16/11/2020 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Derneği, altı LGBTİ+ örgütüne proje döngüsü eğitimi verdi.

17 Mayıs Derneği’nden altı LGBTİ+ örgütüne proje döngüsü eğitimi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği’nin LGBTİ+ derneklerinin kapasitesini güçlendirmek için kurumsal destek etkinlikleri devam ediyor.

LGBTİ+ örgütlerin sürdürebilirliğini desteklemek amacıyla, kaynak geliştirme, finans ve idari işler, savunuculuk ve dijital güvenlik gibi alanlarda destek veren dernek, hem alandaki uzmanlarla LGBTİ+ derneklerinin birebir çalışmasını sağlıyor hem de LGBTİ+ derneklerine eğitimler düzenliyor.

Derneğin ikinci eğitimi dün (15 Kasım) proje döngüsü üzerineydi. Hevi LGBTİ+, Genç LGBTİ+, Mersin Muamma LGBTİ+, Gökkuşağı Aile Derneği, Unikuir ve Akdeniz Aileleri Grubu’ndan yirmiden fazla kişinin katıldığı eğitimde Ayça Bulut Bican proje döngüsü yönetimi eğitimi verdi.

Eğitim, 17 Mayıs Derneği adına Metin Güzel’in gündemi, katılımcıları ve eğitim uzmanını tanıtımı ile başladı. Eğitimin amacı ve gündem akışı katılımcılara aktarıldı.

17-mayis-dernegi-nden-alti-lgbti-orgutune-proje-dongusu-egitimi-1

Ardından Bican, ilk oturumda proje yaklaşımının temel taşları ve proje döngüsünü tanıttı. Programlama ve analiz aşamalarında gerçekleşmesi gereken bağlam analizi, paydaş analizi, hedef grupların analizi, strateji oluşturma ve risk analizi konularını tarifledi.

Oturum, müdahale mantığının tanıtımı ile devam etti.

Katılımcılar kolektif şekilde Mural.co üzerindeki kanvasta, faaliyetleri, ürünleri, hedef grupları ve yaratmayı hedefledikleri değişimleri örnekledi. Bu örnekler üzerinden, hep birlikte pratik ipuçları paylaşıldı.

İkinci oturumda ise değişimin farklı seviyeleri ve bu seviyelerin nasıl ayırt edilebileceği konusunda ipuçları tanıtıldı. Değişimin nerede kendini göstereceği konusuna değinildi, göstergeler ve doğrulama kaynakları açıklandı.  Göstergelerin, değişimin asli unsurları ile ilişkisinin güçlü olmasının izlemeye ve öğrenmeye ve müdahalemizi adapte etmeye faydası üzerinde duruldu. Sistematik bir izlemenin proje tasarımın asli bir parçası olması gerektiği belirtildi. İzleme planının asli unsurları konusunda bilgi verildi. Proje döngüsünün son aşaması olan değerlendirmenin ne olduğu ve değerlendirmede kullanılan kriterler paylaşıldı.


Etiketler: yaşam
nefret