10/02/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Sık sorulan sorulara, sadece yanlış cevaplar.

Sorma canım: “İlişkilerde kim daha baskın olması, eşcinsel ilişkide kim kadın kim erkek oluyor?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sık sorulan sorulara, sadece yanlış cevaplar.

sorma-canim-iliskilerde-kim-daha-baskin-olmasi-escinsel-iliskide-kim-kadin-kim-erkek-oluyor-1

Sadece gerçekler...

Kaos GL Derneği’nin Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir madde paylaştığımız Sor Canım köşemizde bu soru nasıl cevaplanmıştı?

Hemcinsler arası duygusal / cinsel ilişkilerde birinin “erkek” diğerinin “kadın” olması gerekmez. Ancak çift olmanın tek yolunun “heteroseksüel ilişki” olduğunu düşünenler, ilişkide kadın – erkek denge şartını ararlar. Bunun heteroseksist düşünce biçiminin bir ürünü olduğunu söyleyebiliriz. “Baskınlık”, “sertlik”, “naiflik”, “edilgenlik” gibi tanımlanan özellikler, karakteristik özelliklere girer. Bir kişinin bu karakteristik özelliklere sahip olması; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini belirlemez, ilişkisinde/ lerinde tanımladığı cinsiyet ifadesini değiştirmez ya da simgelemez.

*KaosGL.org'un görsel üretim bölümü Temaşa'da yayınlanan eserlerden eser sahipleri sorumludur. Eserin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması eserlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat, çizim
Dijital