04/04/2018 | Yazar:

Dernekleşme çalışmalarını sürdüren topluluktan Seda Kocabıyık ile konuştuk.

Antalya’dan tüm çeşitliliğiyle yükselen ses: BİZ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya BİZ Topluluğu cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı şehri gökkuşağına boyuyor. Dernekleşme çalışmalarını sürdüren topluluktan Seda Kocabıyık ile konuştuk.

Antalya 8 Mart 2018, Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu Antalya'da kurulan yepyeni bir oluşum.

Antalya'da daha önce Pembe Caretta LGBTQ İnisiyatifi çalışmalar yürütüyordu. Ne yazık ki kalıcı olamadı. Birkaç yıl aradan sonra 15 Ocak 2017’de BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Topluluğu kuruldu. Dernekleşme yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

BİZ Topluluğu AR-GE sorumlusu Seda Kocabıyık ile BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu ve çalışmaları hakkında konuştuk.

Antalya 8 Mart 2018, Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu'nun ismi nereden geliyor? Genelde LGBTİ oluyor dernek veya topluluk isimlerinin sonu. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği topluluğu denmesinin özel bir nedeni var mı? Daha kapsayıcı sanırım bu isim.

Evet daha kapsayıcı. BİZ de zaten oradan doğuyor. Sen, ben, o, biz, lezbiyen, gey, transseksüel, heteroseksüel kısacası herkes. LGBTİ dediğimiz zaman, her bir harf ekleyişimizde aslında başka bir harfi ötekileştirmiş oluyoruz. Bunu seçerken bizimle beraber hareket edecek herkesi kapsamaya ve ayrımcı bir kelime, bir isim seçmemeye özen gösterdik. Bizimle beraber toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı hareket edecek herkes önemli. Bu yüzden herkesi kapsayan, hepimizin bir olduğu, farklılıklarla var olduğumuz için; bizi biz yapan onlar olduğu için BİZ dedik.

Runatolia koşusu

Senin topluluktaki görevin nedir?

Topluluğun yönetim kurulundayım. Aynı zamanda araştırmalardan sorumluyum AR-GE sorumlusuyum kısacası.

Toplulukta gönüllü olmadan önceki neyle uğraşıyordun? Başka bir dernek, topluluk geçmişin var mı?

Yok. Öğrenciydim 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümünden mezun oldum. Şu anda aynı üniversitede Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet alanında yüksek lisans yapıyorum. Aynı zamanda bir yıldır da BİZ topluluğunda gönüllü olarak çalışıyorum.

BİZ topluluğunu nasıl tanıdın?

Üniversitede LGBTİ alanında çalışmalar yürütürken bir anket çalışması yürütüyordum. Görüştüğüm kişi Antalya'daki yeni kurulan bir topluluktan bahsetti. Başka anket katılımcıları bulmak için iletişim numarası aldım ve toplulukla iletişime geçtim.

Anket ne üzerineydi?

Yaşlı LGBTİ’ler üzerine bir çalışmaydı. Bölümümle senkronize bir konu olması gerekiyordu.

Şu an bir anket üzerinde çalışıyorsun sanırım, içeriği hakkında bilgi verir misin?

Biz topluluğun kuruluş amaçlarından biri de araştırmalar yapmak. Ancak geçtiğimiz bir yıl içinde planladığımız araştırmaları başlayamadık. Kendimizi yerelde tanıtma çalışmalarından dolayı çok zaman bulamadık diyebilirim. İlk anket çalışmamıza başladık. Bu araştırmamızın amacı aslında birbirimizi tanımak. Yani toplumun daha net sağlam sağlıklı bilgi istatistiktik sonuç elde etmesi için alanımızda araştırmalara devam edeceğiz güvenilir. Sonuçlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.

Antalya 8 Mart 2018, Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

Daha önce yaptığınız çalışmalardan da bahseder misin?

Geçen sene Pride etkinlikleri düzenledik 3 gün. Bundan önce iki söyleşi oldu. Kuir konuşmalar yaptık. İnsan hakları ve savunuculuk eğitimi oldu Kaos GL’nin düzenlediği… 8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldık. Run Anatolia'ya katıldık. Sivil Düşün'ün Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği danışma kurulu toplantısına katıldık. Kaos’un düzenlediği kurumsal kapasite geliştirme eğitimi programına katıldık. Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği / Y-PEER Türkiye'nin, Hollanda Büyükelçiliği desteği ve UNFPA Türkiye ortaklığı ile yürüttüğü Genç LGBTİ Cinsel Sağlık Projesi'ne katıldık. Yine Kaos işbirliğiyle Medya Okulu etkinliğini düzenledik. KuirFest geldi. Ayrıca Antalya'da anonim HİV testi için görüşmeler yapıyoruz. 25 Kasım’da kadına yönelik şiddetle mücadele gününde Antalya Türk Psikologlar Derneği kadın birimi ile ortak etkinlik yaptık. En son da Mersin 7 Renk ile Antalya Barosu'nda ortak etkinliğimiz oldu.

Antalya Kent Konseyi toplum çalışma grubu ile görüşmemiz oldu. Muratpaşa Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri ile görüştük iletişim halindeyiz. Antalya Çağdaş Gazeteciler Derneği ile görüşmemiz oldu ve Toplumsal Cinsiyet / LGBTİ Odaklı Habercilik Atölyesi gerçekleştirdik. İl içi ve il dışındaki çeşitli etkinlik eğitimlere katılım sağlamaya çalışıyoruz. Gönüllü psikolog ağı oluşturduk Uzm. psikolog Vildan Temelkuran'ın dayanışması ile…

Antalya 8 Mart 2018, Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

BİZ'in 2018 yılında ulaşmak istediği hedef nedir?

Şu anda Pride etkinliklerimiz için çalışmalar yürütüyoruz. Diğer yandan da homofobi ve transfobi karşıtlığı günü için çalışmalar yürütüyoruz. Bir de planladığımız araştırma çalışmaları var. Eğitim, sağlık, ayrımcılık gibi birçok alanda çalışmalar planlıyoruz. Antalya merkezli olan çalışmalarımızın 2018 ve ilerisi için hem ulusal hem de uluslararası olabilmesi hedeflerimiz arasında. Antalya’daki STK, ilgili kurum ve kuruluşlar ve bireylerle de görüşerek ağımızı genişletmeyi ve ortak projeler yapmayı hedefliyoruz. 2018 yılında aynı zamanda dernekleşme sürecimizi tamamlamayı hedefliyoruz. Antalya yerelinde farkındalık projeleri düzenlemeyi hedefliyoruz. Ve 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.

BİZ, kurulduğu günden bu yana gerçekten az zamanda büyük işler başardı. Umalım ki en kısa sürede dernekleşsinler...


Etiketler: yaşam
Nefret