş” tarafından işlenenen cinayete Yunan Polisi de göz yumarak ortak oldu. Cinayetin ardından halkı yanlış bilgilendirmeye, cinayeti örtbas etmeye ve kurbanı yeniden mağdur etmeye yönelik eşi görülmemiş bir operasyon başlatıldı. Zak'ın barbarca öldürülmesi artan faşizm akımının bir eylemidir. Adalet talep ediyoruz. Zak'ın cinayetinden sorumlu olanlarla ceza verilene kadar savaşacağız. Faşizme ve “normativite” ye karşı savaşacağız. Hayatlarımız önemli.”

“Justice For Zak/Zak için Adalet” sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler:

Yunanistan’dan LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos öldürüldü

Zak’in ardından: Öfkemizi yayın!


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam