28/03/2022 | Yazar: Kaos GL

2008’de Ahmet Yıldız’ı öldüren katil baba Yahya Yıldız hâlâ bulunamadı. Davanın bir sonraki duruşması 31 Mart’ta.

Ahmet Yıldız öldürüleli 14 yıl oldu, sanık sandalyesi hâlâ boş! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ahmet Yıldız’ın eşcinsel olduğu için babası tarafından 2008 yılında öldürülmesinin ardından açılan dava bir türlü bitmiyor. 2009 yılında açılan davada senelerdir firari katil baba Yahya Yıldız’ın bulunması bekleniyor.

26 yaşındaki Marmara Üniversitesi öğrencisi Ahmet Yıldız, 15 Temmuz 2008’de babası Yahya Yıldız tarafından eşcinsel olduğu için öldürüldü. Katil baba Yahya Yıldız, 2009’dan beri aranıyor. O zamandan beri sanık sandalyesi boş.

Ahmet Yıldız öldürülmeden 2 ay önce Beargi dergisi için kaleme aldığı yazısında yaşadıklarını şöyle anlatıyordu:

“Görüşmemizden sonra da silahlar doğrultuldu. SMS’ler geldi, aramaların ardı arkası kesilmedi. Ben ailemi kazanmak istiyordum. Dostum olarak yaşamımda olmalarını istiyordum. Ama sanırım vazgeçmek daha doğru. Onların bu konudaki düşüncelerini değiştirmek istemem ne kadar haklı bir istekti ki onlar da aynısını benden isterken? Bir taraf vazgeçmeyecek, vazgeçmemelerimiz ise sadece huzursuz görüşmeler yaşatacak bize. Sanırım yine zamanın gücüne inanmak ve görüştükçe ağlatan iletişimlerimizi azaltmak zorundayım. Evet, inanıyorum zaman halledecek. Bir süre daha AİLESİZ kalmalıyım.”

Bir sonraki duruşma: 31 Mart

Adaletin bir türlü gelemediği davanın bir sonraki duruşması 31 Mart’ta İstanbul Kartal 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. HEVİ LGBTİ+ Derneği, “nefrete, erkek adaletine, namus cinayetlerine, homofobiye ve transfobiye inat” herkesi davayı takip etmeye davet ediyor.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, aile
İstihdam