01/12/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Sık sorulan sorulara, sadece yanlış cevaplar.

Sorma canım: “Lezbiyen, gey, biseksüel ya da trans olduğunu ne zaman anladın?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sık sorulan sorulara, sadece yanlış cevaplar.

 sorma-canim-lezbiyen-gey-biseksuel-ya-da-trans-oldugunu-ne-zaman-anladin-1

Sadece gerçekler...

Kaos GL Derneği’nin Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir madde paylaştığımız Sor Canım köşemizde bu soru nasıl cevaplanmıştı?

“Her lezbiyen, gey, biseksüel ya da trans kişi biriciktir. Herkesin kendini keşfetme süreci farklıdır. Bir eşcinsel kendini bildi bileli eşcinsel olduğunun farkında olabilir, bir başka eşcinsel bunu ergenlik yıllarında, bir başkası üniversite yıllarında veyahut daha sonra fark edebilir.

“Yani, genel bir anlama şekli ve zamanı yoktur, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğine dönük baskı ve damgalama, bilgi eksikliği, toplumda ve eğitim sisteminde görünmez kılınması da bu süreçleri etkileyebilir. Yanı sıra dışarıdan “tanı” koymak, “adlandırmak” homofobik, bifobik ve transfobik yaklaşımların tezahürleri olabilir.

*KaosGL.org'un görsel üretim bölümü Temaşa'da yayınlanan eserlerden eser sahipleri sorumludur. Eserin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması eserlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat, yaşam
nefret