08/03/2019 | Yazar: Yıldız Tar

​Antalya’nın ilk LGBTİQ+ derneği, BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kuruldu.

Antalya’da 8 Mart sürprizi: BİZ, artık dernek! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya’nın ilk LGBTİQ+ derneği, BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kuruldu. BİZ, 2 yıldır topluluk olarak çalışıyordu.

Antalya 8 Mart 2018, Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

2017 yılından beri topluluk olarak LGBTİQ+ hakları için mücadele eden BİZ dernekleşti. BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği kuruldu. Derneğin kuruluş tarihi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk getirildi.

Derneğin kurucu yönetim kurulu üyelerinden Avukat Ahmet Çevik, KaosGL.org’a dernekleşme hikayelerini anlattı:

“LGBTİQ+ hakları ve özgürlükleri için kurulduk”

“Dernekleşme sürdürülebilirlik açısından zorunluydu. Daha önce Antalya’da çeşitli isimlerle topluluklar kuruldu. BİZ de 2017’den beri topluluk olarak var ancak dernekleşmek ve mücadeleyi kurumsallaştırmak önemliydi. Kuruluş amacımız LGBTİQ+ hakları ve özgürlükleri konusunda çalışma ve araştırma yapmak.

“Dernekleşmek için bugünü, 8 Mart’ı seçtik. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alındı belgemizi de alarak resmen derneğiz. Daha önce ofisimizi kiraladık ve bütün bu süreci dayanışmayla hayata geçirdik.

“Antalya’da artık yerimiz var. Seçim sürecinde politikacılarla temas kurmak istiyoruz. Öncelikle siyasilere LGBTİQ+ haklarına yönelik tavsiye metinleri yolluyoruz. BİZ; Bugün 8 Mart’ta olacak, önümüz 1 mayıs, bugün 8 Mart, ardından onur haftası…”

BİZ'in 8 Mart için çağrısı ise şöyle:

İlgili haberler:

“BİZ’i takip edin”

Antalya’dan tüm çeşitliliğiyle yükselen ses: BİZ

 


Etiketler: yaşam
Bayram