06/10/2021 | Yazar: Umut Güner

Birbirimizi ve kendimizi yeniden tanıyoruz ve şu anda, şimdiki halimizle yeniden tanışmaya ihtiyacımız var!

40+lığımızla tanışmalarımız Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eser: Louis Fratino, Beach at Night, 2017.

14-15 Aralık 2019 hem LGBTİ+ hareket için hem de 40+ lubunyalar için küçük ama anlamlı bir başlangıcın tarihi idi. İlk kez yaşlılık üzerine konuşmak için bir araya geldik ve LGBTİ+ hareketine yeni bir pencere açtık. LGBTİ+ hareket genç bir hareket olabilir ama sadece gençlerden oluşmayan bir hareket aynı zamanda. Evet biz de varız!

Bu arada biz 40+ lubunyalar olarak o genç hareketin neredeyse tamamına tanıklık ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bunu geçen haftalarda İnsan Hakları Okulunun niçin serisinde konuk olduğumda biraz anlatmaya çalıştım.

30 Eylül’de bizde 1 Ekim Dünya Yaşlı Hakları Günü dolasıyla bir tanışma toplantısı yapmak istedik 17 Mayıs Derneği 40+ lubunya çalışma grubu olarak. Arkadaşlarımızı tek tek özelden çağırdık. Son gün hatırlatmaları yaptık. Buluştuk, konuştuk, dertleştik. 40+ Lubunya gibi güçlenme grupları için internet üzerinden sosyalleşmek hep zor olur, oluyor diye düşünüyordum. Hem internet okur yazarlığı meselesi hem de birbiri ile dertleşme halleri de zoom üzerinden daha zor olur diye düşünüyordum. Evet bu endişem kısmen doğru ancak çözümsüz değil. Pek ala örneğin yüz yüze tanıştığınız insanları davet edeceğiniz etkinliklere zoma kayıt yaptırmasını beklemek yerine doğrudan link paylaşabilirsiniz. Soğuk bir hatırlatma yerine “akşam geliyor musun lubun?” diye whatsaptan yazabilirsin ve bunların kendisi zaten aslında örgütlenmenin, bir araya gelmenin kendiliğinden bir parçasına dönüyor.

Bu etkinliği organize ederken böyle yaptık. İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara’dan 40+ lubunyalar olarak buluştuk. Uzun zamandır görmediğimiz dostları görüyor olmanın kendisi sanırım hepimize iyi geldi.

Yeni dönem için neler yapabiliriz diye konuştuk. Birbirimizi sessizce sosyal medyadan takip etmek yerine minnak etkinliklerde buluşabiliriz dedik. Örneğin birimiz sinemaya gidiyorsa bunun kendisini bir etkinliğe dönüştürebiliriz, yarı açık çağrı yayınlayabiliriz. Bu hafta sonu şu sinemada şu filmi izlemeye gidiyoruz? Şu gün iş çıkışı Kuğulupark’ta çay içeceğiz gibi böylece hem kenti daha fazla kullanmaya hem de yarı rastlantısal karşılaşmalar inşa etmeye karar verebiliriz diye düşündük. Bunun yanında İstanbul’daki, İzmir’deki diğer arkadaşlarla süreç içerisinde buluşabileceğimiz zamanları önceden planlamak iyi olur düşündük. Şimdiye kadar Ankara ağırlıklı bir 40+ yaş örgütlenmesi olsa da bundan sonra başka şehirlerde “atak etkinliklerle” karşınıza çıkabileceğiz.

Gündemlerimizden biri de kendi sağlık sorunlarımız yanında ebeveynlerimizin sağlık sorunları ile daha fazla haşır neşir olduğumuz, onların bakım hizmetleriyle ilgilendiğimi bir döneme girdiğimiz. Evet yaşlılık meselesi sadece kendi yaşlılığımızla ilgili değil aynı zamanda ebeveynlerimizin yaşlılığı ile gündemimizde yer etmeye devam ediyor.

40-ligimizla-tanismalarimiz-1

Atanmış ailelerimiz kadar seçilmiş ailelerimiz olduğu ve seçilmiş ailelerimizle yaşadığımız sorunlar, birlikte yaşadığımız canlıların sağlık sorunlarıyla uğraşıyoruz. Birlikte yaşadığımız canlılarımız da yaşlanıyor. Onların kayıpları da bizim hayatımızı bir şekilde etkiliyor. Bobi’yi kaybettiğim için daha fazla yaşlandığımı düşünüyorum mesela…

Seçilmiş ailelerimizde LGBTİ+ kişilerle birlikte yaş alma süreçlerimiz, gençlerle birlikte yaşama deneyimlerimiz üzerine de konuşmak istiyoruz.

Bütün bu konuştuklarımız aslında bizim dönem dönem yinelenen bir şekilde tanışma toplantıları yapmaya ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Birbirimizi ve kendimizi yeniden tanıyoruz ve şu anda, şimdiki halimizle yeniden tanışmaya ihtiyacımız var!

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, yaşlılık
nefret