22/09/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Ağustos ayının üçüncü haftasında yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi kaosGL.org okurları için derledik.

Ağustos ayının üçüncü haftasından 56 nefret haberi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ağustos ayının üçüncü haftasında (15-21 Ağustos) gazetelerde LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı ve nefret söylemini kaosGL.org okurları için derledik.

Bu haftanın da gündemi İstanbul Sözleşmesi. Sözleşme karşıtlığını LGBTİ+’ların yaşam hakkı karşıtlığından kuran haber ve köşe yazıları “fıtrata aykırılık”, “suç”, “günah” gibi iddialarla ayrımcı söylem ve nefret söylemi üretti, yaygınlaştırdı.

Başlayalım!

15 Ağustos, Türkiye

Gazete İstanbul Sözleşmesi için şunları yazdı: “Ya şerh düşülecek ya da iptal Sözleşmedeki tartışmalı maddeye ya şerh konulacak ya da yeni bir sözleşme yapılacak.”

15 Ağustos, Karacabey

Bursa’da çıkan gazeteden Nureddin Çınar: “Ayrımcılık yapılmaması adına cinsel yönelim ve cinsel kimlik kavramları legalleştirilmektedir.”

15 Ağustos, Volkan, Gündem Saros

Edirne’de çıkan gazetelerde Vatan Partisi Keşan İlçe Başkanı Çetin Alabak: “Bu cinsiyetler, "toplumsal cinsiyet", "cinsel yönetim", "cinsel kimlikler" şeklinde sözleşmede yer almaktadır. Sözleşme; LGBTİ diye başlayarak alfabenin bütün harflerini kapsayan, kadın ve erkek cinsiyeti dışında, doğadan farklı, çürümüş neoliberal sistemle dayatılan cinsiyet türlerini hukuk normu olarak belirlemeye teşvik etmektedir.”

15 Ağustos, Gaziantep Referans

Feyzullah Kıyak: “İnsanoğlu fıtrat olarak kadın ve erkekten ibaret olduğu halde Lut kavminin helakine sebep olan yönelim "cinsel yönelim" olarak kişinin kendi tercihi olarak gösterilerek fıtrata aykırı bu tutum devlet tarafından destekleniyor görüntüsü verilmiştir.”

15 Ağustos, Şehir

Bursa’da çıkan gazetede Selami Saygın: “Türkiye tümüyle sözleşmeden çekilerek ya da aileyi hedef alan maddelerine çekince koyarak, LGBT'liük örgütlenmelerini, faaliyetlerini yasa dışı ilan etmelidir.”

15 Ağustos, Doğru Haber

Kenan Çaplık: “LGBT+ vb örgütlerin 'isteklerinin' gerçekleştirme zemini haline dönüştürülen bu sözleşmenin, kısa süre içerisinde oluşturduğu heyulanın toplumumuzu ve geleceğimizi nasıl tehdit ettiğini göremeyenlerin; uzun vadede ailesiz bir toplum ve azgın bir azınlığın isteklerinin geçerli olduğu acı gerçeği ile yüzleştiklerinde acaba neler söyleyeceklerdir?”

15 Ağustos, Yeni Akit

Hüseyin Kami Büyüközer: Fıtrat mecrasından sapmış ve saptırılmış; iffet, namus, edep ve hayadan yoksun LGBT+ vb. sapkınlık türleri, son derece masum hareketler gibi topluma sunulmaktadır.

15 Ağustos, Kadirli Postası

Adana’dan çıkan gazetede Abdurrahman Dilipak: “LGBT yerine söylediğim bir ikame kelimedir "fahişe ve türevleri". "Papatyalar veya Ak Parti içindeki AKP'liler" derken ise, Ak Partililerin tamamını kastetmediğim ortadadır. Böyle bir iddiadan Allah'a sığınırım. O yazımdaki "bu fahişe ve türevleri" tanımı yerine LGBT+'yı koyup okuyun bakalım. O zaman sesiniz çıkmayacak. Bu tanımı yaparken, belli bir sermaye grubunun sponsor olduğu, AK Parti içindeki AKP'liler diye tanımlamaya çalıştığım bu grubun nasıl olup da bu LGBT'lilere sahip çıktığı ve bunlara sponsorluk yaptığını anlatmaya çalışıyorum.”

