15/12/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi’nin “Zor Zamanlar” dosyası için Pembe Hayat ve Özgür Renkler zor zamanları ve zor zamanlarda örgütlenmeyi anlattı.

Zor zamanlarda örgütlenmek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çizim: Melis Yılmaz / KaosGL.org için stok görsel

“Zor Zamanlar” dediğimizde sizin için ne ifade ediyor?

Zor zamanlar, Pembe Hayat için dört bir yandan çevremiz çevresel ve küresel bir sorun olan pandemiye karşı hayat mücadelesi verirken bir de hedef göstermeler, nefret söylemleri, haksızlıklar ve hak ihlallerine karşı durmamız gereken anlar. Fakat daha öncesinde de zor zamanlar olmadı mı? Tabii ki oldu, bu noktada dayanışmanın ve birlikteliğin ulaşılabilmesi geçmiş, günümüz ve gelecek tüm zor zamanlardan daha önemli. Hak temelli ve nefrete karşı mücadelede mesele öznelerin hayatları olunca zamanın zor olması hiç önem arz etmiyor, önemli olan doğru olanı yapmaya devam etmek oluyor ne olursa olsun.

-Pembe Hayat Derneği, Ankara

“Zor zamanlar” Özgür Renkler için “mücadele” demek. Uludağ’da üniversite topluluğu olmak isterken rektörlüğün onay vermemesi üzerine çalışmalarımıza Nilüfer Kent Konseyi bünyesinde devam ettik. Bir grup, “bunlar kim oluyor” diye çalışmalarımızı engellemek için yerel yönetimleri sorguladığında ise dernek olduk. “Zor zamanlar” Özgür Renkler’e başka seçenekleri düşünme ve zorlukların üstesinde gelebilmek için kapasite geliştirme olanağı sağladı.

-Özgür Renkler Derneği, Bursa

Zor Zamanlarda mücadele ve aktivizme devam edebilme motivasyonunuz ne?

Beraber ve uğruna çalıştığımız öznelerin özgürlük, eşitlik ve onurlu bir yaşam isteği bizim her zaman en büyük motivasyonumuz olmuştur. Bu mücadele çok temel ve haklı bir yakarış, bir duruş, o yüzden zaman ne kadar kötü olursa olsun elimizden gelen ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, değişim için çalışmak bize güç veriyor.

-Pembe Hayat Derneği

Örgütlülük ve dayanışma. Özgür Renkler’i bir arada tutan, zor zamanlardan çıkış yollarını gösteren ışık örgütlülük ve dayanışma oldu. Çünkü örgütlülük ve dayanışma tek bir kişinin umudunu bile diğer herkese yansıtıyor. Özgür Renkler, bir kişi dahi olsa onun içerisinde taşıdığı umudu herkese yansıtarak büyüyor ve güçleniyor. Çalışmalarında da bu umudu, gönüllülüğü ve LGBTİ+ mücadelesini yaygınlaştırmak için çaba sarf ediyor.

-Özgür Renkler Derneği

Daha güçlü dayanışma alanları ve güçlenme pratikleri için neye ihtiyacımız var? Neler yapabiliriz?        

Bugüne kadar neler yapıldı, neler söylendi bilip, bunların üstüne güçlendirici değişiklikler yapmak önemli. Trans eşitliği ve hakları için kimlerle dayanışabiliriz görüp, tartıp, sorunları aktarmak, mümkün olduğunca farklı kaynaklara ve yerlere aktarmak önemli. Aynı özgürlük ve eşitlik talebine sahip topluluklara ulaşıp; ayrışmak yerine birleşmeli ve karşımızdaki nefret dalgasına karşın kenetlenmeliyiz. Komünite ve destekçiler olarak ayrıcalıklarımızla yüzleşmeli, bunları sorgulamalı ve öğrenmeye, gelişmeye, uzlaşmaya açık olmalıyız.

-Pembe Hayat Derneği

Daha güçlü dayanışma alanları için bir araya gelebiliriz. Kapsayıcılığımızı genişletip LGBTİ+ hak mücadelesinin diğer hak mücadeleleriyle olan kesişimini anlatabiliriz. Lubunyaların en güçlü mücadele pratiklerinden birinin “gullüm” olduğunu düşündüğümüzde; gullümümüzle güçlenip dayanışmamızı büyütebiliriz. Boşuna demiyoruz “sen yoksan bir eksiğiz” diye.

-Özgür Renkler Derneği

Kaos GL dergisine ulaşın

Bu yazı ilk olarak Kaos GL dergisinin Zor Zamanlar dosya konulu 179. sayısında yayınlanmıştır. Dergiye kitapçılardan veya Notebene Yayınları’nın sitesinden ulaşabilirsiniz. Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir.


Etiketler: yaşam
İstihdam