16/03/2022 | Yazar: Deniz Aydın

Sanatçı Deniz Aydın, tematik makyajlarıyla artık Temaşa’da.

Makyajla hatırla! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Deniz Aydın sanatsal makyajıyla hatırlatıyor:

ODTÜ Rektörlüğü, Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de OHAL Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağının sürdüğünü iddia ederek 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasaklamıştı.

Hukuksuz yasağa karşın gerçekleşen 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine 10 Mayıs 2019’da polis kampüse girdi ve Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

30 Temmuz 2020’de Ankara 7. İdare Mahkemesi, ODTÜ Rektörlüğü’nün 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü yasağını hukuka aykırı buludu.

9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 18 öğrenci ve bir öğretim üyesi hakkında dava açıldı. Davanın son duruşması 8 Ekim 2021’de görüldü, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılan herkes suçun oluşmadığı anlaşıldığından beraat etti.

Deniz Aydın makyajıyla 9. Onur Yürüyüşünde gerçekleşen olaylara ve hak mücadelelerine dikkat çekmek ve gelecek Onur Yürüyüşleri’ne güç vermek istiyor.

*KaosGL.org'un görsel üretim bölümü Temaşa'da yayınlanan eserlerden eser sahipleri sorumludur. Eserin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması eserlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları, kültür sanat
Dijital