12/05/2023 | Yazar: Ali Erol

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın LGBTİ+’lara ayrımcılığının Mayıs seyir defteri…

Erdoğan’ın 11 günü: 14 şehir ve 2 yayında LGBTİ+’ları hedef aldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“LGBT denen olay aile kurumuna sokulmuş bir zehirdir. Halkının yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke olarak kabul etmemiz mümkün değil. LGBT’ye AK Parti olarak asla olumlu bakamayız.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, LGBTİ+ yurttaşları hedef alan ayrımcı söylemini Nisan ayının ardından Mayıs ayı boyunca partisinin düzenlediği seçim mitingleriyle sürdürdü.

Erdoğan, LGBTİ+’ları hedef alan ayrımcı söylemiyle Mayıs ayı açılışını, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde katıldığı sendikal-gongo Memur-Sen’in genel kurulunda yapmıştı: “Ya toplumun temel direği olan aile kurumuna sahip çıkanları ya da aile düşmanı sapkın akımların desteğini alanları tercih edeceğiz. Cumhur İttifakı LGBT'ci değildir. Şu anda adı millet olan zillet ittifakında LGBT aleyhine bir söz duydunuz mu? Yok. Çünkü LGBT'yi açık ve net ne yapıyorlar? Başta ana muhalefet olmak üzere savunuyorlar.”

Antalya: “CHP, LGBT savunucularının koçbaşı hâline geldi”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri kapsamında partisinin 2 Mayıs’ta Antalya’da düzenlediği mitingde konuşuyor: “Ülkeyi bir avuç sapkın ideoloji mensubunun, evlatlarımızın maddi ve manevi varlığına göz diken ihtiraslarına teslim etmek istiyorlar... Kılıçdaroğlu'nun yönetimi altında CHP, marjinal örgütlerin, LGBT savunucularının, küreselcilerin, mezhepçilik fitnesi çıkarmaya çalışanların koçbaşı hâline geldi. Ne diyor? 'Yüz yıllık Cumhuriyeti değiştireceğiz.' diyor. Diyen kim? HDP'li. Bu masada bu da var. Yüz yıllık Cumhuriyetimizi değiştireceklermiş... Bay bay Kemal sana bu yolu açmaz benim milletim. 14 Mayıs'ta bu hesabı benim milletim sana soracak. Sormaya hazır mıyız?” (1, 2)

Rize: “Tercihimizi ya aile kurumuna sahip çıkanlar ya da LGBT'yi başımıza musallat edecekler arasında yapacağız”

Erdoğan, partisinin Rize’de düzenlediği mitingde konuşuyor: “Aile bizde kutsaldır. LGBT gibi sapkın yapıların niçin kendisine oy dilendiğini sorun. Bay bay Kemal, LGBT'ci olduğunu biliyoruz. İYİ Parti, onu da biliyoruz. O masada beraber olan, maalesef yok DEVA'sıymış, yok bilmem Gelecek'miş, yok bilmem şu bu filan, HDP, bunlar hepsi LGBT'ci. Ama AK Parti'nin asla böyle bir sorunu yok, Milliyetçi Hareket Partisi'nin asla böyle bir sorunu yok. Şu anda Cumhur İttifakı'nın böyle bir sorunu yok. Çünkü biz ailenin kutsiyetine inanıyoruz. Ailenizi asla yaralamalarına müsaade etmeyeceğiz... Tercihimizi ya aile kurumuna sahip çıkanlar ya da LGBT'yi başımıza musallat edecekler arasında yapacağız.” (1, 2)

Giresun: “Biz LGBT'ci değiliz, biz LGBT'ye karşıyız”

Erdoğan, partisinin Giresun mitinginde konuşuyor: “Biz LGBT'ci değiliz, biz LGBT'ye karşıyız. CHP LGBT'ci. İYİ Parti LGBT'ci, HDP LGBT'ci. O masanın etrafında olanların LGBT'ye karşı olduğunu duydunuz mu? Cumhur İttifakı olarak biz LGBT'ye karşıyız.” (1, 2)

