23/03/2017 | Yazar: Yıldız Tar

On binlerce kişi cinsel yönelimlerinden dolayı yargılandı. Almanya şimdi özür dilemeye hazırlanıyor.

Almanya mahkum ettiği eşcinsellerden özür dileyecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Almanya’da Naziler eşcinselleri toplama kamplarında katletti. Naziler gitse de homofobik yasaları senelerce yürürlükteydi. On binlerce kişi cinsel yönelimlerinden dolayı yargılandı. Almanya şimdi özür dilemeye hazırlanıyor: “Bir ülkenin gücü, hatalarını düzeltme cesaretinde saklıdır.”

                                 Berlin'deki eşcinsel soykırımı anıtı, Getty Images

Almanya eşcinselliği suç kabul eden Fıkra 175’ten dolayı resmî olarak özür dilemeye ve yasadan mağdur olanlara tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Fıkra 175’in korkunç tarihi!

Fıkra 175, Almanya’nın ceza yasasına 1871’de girmiş ancak 1935 yılında Naziler tarafından genişletilmişti. Genişlemiş haliyle binlerce eşcinselin toplama kamplarına gönderilmesine yol açmıştı.

Adolf Hitler’in hükümeti Fıkra 175’in “erkekler arasında her türlü iffetsiz hareket”i kapsamasını sağlamış, böylece fiziksel temas olmadan da çok sayıda kişi cezalandırılmıştı.

Toplama kampları özgürleştirildikten ve kamplarda kalıp henüz hayatını kaybetmemiş olanlar kurtarıldıktan sonra bile bazı mahkumlar Fıkra 175’ten dolayı 2 yıl hapis cezası aldı. Pembe üçgenle damgalanıp kamptan kurtulanlar ise damgalamayla hayatlarını sürdürmeye çalıştı.

Naziler gitti, yasaları kaldı

Doğu Almanya 1950 yılında Nazilerin Fıkra 175’teki değişikliklerini feshetse de, Batı Almanya bunu yapmadı ve anayasa mahkemesinde onayladı.

1949 ve 1969 yılları arasında ortalama 100 bin kişi homofobik Fıkra 175 yüzünden yasal soruşturma geçirdi. 50 bin kişi ise mahkum oldu. Yasa yüzünden çok sayıda kişi intihar etti.

Eşcinsellik Batı Almanya’da 1969 yılında, Doğu’da ise 1968’de suç olmaktan çıkartıldı ancak Fıkra 175’in resmen kaldırılması 1994 yılını buldu.

2002 yılında Almanya parlamentosu aldığı kararla eşcinsellerin Nazi döneminde aldığı cezaları yürürlükten kaldırdı. Ancak parlamento yasanın Nazi döneminden sonra da uygulamada olduğunu ve çok sayıda kişinin hayatını etkilediğini görmezden geldi.

Yasa parlamentoda oylanacak

On yıllar süren kampanyaların ardından yasa yüzünden mahkum edilen herkesten özür dilenecek. Yasadan mağdur olan ve hâlâ hayatta olanlara ise tazminat ödenecek.

Angela Merkel’in kabinesi özür yasasını 22 Mart Çarşamba günü onayladı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentoda oylanması ve onaylanması gerekiyor.

Mahkum edilen herkese 3.000 Euro verilmesi, cezaevinde geçirilen yıl başına ise 1.500 Euro ek tazminat öngörülüyor.

“Bir ülkenin gücü, hatalarını düzeltme cesaretinde saklıdır”

Independent’ın haberine göre Adalet Bakanı Heiko Maas özür ve tazminat ile ilgili şöyle konuştu:

“Sadece cinsellikleri yüzünden mahkemeye çıkan erkeklerin saygınlıklarının iade edilmesi için geç bile kaldık. Onlar, Alman devleti tarafından başka erkeklere aşık oldukları için, cinsel kimliklerinden dolayı tutuklandı, cezalandırıldı ve sürgün edildi. Yargının suçlarını tamamen telafi etmemiz mümkün değil ancak kurbanlara iade-i itibar yapılmasını istiyoruz. Bir ülkenin gücü, hatalarını düzeltme cesaretinde saklıdır. Harekete geçme yetkimizin yanı sıra görevimiz de var.”

Aralarında Kanada ve Yeni Zelanda’nın da olduğu başka ülkeler de eşcinsel karşıtı yasalardan dolayı özür dilemeye hazırlanıyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret