23/08/2021 | Yazar: Kaos GL

Selin Ciğerci’nin hakkında çıkarttırdığı önleyici tedbir kararına uymayan Deniz Akkaya, 6284 sayılı kanun kapsamında 3 günlük zorlama hapis cezası aldı.

Deniz Akkaya cezaevine girdi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Selin Ciğerci, kanunda şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlara maruz kaldığı gerekçesiyle Deniz Akkaya hakkında önleyici tedbir kararı alınmasını talebiyle mahkemeye başvurmuş; mahkeme, Akkaya’nın Ciğerci’ye yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına karar vermişti.

Tedbir kararına uymayan Akkaya, bugün cezaevine girdi. Akkaya’nın avukatı Muhammed Fatih Taşcı konuya ilişkin açıklamasında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında 3 günlük zorlama hapsi uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Deniz Akkaya, Uçankuş TV’de sunuculuğunu yaptığı Canlı Masa programında Selin Ciğerci’nin eltisi diye tanıtarak bir kadına taşıyıcı annelik yaptırdığını iddia etti. Programa canlı bağlanan Ciğerci, iddianın doğru olmadığını “Şu an ne hamile olan birisi var ne taşıyıcı anne var. Ben sadece isteklerimi söyledim. Ha evlatlık alırım, istersem de öyle yaparım” diyerek ifade etti.

Akkaya, canlı yayın konuğu Ciğerci’ye “Yapamazsın öyle kafana göre yapamıyorsun işte. Marketten bisküvi almıyorsun, herkes annelik normlarına uygunsa çocuk sahibi olabilir” dedi. Ciğerci “Daha çocuğum olmadan böyle yorumlar yapıyorsunuz, ayıp” deyince Akkaya’nın “Selincim, senin çocuğun olamaz. Kanunlar izin vermiyor” demesi üzerine Ciğerci, Akkaya’ya “Sana ne? Sen kendi işine baksana!” diyerek cevap verdi.

Akkaya, yayının ertesi günü Instagram profilinde Ciğerci’nin geçmiş tarihli özel görüntülerini “Anne baba olmanın kaidelerini devlet net şekilde çizmiştir. Fuhuş da değil sadece, devlet der ki ‘Senin anne baba olmaya ehliyetin yok’ bu kadar basit” yazarak izinsiz olarak yayınladı.


Etiketler: insan hakları, kadın
İstihdam