04/10/2021 | Yazar: Kaos GL

“40+ Lubunya” adı ile çalışmalarına başlayan 17 Mayıs Derneği’nin yaşlılık alanında yaptığı yayın ve raporlara göz attınız mı?

17 Mayıs’ın 40+ yaşlılık çalışmalarına kısa bir bakış Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği'nin 40+ Yaşlılık Çalışmalarının kısa bir özeti 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nde yayınlandı.

Yoksun kalmamak, yoksullaşmamak ve yalnızlaşmamak için

LGBTİ+ toplumunu ve LGBTİ+ aktivizmini güçlendirme hedefiyle çalışmalar yürüten 17 Mayıs Derneği, yaşlılık alanındaki çalışmalarına “40+ Lubunya” adı altında başladı.

İlk toplantısını Aralık 2019’da yapan grup, LGBTİ+ ların korkularından biri olan yaşlanma, beraberinde yalnız kalma korkusunu yenmek amacı ile çalışmalar yürütmek için yola koyuldu.

17 Mayıs Derneği, bu çalışmaları kapsamında Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk çalışma olan ‘Yaşlı LGBTİ+’lar: Türkiye’de ve Dünyadaki Durum’ raporunu geçtiğimiz yıl yayınladı. Dernek, Temmuz 2020’de başlayan ‘Yaşlı LGBTİ+’lar’ projesi kapsamında alanda bilgi üretmek ve yaşlı LGBTİ+ alanındaki çalışmalara yön vermek amaçlı bir dizi çevrimiçi etkinlikler düzenlendi. Proje kapsamında elde edilen tüm bilgiler ‘Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler’ isimli bir kitapta yayınlandı.

Haziran 2021’de ise Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi, yaşlı LGBTİ+’ların deneyimleri ile yaşlı LGBTİ+’lara hizmet sağlanması için merkezlerin nasıl kapsayıcı hale getirilebileceğine değinen iki yayını Sivil Düşün AB Programı “Duyur” desteğiyle Türkçe’ye çevirdi.

Yaşlı lezbiyen, gey, biseksüel ve transların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan ABD’nin  en büyük ve en eski kuruluşu olan SAGE (Services and Advocacy for GLBT Elders) örgütünden alınan özel izinle çevrilen iki yayın şunlar: SAGE tarafından hazırlanan 2014 tarihli “Açık& Görünür: 45-75 Yaşları Arası Yaşlı Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transların Deneyim ve Tutumları" ile 2012 tarihli  “Yaşlı LGBTİ+’lar İçin Kapsayıcı Hizmetler: Kapsayıcı Merkezlerin Oluşturulması İçin Uygulama Kılavuzu"

17 Mayıs ve Kaos GL Derneği Hukuki Destek Programı tarafından hazırlanan bilgi notlarında da mevcut mevzuata göre yaşlı haklarına değinmeye devam edildi ve Temmuz 2021’de “Huzurevleri ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Bilgi Notu”nu yayınladı.

Son olarak 40+ Yaşlılık Çalışmaları kapsamında 17 Mayıs Derneği "Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+'ların Sağlık Hakkına ve Sosyal Hizmetlere Erişiminde Güçlendirilmesi ve İçeriden İzleme Yapılarak Hizmetlerle Sosyal Kabul Sağlanması" projesi kapsamında, Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu desteğiyle, “Yaşlı LGBTİ+’lar & COVİD-19” ve “Sosyal Hizmet Uzmanları İçin Yaşlı LGBTİ+’lar Bilgi Notu” başlığını taşıyan iki bilgi notu hazırladı. 

“Yoksun Kalmamak, Yoksullaşmamak ve Yalnızlaşmamak için…” mottosuyla yola devam eden 40+ Lubunya İnisiyatifi bundan sonraki çalışmalarını, 40+ Yaşlılık Çalışmaları olarak 17 Mayıs Derneği çatısı altında sürdürüyor.

40+ Lubunya İnisiyatifi’nin yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi almak için kirkindansonralubunya@17mayis.org adresine e-posta yollamak yeterli.


Etiketler: yaşam, yaşlılık
İstihdam