Ordu: “Geleceği tehdit eden en büyük akım olan LGBT dayatması”

Erdoğan, partisinin Ordu mitinginde konuşuyor: “Batı ülkelerinin geleceğini tehdit eden en büyük akım olan LGBT dayatmasını gölgelemek için masada yer alıyor. Sorsanız, 'Millî Görüşüz' derler ama milletimizin millî değerlerini dinamitleyen projelere seslerini çıkartmazlar. Cumhur İttifakı'ndan LGBT'ci olmaz. Cumhuriyet Halk Partisi LGBT'ci, İYİ Parti LGBT'ci, HDP LGBT'ci, diğerleri onlar da LGBT'ci.” (1, 2)

Samsun: “LGBT, AK Parti'ye, MHP'ye, Cumhur İttifakı'na giremez”

Erdoğan, partisinin, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği mitingde konuşuyor: “Gazi Mustafa Kemal'in partisini marjinallerin, cumhuriyet düşmanlarının, LGBT savunucularının, manda ve himaye peşinde koşanların cirit attığı, milli bünyeye zararlı bir mandacı muhipler cemiyetine çevirdi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, LGBT'nin AK Parti'ye, MHP'ye, Cumhur İttifakı'na giremeyeceğini vurgulayarak... Ama CHP, LGBT'ci mi? Evet. İYİ Parti LGBT'ci mi? Evet. HDP, LGBT'ci mi? Evet. Diğerleri 'Hayır.' diyebiliyor mu? LGBT'ye niçin arka çıktığını, Selo'nun kapısında milletvekillerine niçin nöbet tutturduğunu söylemiyor.” (1, 2)

Van: “LGBT denen sapkınlar”

Erdoğan, 5 Mayıs’ta, partisinin Van mitinginde konuşuyor: “Biz birileri gibi evlatlarımızı PKK veya FETÖ terör örgütlerine, LGBT denen sapkınlara teslim etmenin hesabını değil, aile yapımızı güçlendirmenin siyasetini yapıyoruz... CHP, İYİ Parti ve HDP'nin LGBT'yi desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan... O yanlarında da yavrucuklar var. Onlar 'Biz LGBT'ci değiliz', diyebiliyorlar mı? Fakat AK Parti'nin kitabında LGBT yok, MHP'de yok, Cumhur İttifakı'nda asla böyle bir şey yok.” (1, 2, 3) Erdoğan, aynı gün twitter hesabından, “LGBT’ye niçin arka çıktığı, Selo’nun kapısında milletvekillerine niçin nöbet tutturduğu konusuna hiç girmiyor” paylaşımı da yaptı.

TV Canlı Yayın: “Aileyi LGBT gibi sapkınlıklardan korumak bizim için esastır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TVNET canlı yayınında konuşuyor: ““Aileyi korumak, gençleri korumak için bir yasal düzenleme olacak mı?" sorusu üzerine... Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin, İYİ Parti'nin, HDP'nin, LGBT'ci olduğunu söyleyerek, "Bunun yanında bazı küçük partiler de var. Onlar da LGBT'ci. Eğer değillerse çıksınlar açıklasınlar. Ama AK Parti, asla LGBT'yi semtine uğratmaz, Milliyetçi Hareket Partisi uğratmaz. Cumhur İttifakı böyle bir şeyi asla semtine uğratmaz... Toplumumuzun bel kemiği aileyi, gözümüzün nuru evlatlarımızı LGBT gibi sapkınlıklardan korumak bizim için esastır.” (1, 2)

Kayseri: “CHP LGBT'cidir, İYİ Parti LGBT'cidir, HDP LGBT'cidir”

Erdoğan, partisinin Kayseri mitinginde konuşuyor: “Gazi Mustafa Kemal'in partisini marjinal örgütlerin, mezhep fanatiklerinin, LGBT savunucularının, milletin inancına, orta çağ karanlığı diyen edepsizlerin manda ve himaye heveslerinin yuvası hâline dönüştürdüklerini... CHP LGBT'cidir, İYİ Parti LGBT'cidir, HDP LGBT'cidir. Diğerlerinden aykırı bir şey duydunuz mu? Onlar da LGBT'ci. Ama LGBT, AK Parti'nin semtine uğrayamaz, MHP'nin semtine uğrayamaz, Cumhur İttifakı'nın semtine uğrayamaz... Koalisyonun milliyetçilik iddiasındaki ortağı Meral Hanım niye susuyor? Ha söyle bakalım. LGBT'yle ilgili ne söyledin bugüne kadar?” (1, 2)

Mersin: “Cumhur İttifakı’na LGBT sokulamaz çünkü bizde aile kutsaldır”

Erdoğan, partisinin Mersin mitinginde konuşuyor: “Ülkede ne kadar devlet ve millet düşmanı, LGBT’ci, çeşitli görünümler altında, yıkıcı faaliyet yürüten varsa hepsinin bay bay Kemal demesinin sebebi budur. CHP, İYİ Parti, HDP LGBT’ci mi? Bunların yanlarındaki de LGBT’ci mi? AK Parti, MHP ve Cumhur İttifakı’na LGBT’nin sokulamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan... Çünkü bizde aile kurumu kutsaldır. Biz aile kurumumuza leke sürdürmeyiz... Görüldüğü gibi bunlar LGBT ile aile yapımızı yıkmaya çalışırken biz ev hanımlarından çocuklarımıza, ailenin tüm fertlerinin yanında yer alarak güçlendireceğiz.” (1, 2)

İstanbul: “AK Parti asla LGBT'ci olmadı, olmaz”

Erdoğan, partisinin İstanbul mitinginde konuşuyor: “Ne diyorlar? Tayyip Erdoğan gitmeli. Küresel kampanya başlatanlar, bölücülerin temsilcileriyle, kendini milliyetçi olarak tanıtanları aynı kaba doldurup kaynatanlardır. 'Türkiye'de yönetim değişmeli' manşetleri atanlar, kendini güya Millî Görüşçü olarak pazarlayanlarla LGBT'cileri aynı safta buluşturanlardır. Kardeşlerim şöyle bir diyalog kuralım: CHP, LGBT'ci mi? HDP, LGBT'ci mi? İYİ Parti LGBT'ci mi? Masada bulunan o diğerleri bu LGBT'cilere 'hayır' diyor mu? AK Parti asla LGBT'ci olmadı, olmaz. MHP asla LGBT'ci olmadı, olmaz. Cumhur İttifakı'nın diğer mensupları asla LGBT'ci olmaz, olmayacak. Çünkü biz ailenin kutsiyetine inanıyoruz. Ailemiz de kutsaldır. Onun için bu LGBT'cileri sandığa gömmeye var mıyız?” (1, 2)

Edirne: “LGBT türü sapkınlar”

Erdoğan, partisinin Edirne mitinginde konuşuyor: “Daha önemlisi aile yapımızı, gözümüzün nuru evlatlarımızın geleceğini LGBT türü sapkınların eline bırakmaya... CHP, LGBT'ci mi? İYİ Parti LGBT'ci mi? HDP LGBT'ci mi? Yanındakiler LGBT'ci mi? Şimdi gelelim bize. AK Parti'ye LGBT girebilir mi? MHP'ye girebilir mi? Cumhur İttifakı'nın diğer ortaklarına LGBT sızabilir mi? Çünkü bizde aile kurumu kutsal. Aile kurumumuza bu tür lekeyi sürdürmeyiz.” (1, 2)

Aydın: “İstanbul, Ankara Büyükşehir belediye başkanları LGBT'cilerin en büyük finansörü”