15 Ağustos, Günebakış

Trabzon’da çıkan gazete Saadet Partisi(SP) Gümüşhane İl Başkanı Av. Akın Demir’in nefret söylemine alan açıyor: “İş bu sözleşme Rabbimizin fıtratına, doğal yaşama aykırı olarak yeni cinsiyetler belirlemiş toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik gibi ne olduğu belli olmayan cinsiyet tarifleri yapılmaktadır. Fıtri- doğal olan kadın - erkek cinsiyetinin dışında LBGTİ olarak ifade edilen tedavi edilmesi gereken eğilimler cinsiyet olarak kabul edilmektedir.”

15 Ağustos, Günebakış

Nuh Albayrak: “Türkiye'de de aileyi tamamen yok etmek, homoseksüellik gibi "insan"a da "İslama” da aykırı olan ahlaksızlıkları meşrulaştırmak isteyenlerin kullandığı bir kalkan olduğu net olarak görülmüştür.”

16 Ağustos, Gümüşkoza

Güöüşhane’de çıkan gazetede Ali Öztürk: “Lut kavminden kalma lanetli LGBT’yi canlandırmayı hedefleyen.”

16 Ağustos, Yeni Marmara

Bursa’da çıkan gazeteden Erkan Hakverdi: “Hele LGBT bataklığı toplumun tamamını etkisi altına almış…”

16 Ağustos, Diriliş Postası

“Tartışmalara sebep olan "Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması" konusunu düzenleyen 4. Madde'de geçen 'cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadelerine şerh konulacak. Sözleşmeden çıkılırsa, kadına şiddet yasası için düğmeye basılacak ve bu konuda asla taviz verilmeyecek, Çalışmalar, önümüzdeki hafta Erdoğan'a sunulacak. Son kararı bu ay içinde Cumhurbaşkanı’nın vermesi bekleniyor.”

16 Ağustos, Denge

Samsun’da çıkan gazeteden Filiz Yeni: “Günümüzde bu yaşanılanlar dan her ne kadar da ders alınmazsa da bu yaşanılan olayların inanan kişiler tarafından bir cezalandırma olduğu dile getirilmektedir. Yaradan bizleri yanlış yaşam biçimiz seçimlerimiz cinsel tercihlerimiz yani dinimize uygun bir yaşam sergilemediğimiz için uyarılar cezalandırmalar olduğu ve yaşam döngümüzü değiştirmez isek peşi sıra devam edecek olan olaylar afetler zincirleri hayatımızda hep var olacaktır.”

16 Ağustos, Türkgün

Mustafa Önder: “LGBT sevicileri, Alevi ve Roman istismarcıları, dönün de aynaya bir bakın... Tabii yüzünüz kaldıysa!”

16 Ağustos, Hedef Halk

Samsun’da çıkan gazeteden Mehmet Aksoy: Geyler, lezbiyenler, transseksüellerde hepsi var İstanbul sözleşmesinde, Başkalarına uyar, ama bize uymaz!

16 Ağustos, Yeni Akit, Kilis’in Sesi

Abdurrahman Dilipak: "Fahişe ve onların türevleri" ifadesini LGBT yerine kullandım.

17 Ağustos, Yeni Akit

“Başta "cinsel yönelim" olmak üzere aile yapımızla ilgili tartışmaya açık ifadelerin değişikliği için teklifte bulunulması çağrısında bulunan Baş, "İnsan fıtratını korumaya yönelik bu değişiklik kabul edilmezse, Türkiye sözleşmeden çekilme hakkını kullanabilir" dedi.”

17 Ağustos, Gaziantep Haber Ajansı Bülten

Halil Eyyüpoğlu: “LGBT tartışmalarına gelince insan var olduğu günden beri bu var mı var. Gizli toplumun gizli perdesinde saklanıyor mu saklanıyor. Ama birileri İstanbul Sözleşmesi diye ince çubuklu rengarenk bir bayrakla bunu topluma yansıtırlarsa bu da olmaz.”

