26/03/2021 | Yazar: Kaos GL

Aydın LGBTİ+ Dayanışması: “Kimseye ayrımcılık yapılmamasını hedefleyen tek sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin fesh edilmesinin bahanesini LGBTİ+’lara yükleyen herkes bu suçun failidir.”

Aydın LGBTİ+ Dayanışması’ndan homofobik nefret saldırısına karşı açıklama Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Aydın LGBTİ+ Dayanışması, sosyal medyada “Fırat Delikanlı” ismini kullanan bir Fırat Kaya isimli erkeğin, “sapık gay” diyerek bir kişiye saldırdığı görüntüleri Instagram’da yayınlaması üzerine açıklama yaptı:

“Dün gece aldığımız haberler ile birlikte çok üzgün olduğumuzu, arkadaşımızın başına gelen olayın hiçbir şekilde insan kabul edilemeyeceğini bildirmek isteriz.” 

“Dün arkadaşımızla özel olarak ilgilenen ve görüşen avukatımız Didem Özhan aracılığıyla iletişime geçtiğimiz arkadaşımızın sağlık durumu şu anda iyi durumdadır. Arkadaşımız ve ailesi bu olaydan çok etkilendiğini ve endişelerinin devam ettiğini bildirmek isteriz.” 

“Aydın LGBTİ+ Dayanışması olarak gerekli hukuki ve psikolojik desteğimizi arkadaşımıza ve ailesine sunmaya devam edeceğiz. Fail Fırat Kaya ise yakalanmıştır. Elimize geçen bilgilere göre fail Fırat Kaya adlı kişi daha önceden de bir çok kişiye bu şekilde işkenceler uygulamış, fotoğraflarını çekmiş ve paylaşmıştır. Dün sosyal medya üzerinden çokça paylaşılan fotoğraflardan sadece birisi arkadaşımıza ait olup diğer fotoğraf ve video görüntüleri arkadaşımıza ait değildir.”

“Fail Fırat Kaya’nın özellikle işitme engelli kişileri hedef aldığını ve işkence ettiğine dair bilgileri öğrenmiş bulunmaktayız. Sosyal medyada oluşan bilgi kirliliği ile birlikte arkadaşımız daha da olumsuz etkilemeye başlamıştır dolayısıyla bu bilgileri basın ve kamuoyuna duyurmak ve oluşan bilgi kirliliğini düzeltmemiz gerekmektedir.”

“Son olarak dün avukatımız Didem Özhan konuyla özel olarak ilgilenmiş, Barolar ve STK'lar arasında çok zor şartlarda bilgilendirmeleri yapmış ve koordinasyonu sağlamıştır. Avukatımız Didem Özhan’a yaşanan olayın takibinde başından sonuna kadar yanımızda olmasından dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz.” 

“Biliyoruz ki aylardır devlet kurumları ve kişiler tarafından hedef gösterilen biz LGBTİ+’lar, devamında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği sebebi ile kimseye ayrımcılık yapılmamasını hedefleyen tek sözleşme olan İstanbul Sözleşmesinin fesh edilmesinin bahanesini LGBTİ+’lara yükleyen herkes bu suçun failidir. Fırat Kaya en ağır cezayı alana dek mücadelemizin bitmeyeceğini, arkadaşımızın ve ailesinin bu süreçte yanında olacağımızı bildirmek isteriz.”


Etiketler: insan hakları, yaşam
İstihdam