Erdoğan, partisinin Aydın mitinginde konuşuyor: “Tercihimizi ya aile kurumuna sahip çıkanlardan ya da LGBT'yi başımıza musallat edeceklerden yana belirleyeceğiz. Bu CHP, İYİ Parti, HDP LGBT'ci mi? Diğer yavrucukları söylemeye gerek var mı? İstanbul, Ankara Büyükşehir belediyecileri, onların belediye başkanları zaten LGBT'cilerin en büyük finansörü. Peki, AK Parti'ye LGBT girebilir mi? MHP'ye LGBT girebilir mi? Cumhur İttifakı'na girebilir mi? Çünkü biz, ailenin kutsallığına inanıyoruz.” (1, 2)

Adana: “AK Parti'ye LGBT sızabilir mi?”

Erdoğan, partisinin Adana mitinginde yaptığı konuşuyor: “Siz önce toplumun temel taşı aile yapımızı, gözümüzün nuru evlatlarımızın geleceğini LGBT'cilere nasıl peşkeş çektiğinizi bir itiraf edin... Bu CHP, LGBT'ci mi? Bu İYİ Parti LGBT'ci mi? HDP, LGBT'ci mi? Diğerleri de ses çıkarmadığına göre onlar da LGBT'ci mi?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan "Evet" yanıtı üzerine, "AK Parti'ye LGBT sızabilir mi? MHP'ye sızabilir mi? Cumhur İttifakı'na sızabilir mi?" diye sordu. Alandakilerden "Hayır" yanıtını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aradaki fark bu.” (1, 2)

Mardin: “LGBT sapkınlarının pençesi”

Erdoğan, partisinin Mardin mitingde konuşuyor: “Daha vahimi, evlatlarımızı LGBT sapkınlarının pençesine terk etme sözü veriyor. Benim milletim meydanı bunlara bırakır mı? Benim Mardinli kardeşim meydanı bunlara bırakır mı? CHP LGBT'ci, İYİ Parti LGBT'ci, HDP LGBT'ci. Diğer yavrular zaten ses çıkarmıyor. AK Parti'ye LGBT sızabilir mi, Milliyetçi Hareket Partisi'ne sızabilir mi, Cumhur İttifakı'na sızabilir mi? İşte biz, bunun için diyoruz ki tavrımızı pazar günü sandıkta gösterelim, sözümüzü oyumuzla söyleyelim.” (1, 2)

Ankara Pursaklar: “LGBT'ci olmak, onların kendi şerefidir”

Erdoğan, partisinin Ankara Pursaklar ilçe mitinginde konuşuyor: “Bölücüyle kol kola girenden, özellikle soruyorum, LGBT'ciye yol verenden... Bu CHP LGBT'ci, HDP LGBT'ci, İYİ Parti LGBT'ci, yanlarındaki yavrucuklar, onlar da LGBT'ci. AK Parti'ye, LGBT sızamaz. Milliyetçi Hareket Partisi'ne LGBT sızamaz. Bütün bunlarla beraber Cumhur İttifakı'na LGBT sızamaz. Dolayısıyla biz aile kurumunun kutsiyetine inanan bir ittifakız. Ve bununla ilgili adımları inşallah seçim sonrası atacağız ve Anayasa değişikliğiyse anayasa değişikliği, yasaysa yasa. Bu adımlarla beraber güçlü aileleri kuracağız. Eğer güçlü aileniz olmazsa, güçlü millet olamazsınız. Ama diğerleri için böyle bir dert yok. Onlar için her şeyden önce LGBT'ci olmak, onların kendi şerefidir.” (1, 2)

Ankara Mamak-Altındağ: “Şimdi bir de LGBT olayı çıktı”

Erdoğan partisinin, Ankara, Hüseyingazi Mahallesi'nde düzenlenen Mamak-Altındağ mitinginde konuşuyor: “Şimdi bir de LGBT olayı çıktı. LGBT gibi sapkın akımlara, mavi boncuk dağıtarak belki İstanbul'un belli semtlerinden bay Kemal alkış alabilirsin ama bu milletin evlatları bu ülkeyi sana teslim etmez... Alandakilere, "CHP, LGBT'ci mi? Bu HDP, LGBT'ci mi? İYİ Parti, LGBT'ci mi? O yanlarındaki yavrular, onlar da aynen sessiz kalarak onu kabul ediyor mu?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, LGBT'nin AK Parti'ye, MHP'ye ve Cumhur İttifakı'na sızamayacağını söyledi... Bizde aile kutsaldır. Güçlü aileler, güçlü milleti oluşturur ve bu güçlü millet, bu LGBT'cilerden değil, evet, namusu çok çok güçlü olan ailelerden oluşuyor.” (1, 2)

Ankara Sincan: “Kardeşlerim bu CHP, LGBT’ci mi? Bu HDP, İYİ Parti, LGBT’ci mi?”

Erdoğan Ankara’da son olarak, partisinin Sincan mitinginde konuşuyor: “Bunlar şimdi de karşımıza PKK’sı, FETÖ’sü, tefecisi yetmemiş olacak ki yanlarına LGBT’yi de alarak çıktılar. Kardeşlerim bu CHP, LGBT’ci mi? Bu HDP, İYİ Parti, LGBT’ci mi? Bir de yanlarında o yavrucuklar var. Onlar da ‘Hayır’ diyorlar mı? Onlar da hâllerinden memnun. AK Parti, MHP, Cumhur İttifakı LGBT’yi semtine sokmaz.” (1, 2)

“Gençlerle Söyleşi”: “LGBT denilen olay aile kurumuna sokulmuş bir zehirdir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da “Gençlerle Söyleşi’’ programında, gençlerin sorularını cevaplıyor: “LGBT'ye, AK Parti olarak biz asla olumlu bakamayız... Sık sık LGBT'ye karşı olduğunuzu söylüyorsunuz. Ayrıca diğer partilere karşı sert eleştirilerde bulunuyorsunuz. Mesela kimi zaman partilileri terörle ilişkili kimi zaman da LGBT'li olmakla suçluyorsunuz. Tüm bunlara bakınca da ayrıştırıcı ya da kutuplaştırıcı bir dil kullandığınız düşünülüyor. Bunlara cevap olarak ne söyleyebilirsiniz? sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan... Bunları 'ayrıştırıcı' kavramıyla izah edersek bana göre yanlış yaparız. Niçin? Çünkü bu millet özellikle aile kurumunu kutsallaştıran bir millettir. Bizim değer yargılarımız içerisinde aile kurumu çok çok önemlidir. Çünkü güçlü milletler, güçlü ailelerden oluşur. Eğer aileniz güçlü değilse, aile kavramı güçlü değilse o ülkede o milletin yıkımı da çok çabuk olur. Bizim yaklaşımımız burada ve LGBT denilen olay bir defa aile kurumuna sokulmuş bir zehirdir. Bu zehri biz hele hele halkının yüzde 99'u Müslüman olan bir ülke olarak kabullenmemiz mümkün değil. Buradaki hassasiyetimiz özellikle buradan geliyor. Hatta biz aileyi kutsayan anayasa değişikliği teklifini verdik. Ama seçim öncesi tabii buna fırsat olmadı. Şimdi bu konuyla alakalı olarak bizim buradaki değer yargılarımız içerisinde LGBT'ye, AK Parti olarak biz asla olumlu bakamayız çünkü aile kutsiyeti zaten buna müsaade etmez. Bir de bizim özellikle dinimizin gereği bu olduğu için de biz olaya buradan bakıyoruz. Buna biz eyvallah edemeyiz.” (1, 2, 3)


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, aile, siyaset
nefret