17 Ağustos, Doğru Haber

Sadullah Aydın: “Neden gerçek yüzünüzü ortaya çıkaracak şu soruları sormuyorsunuz: Siz eşcinselliği, homoseksüelliği meşrulaştıran İstanbul sözleşmesine neden karşı çıkıyorsunuz? Halkın namusunun, ahlakının bekçisi siz misiniz? Evliliği bitiren, kadını hayâ ve edepten soyutlayıp sokağa süren bu çağdaş sözleşme sizi neden o kadar rahatsız ediyor? Ne olmuş yani, oğlunuz, kızınız homoseksüel olsa, eşcinsel evlilik yapsa dünya mı yıkılır?”

17 Ağustos, Türkgün

Mustafa Önder: “Kimmiş Kavala ve LGBTli şebekeleri azdıran?”

17 Ağustos, Yenigün

Edirne’de çıkan gazetede Vatan Partisi Edime İl Başkanı Hasan Ateş: “Bu cinsiyetler, "toplumsal cinsiyet", "cinsel yönetim", "cinsel kimlikler" şeklinde sözleşmede yer almaktadır. Sözleşme; LGBTİ diye başlayarak alfabenin bütün harflerini kapsayan, kadın ve erkek cinsiyeti dışında, doğadan farklı, çürümüş neoliberal sistemle dayatılan cinsiyet türlerini hukuk normu olarak belirlemeye teşvik etmektedir.”

17 Ağustos, Yeni Akit, Kilis’in Sesi

Ali İhsan Karahasanoğlu: “LGBTİ’ler tepinse de sözleşmede değişiklik geliyor.”

18 Ağustos, Burası Çanakkale Gazetesi

Bünyamin Nami Toka: “Kıbrıslı: cinsel tercihi farklı olanlar, Marksistler, Öğretmen Sendikası, AB fonlarından yenilenenler, PKK ve Rum severler hep birlikte protesto gerçekleştirmişler... Türk'e ne kadar düşman varsa hepsi birleşmişler, Türkiye karşıtı eylem yapıyorlar...”

18 Ağustos, Türkeli

Afyon’da çıkan gazeteden Nurşen Töngek: “İkinci bir konu ise sözleşmede yer verilen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" kavramı LGBT lobilerinin eşcinsel evliliklere zemin hazırlamak konusunda işlerine geliyor.”

18 Ağustos, İstanbul Gazetesi

İstanbul Avrupa yakasında çıkan gazeteden Arif Gündoğdu: 1980'li yıllarda Afrika'da başlayan, eşcinsel ilişki veya ortak şırınga kullanan uyuşturucu bağımlıları aracılığıyla yayılan AİDS (H1V virüsü) dünyayı kasıp kavurmaya başlamış.

18 Ağustos, Doğru Haber

Yusuf Arifoğlu: “Batı'nın kadın üzerinden 'cinsel köleler' oluşturma gerçeğine kör kesildikleri gibi 'cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet eşitliği' gibi cinsel sapkınlıklara zemin oluşturan çaba ve çalışmalara gönüllü aday oldular.”

18 Ağustos, Hürfikir

Lüleburgaz’da çıkan gazeteden Doğukan Önal: “LGBT derneklerinin bir karınca sürüsü misali gençleri devşirmeye devam ettiği bu günlerde sizlerin de bir anne, bir baba veya bir anne- baba adayı olarak içinizi kemiren bir durum ortaya çıkmıyor mu?”

18 Ağustos, İstiklal Gazetesi

İstanbul Avrupa Yakası’nda çıkan gazeteden Ömer Akdağ: Cinsel yönelimi teşvik eden maddeler var. Deniliyor ki, "şiddete maruz kalan bir birey, LGBT'li olursa, ne hali varsa görsün mü diyeceğiz" diyor.

