22/10/2018 | Yazar: Yıldız Tar

​Mahpus Esra Arıkan, meme ameliyatı engellendiği ve dilekçeleri işleme konulmadığı için açlık grevine başladı.

Esra Arıkan açlık grevinde Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Mahpus Esra Arıkan, meme ameliyatı engellendiği ve dilekçeleri işleme konulmadığı için açlık grevine başladı.

Fotoğraf: Esra Arıkan vasisi Merve Arkun ile birlikte, Yıldız Tar/Kaos GL

Mahpus Esra Arıkan, dilekçeleri işleme konulmadığı ve meme büyütme ameliyatı engellendiği için açlık grevine başladığını duyurdu.

Esra Arıkan, vasisi Merve Arkun’a tutulduğu Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde yaşadıklarını telefonda anlattı ve 17 Ekim’den itibaren açlık grevine başladığını duyurdu.

Arkun’un, KaosGL.org’a verdiği bilgilere göre Esra, meme büyütme ameliyatının daha önce Gebze Kadın Cezaevi’ndeki bir trans kadının karşılandığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması için dilekçe yazdı. Ancak dilekçesi Sağlık Bakanlığı’na iletilmedi.

Esra, cinsiyet geçiş ameliyatının ardından kimlikteki cinsiyet hanesinin ve isminin değişmesi için dava açtı. Dava bir buçuk yıla yakın sürdü. Bu süreçte hapishaneye mahkemece yazılan yazılar uzun süre cevapsız bırakıldı. Esra'nın hapishanede göstermiş olduğu mücadele sonucu ancak rapor hapishaneden gönderildi. Bu nedenle kısa sürede bitebilecek dava hâlâ devam ediyor. Ancak hapishane görevlileri Esra'ya bu zamanda hapishanede kendi ismiyle değil nüfusta yazılı isimle sesleniyor.

Esra geçimini hapishanede takı tasarlayarak sağlıyor ancak tasarım için gerekli boncukları alması da engelleniyor.

Arkun, bütün bu gerekçelerle Esra’nın açlık grevine başladığını ve başta meme büyütme ameliyatı olmak üzere talepleri karşılanana kadar açlık grevini sürdüreceğini söyledi.

Hapishanede meme büyütme ameliyatı

Kocaeli’deki Gebze Kadın Cezaevi’nde tutulan bir trans kadın mahpus geçtiğimiz ay mamoplasti (meme büyütme) ameliyatını Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın karşılaması için başvuru yaptı.

Trans kadın mahpus, meme büyütme ameliyatı olabilmek için Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan rapor aldı. Raporda augmentasyon mamoplasti (meme büyütme) ameliyatının “estetik amaçlı olmayıp kişinin beden ve ruh sağlığı açısından bir gereklilik olduğu” belirtildi. Estetik amaçlı olmayan bir operasyon olduğu için ameliyatın kurum tarafından karşılanması gerekiyor.

Esra Arıkan bu sene Bakırköy Hapishanesi’ne sevk edilmişti

14 yıldır mahpus ve bu süre içinde 10’u aşkın farklı hapishanede tecritte kalan Esra Arıkan, trans geçiş ameliyatının ardından Bakırköy Kadın Hapishanesi'ne sevk edildi.

Esra Arıkan on dört yıl boyunca kaldığı tüm hapishanelerde gardiyanlar tarafından taciz ve şiddete maruz kaldı, birçok hakkı gasp edildi. Arıkan, 2016 yılında Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi'nde işkenceye uğradı ve işkence sonrası hastaneye sevki engellendi. Bu dönemde Arıkan için “Trans Tutsak Esra ile Dayanışma İnisiyatifi” oluşturuldu.

İnisiyatif, Esra Arıkan’ın sevk edildiği hapishanelerde maruz bırakıldığı adaletsizlikleri kamuoyuna duyurdu ve dayanışmayı sürdürdü. Esra da dayanışmadan aldığı güçle mücadelesini kazandı. On yıllardır mücadelesini verdiği trans geçiş ameliyatını oldu ve Bakırköy Kadın Hapishanesi'ne sevk edildi.

İlgili haber:

Trans tutsak Esra Arıkan: ‘İşkence görüyorum’

Cinsel eğilim farklılığı’ havalandırmaya çıkmaya engel!

Trans mahpus Esra’ya İzmir’den destek

İzmir’de trans mahpus Esra ile dayanışma etkinliği

Mektuplarımız trans mahpus Esra’ya!

Dayanışma kazandı: Esra Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne sevk edildi

 


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret