25/04/2020 | Yazar: Kaos GL

Antalya’dan sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, Diyanet’in nefret hutbesine ilişkin açıklama yayınladı.

Antalya’dan Diyanet’in nefret hutbesine tepki Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya LGBTİ Platformu, Antalya Kadın Platformu, Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Antalya Nar Kadın Dayanışma, Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, EMEP'li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, İMECE, İHD Antalya Şubesi, İHD Kadın ve LGBTİ Komisyonu, KESK Antalya Kadın Meclisi, HDP Antalya Gençlik Meclisi ve HDP Antalya Kadın Meclisi Diyanet’in nefret ve ayrımcılık dolu Cuma hutbesine tepki gösterdi.

Örgütler açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı’nın Ramazan’ın ayının ilk günü okunan Cuma hutbesinde birleştirici değil, nefret ve ayrımcılık dolu ifadeler kullandığını hatırlatarak,

“Diyanet hutbesinde, Lut Kavmi, cinsiyetsizlik, ahlaki bozulma ve sapkınlık konularından eşcinsellere atıfta bulunmasına rağmen Lut Kavmi (Sodom ve Gomore) hikâyesinin eşcinsellikten ziyade tecavüz, istismar ve sömürü ile ilgili olduğunun bilinmemesi Lut kavmine ilişkin anlayış eksikliğinden ve yeterli tarih bilgisi araştırılmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çıkan infaz affı düzenlemesinde tecavüzcülerin serbest bırakılmasına sessiz kalan Diyanet İşleri Başkanlığının Ramazan ayında ve corona gibi bir kıyımın olduğu bu dönemde diyanetin bu şekilde nefret dilini kullanarak toplumu ayrıştıran hutbe okutmasını anlamlandıramıyoruz. Bunun yeni bir kutuplaştırma yaratarak gündemi değiştirme çabası olduğunu düşünüyoruz.”

Diyanet’in nefret hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi Cuma hutbesinde yine hedef LGBTİ+’lar ve HIV’le yaşayanlardı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi” başlıklı hutbesinde nefret ve ayrımcılık saçtı.

Cuma hutbesi ülke genelindeki camilerde okunuyor. Hutbede eşcinseller ve HIV’le yaşayanlar şu ifadelerle hedef gösterildi:

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın İslamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

Diyanet’e tepkiler büyüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de, Diyanet’in nefret hutbesine tepki gösterenler arasındaydı. Gökçen, “Böylesi bir sözün salgın döneminde ne kadar çok kişiyi hedef haline getireceğinin farkında olunmaması felaket. Ayrıştırıcı ve nefret suçlarına adeta gerekçe yaratan bu söylemi ve dini duyguları kullanarak bunu yapanları kınıyorum” dedi.

Pozitif-iz Derneği, “Diyanetin nefret söylemleri ile LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesini ve her fırsatta HIV ile ilişkilendirmelerini de üzüntüyle karşılıyoruz” dedi.

İHD Ankara Şubesi ise, nefret hutbesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, din/inanç
nefret