18 Ağustos, Akit

Fatih Kahraman: “Şirk koşmak, bir kişiyi haksız yere öldürmek, kendini öldürmek (intihar etmek), savaştan (cihattan) kaçmak, livata (homoseksüellik, lezbiyenlik vs.) ve zina yapmak, büyücülük/büyü yapmak, Ailelerimizde huzur, uyum ve insicam | yalan söylemek ve iftira atmak…”

19 Ağustos, Egeli Sabah

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme dayanıksız belediye sarayını güçlendirmek yerine ‘LGBT’ renklerine boyadı.

19 Ağustos, Bizim Sivas Gazetesi

“Cinsiyetsizlik dayatması yapan LGBT lobileri, her geçen gün 'ideolojik çete' haline dönüşmüştür.”

19 Ağustos, Metropol Gaziantep

İlahiyatçı Mürşit Cevahir: “Boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, nikâhsız birlikteliklerin, eşcinsel evliliklerin, evlilik dışı doğan çocukların sayısının artması; evlilik ve çocuk sahibi olmanın reddedilmesi veya mümkün olduğu kadar geciktirilmesi, sosyal sistemin önemli bir öğesi olan aileyi fonksiyonlarını yerine getirme noktasında sıkıntıya sokmaktadır.”

19 Ağustos, Çan’ın Sesi Gazetesi

Çanakkale’de çıkan gazete Doğu Perinçek’in ayrımcı söylemine alan açıyor: “Eşcinselliğin olduğu yerde kadınların kafeste olduğunu ifade eden Perinçek, ‘Nerede kadın kafesteyse orada erkek erkeğe ilişki göreceksiniz, eşcinsel ilişki göreceksiniz. Eşcinsellikle kadının aşağılanması arasında tarih boyunca bir beraberlik var.’”

19 Ağustos, Ege Telgraf

İzmir’de çıkan gazeteden Haldun Çıray: “Cinsellik (LGBT lezbiyen, gey, biseksüel, transgender) konusundaki yönelimlerin teminat altına alındığı gibi bir algı ile bu husustaki sözleşme ifadelerinin yer aldığı hükümlerin gelenek ve İslami inançlara, ahlaka aykırı bulunduğu. Doğru mu, bence doğru. Çok doğru olmasa bile yeniden düzenlenmeli.”

20 Ağustos, Türkiye, Bingöl Online, Yeni Asya, Günebakış

“Dördüncü maddedeki 'cinsel yönelim' ve 'toplumsal cinsiyet kimliği' ifadeleri çıkarılacak. Altıncı maddede yer alan 'Toplumsal cinsiyet konusunda hassasiyet gerektiren politikaların' kapsamı ise yeniden belirlenecek.”

20 Ağustos, Şiran Gündem

Gümüşhane’de çıkan gazete, Saadet Partisi (SP) Gümüşhane İl Başkanı Av. Akın Demir’ın nefret söylemne alan açıyor: Bu sözleşme ile kadın aşağılanmakta yeni bir toplumsal model adı altında Türk Aile yapısını tahrip etmektedir. İş bu sözleşme Rabbimizin fıtratına, doğal yaşama aykırı olarak yeni cinsiyetler belirlemiş toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik gibi ne olduğu belli olmayan cinsiyet tarifleri yapılmaktadır.

20 Ağustos, İnanış

Zonguldak’ta çıkan gazete: “2011’de İstanbul’da imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi’yle üçüncü cinsin savunuculuğu yapılmıyor mu?”

20 Ağustos, Doğru Haber

Gazete Aile Meclisi isimli cinsiyetçi ve homofobik oluşumun nefret söylemine alan açıyor: “Cinsel kimliğin doğuştan gelen bir özellik olmayıp, içinde yaşanılan kültürün ve sosyal çevrenin dayatmalarıyla şekillendiği varsayımına dayanarak, her çocuğun ve gencin cinsel tercihini yapabilme özgürlüğünü savunan Sözleşme, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' maskesiyle ailesiz ahlaksız cinsiyetsiz eşcinsel bir toplum hedeflemektedir.”

