23/05/2018 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ haklarını destekleyen yerel yönetimlerde bugün: Tüm kenti “LGBTİ dostu” kılmayı hedefleyen Kopenhag.

Benim Belediyem: Kopenhag Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ haklarını destekleyen yerel yönetimlerde bugün: Tüm kenti “LGBTİ dostu” kılmayı hedefleyen Kopenhag.

Eşitlikçi yerel yönetimler için başlattığımız “Benim Belediyem” yazı dizisi kapsamında bugünden itibaren her gün dünyadan bir yerel yönetimi tanıtacağız. LGBTİ+ hakları için çalışmalarıyla öne çıkan belediyelerde bugün Danimarka’nın başkenti Kopenhag var.

2013 yılı Onur Haftası’nda tüm belediye otobüslerinin gökkuşağı bayrağı taşıdığı Kopenhag, Danimarka’nın ve Avrupa’nın en LGBTİ dostu kentleri arasında yer alıyor.

2021 yılında EuroGames ile Onur Haftası’nı birleştirerek Dünya Onur Yürüyüşü’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Kopenhag’ta gettolaşmış LGBTİ bölgeleri oluşturmaktansa tüm kenti LGBTI dostu kılmak hedefleniyor.

Fotoğraf: Kopenhag Onur Yürüyüşü, 2017, Julie Vester Jørgensen

Kopenhag Kent Konseyi, LGBTİ birlikteliklerin resmi kabulünün 25. yılı kutlamaları çerçevesinde 2014 yılında Belediye Meydanı’nı Gökkuşağı Meydanı olarak adlandırdı.

Kopenhag Kent Meclisi polis karakollarında, sivil toplum kuruluşlarında ve ayrıca nefret suçlarının yoğun yaşandığı bölgeler ve okullarda da ayrımcılık karşıtı eğitimler yürütürken, 2015 yılında başlatılan Stemplet isimli bir uygulama ile nefret suçlarının isimsiz olarak ihbar edilmesini ve suç oranlarının arttığı kentsel bölgelere yönelik özel önlemlerin tartışılmasını gündeme getiriyor.

2017 yılında transseksüelliği psikiyatrik bozukluklar listesinden çıkartan ülkenin başkentinde ayrıca emekli ve yaşlı LGBTİ’ler için 222 kişi kapasiteli bir bakımevi yer alıyor. 

Kopenhag yerel yönetim yetkilileri Transları Anma Günü etkinliklerinde bizzat veya vekâlet vererek yer alıyor.

Yazı dizisindeki diğer metinler:

“Daha eşit bir kent için ısrarcıyız”

Ayrımcılıkla mücadelede ulusal mevzuat yetersizse söz yerelde

“Benim Belediyem” yazı dizisi başlıyor!

13 adımda yerel yönetimler ayrımcılıkla mücadele için ne yapmalı?

İzmir’de Uluslararası Cinsiyet Eşitliği ve Yerel Yönetim Konferansı

*Bu içerik Siyah Pembe Üçgen ve Kaos GL’nin yürüttüğü, Avrupa Birliği’nin desteklediği “Türkiye Belediyelerinde LGBTİ Eşitlik Politikalarını Güçlendirme Projesi” kapsamında yayınlanmıştır. Bu, içeriğin Avrupa Birliği’nin resmi görüşünü yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
İstihdam