12/04/2020 | Yazar: Hayat Çelik

Uzun yıllardır, transların geçiş sürecine yönelik İstanbul’da çalışmalar yürüten trans aktivist Hayat Çelik, “Youtube’da da “Translar Vardır” diyerek kanalını yazdı.

Youtube’ta da Translar Vardır! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Hayat Çelik | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Hayat Çelik

Neden Youtube?

Ben 2008 yılında radyo televizyon sinema bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra yaklaşık bir yıl boyunca TRT 1’de yayınlanan kültür seyahat programında kamera ve program asistanı olarak görev aldım. O dönem bedenimle yaşadığım yoğun hoşnutsuzluklar  ve sosyal güvencesiz ağır çalışma koşulları nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. Trans dostu bir ülkede olsaydım, belki şimdi medya alanında iyi bir yerlerdeydim. Kariyeri bıraktım, sürecime başladım.

Sürecim devam ederken bir LGBTİ+ sivil toplum kuruluşunda çalışmaya başladım ve bu sayede sürecimin tıbbi ve hukuki masraflarını karşılama imkanım oldum. 7 yıla yakın bir süre LGBTİ+ sivil toplum kuruluşunda çalıştıktan sonra, 2017 yılında istifa etmek zorunda kaldım ve işsizlik süreciyle birlikte kendimi Youtube’da buldum.

İlk etapta fırsat buldukça LGBTİ+ içerikte videolar yükledim. Başvurduğum çoğu ilandan hiçbir dönüş alamadıkça, kurumsal iş hayatından git gide uzaklaşıp, youtube üzerine uzun vadeli planlar kurmaya başladım. Daha düzenli bir şekilde ve trans geçiş sürecine yönelik bilgilendirici videolar hazırlamaya başladım.

Medya alanındaki kariyerime, yıllar önce sürecimi başlatmak için veda etmiştim. Şimdi tıbbi ve hukuki sürecini tamamlamış ve trans geçiş sürecine yönelik uzun yıllar boyunca sivil toplum deneyimi kazanmış biri olarak bu alandaki kariyerime Youtube aracılığıyla devam etmek istiyorum.

Youtube kanalımda ne gibi içerikler yer alıyor?

Kanalımın adı; Renkli Hayat. Adından da anlaşılacağı üzere, hayatın pek çok alanıyla ilgili, renklerin armonisi bir kanal. Trans geçiş süreci ve LGBTİ+ içerik yoğunlukta olacak ama bunun yanında “Afiyet Olsun” gibi, “Geziyorum” gibi bölümleri de olan bir kanal.

Yakın bir zamanda “Translar Vardır” bölümüne başladım. Korona virüsüne karşı geliştirdiğim bir bağışıklık sistem gibi ortaya çıktı bu bölüm. Bu seride, transların görünürlük ve varoluş mücadelesine dair Türkiye’nin farklı şehirlerinden, farklı sınıflardan, farklı mesleklerden translarla yaptığım söyleşilere yer vereceğim. Evimde sürekli Sarışın’la (kuş) sohbet ediyordum. Sabah akşam kuş gibi ötmekten de olsa gerek, bu sohbetlere başlamam şart oldu.

Kanalıma ve dolayısıyla mücadeleme destek olursanız sevinirim. Youtube’da arama sütununa @vesaire1980 yazarak kanalıma ulaşabilirsiniz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: medya
Nefret