20 Ağustos, Ünye Kent

Ordu’da çıkan gazeteden İsmail Canbulat: “Rusya Federasyonu, Macaristan, Ermenistan, Çekya, Hırvatistan, Bulgaristan ve son olarak Polonya'nın dahi reddettiği, kadını aşağılayan yeni bir toplumsal bir model dayatan, "LGBTİQ+ ve diğer sonsuz sapıklık birey(!)lerine" alan açan İstanbul Sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilmen ve onun eki 6284 sayılı yasa yürürlükten kaldırılmalıdır.”

20 Ağustos, Sivas Memleket

Gazete Yeniden Refah Partisi Sivas Merkez İlçe Başkanı Murat Kaçmaz’ın nefret söylemine alan açıyor: “’Femi-faşist zihniyetle’ hazırlanan ve eşcinsel evliliklere yasallık getirmeyi hedefleyen sözleşmenin iptal edilmesi istiyoruz.”

20 Ağustos, Hedef Halk

Samsun’da çıkan gazeteden Mehmet Aksoy: “İstanbul sözleşmesiyle kadının korunmasına aile feda edildi, adeta darmadağın edildi, Sözleşme sadece kadının korunması, kadına pozitif ayrımcılık yapılmasını kapsamıyor, aynı zamanda İslam'ın yasakladığı eşcinselliği meşru kabul ediyor ve güvence altına alıyor, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender (transseksüel) olma tercihi gibi zina da evlilik dışı ilişki de kadın veya erkek bireyin tercihine bırakılıyor.”

20 Ağustos, Milat

Oğuz Baran: “Sözleşmede "cinsel yönelim ve cinsel kimlik" ayrımı yapılmamasının, LGBTİ tarzı olguları LEGALLEŞTİRME gibi birTUZAK içerdiği kesinlikle yok sayılamaz.”

20 Ağustos, Kozan Ekspres

Kurtuluş Kılınç: “Bütün kutsallarımıza hakaret eden LGBT+İ'lere Ak Parti Kadın Kolları 81 ilde dava açtı mı ki Abdurrahman Dilipak'a dava açıyorsunuz?”

21 Ağustos, Doğru Haber

“İstanbul Sözleşmesi’yle cinsel sapkınlıklar ve LGBT hakları koruma kalkanı altına girdi.”

21 Ağustos, Yeni Akit, Haber Karadeniz

Şevki Yılmaz: “Kadına Şiddeti Önleme!" ambalajıyla yutturulan LGBT ahlaksızlığının yayılmasını sağlamak için servis ettirilen "Konstantiniyye Sözleşmesi!"nin iptal edildiğinin müjdesini de İktidarımızdan acilen bekliyoruz!”

21 Ağustos, Bursa Hayat

Atilla Akbaş: “Kendisi Liberal bir siyasetçi olarak eşcinsel evliliklerden (!) kürtaj hakkına kadar (!) birçok konuda olumlu görüş bildiren ve o lehteki sözleşmelere kalem oynatan biri. Konuşmalarından çıkana göre bir Siyonist olarak Ermenilere hizmet edeceği aşikar.”

21 Ağustos, Milli Gazete

Siyami Akyel: “Şehvetine gem vurmayan insanlar sapkınlaşır; ırza tasaddi, zina, pedofili, homoseksüellik ve lezbiyenlik gibi her türlü ahlaksız fiili işleyebilir.”

21 Ağustos, Doğru Haber

Hasan Yılmaz: “Eskiden insanlar cumadan çıkınca ev hanımları yemek yaparlardı. İnsanlar yemek ikram etmede yarışırlardı bu davranış biçimini bir ibadet olarak görürlerdi. Bugüne batığımızda kadının erkeği, erkeğin kadını dinlememesi bir cinsiyet problemini ortaya çıkardı. Yani ne erkeklik kaldı ne de kadınlık... Durum böyle olunca doğa boşluk kabul etmedi LGBT'lik ön plana çıktı. Kadın ve erkek birbirini tamamlamazsa böylesi kavramların ön plana çıkması normalleşti.”

 


Etiketler: medya
nefret