04/05/2021 | Yazar: Aslı Alpar

“Halen bilmiyorum menopoza girdiğimde nelerle karşılaşacağımı. Ben her ortamda yaşadıklarımı anlatıyorum, konuşmak gerekiyor.”

Erken menopozu deneyimleyenler anlatıyor: Bilgi verilmiyor, öneriler gebe kalmaya teşvikle sınırlı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Erken menopoz sürecimi ve üremeye odaklı “kadın sağlığı” uzmanlarıyla yaşadığım sorunları paylaştığım yazının ardından çok sayıda mesaj ve e-posta aldım.

Geçmiş olsun, hayırlı olsun temennilerini bir kenara bırakırsam o kadar çok kişiden benzer deneyimlerini aktardıkları metinler okudum ki… Bunun üzerine deneyimlerini paylaşan kişilerin rızasını alarak onları sizlerle paylaşmak istedim.

Bu paylaşımın amacının, ortak bir sorunu yani sağlığımız ve ihtiyaçlarımızdan çok üremeye odaklı sağlık politikalarını ifşa etmek olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Pandemi koşullarında bir yandan virüsle mücadele eden bir yandan hasta haklarını çiğnemeden meslek etiğine bağlı kalarak çalışan doktorları tenzih ederek sistemin kendisiyle derdimiz olduğunun altını çizelim.

Erken menopozu deneyimleyenler özetle şunları söylüyor: Sağlık sorunuyla bir sağlık kuruluşuna başvuruyoruz, teşhis koyuluyor ancak süreç hakkında yeterli bilgilendirilmiyoruz. Bilgilendirme gebe kalabilme odaklı yapılıyor. Süreçte bizi neyin beklediğini bilemiyoruz.”

“Sanki benim sağlığımdan çok doğmamış çocuğumla ilgileniyorlardı”

İlk gittiğimde doktorlar hep size söylediklerine benzer “evli olsaydınız...”, “yumurta dondurmuş olsaydınız...”, “yine de dondurabilirsiniz ama bunun için hormon yüklemesi yapılacak, riskleri var...”, deyip durdular. O muayenehaneleri bebek resimleriyle dolu olan doktorlar... “Kıbrıs’tan yumurta satın alabilirsiniz” diyen bile oldu! Sanki benim sağlığımdan çok doğmamış çocuğumla ilgileniyorlardı.

“Oysa benim vücudum üzerine karar veriliyor. Ne olduğunu ve olabileceğini anlamamın ve ona göre kararı benim verebilmemin sağlanması gerekmez mi?”

“Halen bilmiyorum menopoza girdiğimde nelerle karşılaşacağımı”

9 yaşımdan beri kadın doğum polikliniklerinde sürünen birisi olarak en son yumurta rezervim azaldığı için yumurta dondurmam konusunda inanılmaz baskı gördüğüm bir dönemde bizzat tecrübe etmiş birisi olarak biraz anlatmak istedim.

Öncelikle embriyo dondurmasını neredeyse tüm merkezler yapıyor ama yumurta donduran merkez sayılı. Koskoca İzmir’de bir tane hastanede vardı. Ve devlet beş yıl izin veriyor donmuş kalmalarına. Sonrasında her sene için özel izin almanız lazım. Onu da oldukça zor veriyormuş Sağlık Bakanlığı.

Bu merkezlerin ise size, siz sormadan “Bekaret bozulma raporu veriyoruz, endişe duymayın” gibi sözlerine maruz kalmak cabası.

Gittiğiniz doktor da sizi bilgilendirmek yerine sadece direk işleme başlamaya çalışması, psikolojik olarak verdiği sıkıntı ise ekstra…

Devlet kesinlikle ücretini karşılamıyor. Maalesef yumurta dondurmak ülkemizde kadınlar için yasamak zorunda kalacakları başka bir zorluk.

Benim ameliyat olmam gerekiyordu ama riskliydi. Bu riski bir köşeye bırakıp ameliyattan sonra hiç yumurtamın kalmama ihtimaline takılmışlardı. Dondurmama kararı alıp tekrar doktoruma gittiğimde ise zaten kısa sürede menopoza gireceğim, menopoza girince de yaşadığım sorunun (endometriozis) ortadan kalkacağını o yüzden riskli bir ameliyata gerek olmadığını söylediler. Halen bilmiyorum menopoza girdiğimde nelerle karşılaşacağımı. Ben her ortamda yaşadıklarımı anlatıyorum, konuşmak gerekiyor…

“Ne kadar az bilgimin olduğunu fark ettim bir kere daha”

Sanırım ben de erken menopoza girenler kulübünün üyesiyim. İki sene önce doğum yaptım ve o zamandan beri regl olmuyorum. Araştırmalarım sonucunda erken menopoz için doğal yollarla hormonların dengeleneceğini okumuştum. Ya da iki eksik hormonu dışardan takviye alarak.

Bu süreçte kemik ölçümü, mamografi… vb gibi testlerin olmasını önermişti doktorum. Şu an pandemi dolayısıyla ne doktora gidebildim ne tedavi oluyorum. Senin paylaşımınla birlikte aslında bu konuda ne kadar az bilgimin olduğunu fark ettim bir kere daha…

Şu kapatılmadan bir çıkalım tekrar kontrole gidip durumu netleştireceğim. Sonrasında da tedaviye dair araştırma zamanı.

“Bir sorun yok mu?”

Yumurta rezervlerimin tükenmek üzere olduğunu öğrendim. Tamam da bundan sonra ne yapılacak bilemiyorum! Tüp bebek tedavisi önerildi, düşünmem için süre verildi. Daha da gecikirsem dönüşü imkânsız bir yol olduğu söylendi. Tüp bebek tedavisi hakkında hemen her şeyi öğrendim. Bir sorun yok mu? Kimse bana gebe kalmam dışında bir şey önermedi. Hormon tedavisine dair bilgi verilmedi, bilgilendirmeler sanki gebe kalmaya teşvik etmek için…

 *Buraya da bir bakmanızı öneririm.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler: kadın, yaşam, sağlık, sağlık hakkı
İstihdam