13/10/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Eylül ayının üçüncü haftasında yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi kaosGL.org okurları için derledik.

Eylül ayının üçüncü haftasından 26 nefret haberi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eylül ayının üçüncü haftasında (14-20 Eylül) gazetelerde LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı ve nefret söylemini kaosGL.org okurları için derledik.

Başlayalım!

14 Eylül, Gaziantep Referans

Muhammed Özkılınç: “LGBTİ ve ötesi ilişkileri telkin ediyor. Yani erkek erkeğe, kadın kadına vs.”

14 Eylül, Yeni Akit

İbrahim Karataş: “Yoksa bugün LGBT'sinden tutun Atatürkçü Düşünce Derneğine kadar birçok dini olmayan cemaat var ama kimse onlara bir şey demiyor.”

14 Eylül, Ayrıntılı Haber

Vehbi Kara: “Lut kavminin başına gelen dehşetli eşcinsel sapıklık bugün hem Türkiye'de hem de bütün dünyada özellikle medya araçları ile sürdürülmeye çalışılmaktadır.”

14 Eylül, Yeni Asya

Mehmet Kara: “Bu metnin içerisinde iki tane önemli husus var, dikkat çekmemiz gereken ve bizimle asla uyuşmayan... Bunlardan birisi toplumsal cinsiyet meselesi birde cinsel yönelim tercihi.”

14 Eylül, Yeni Akit

Abdurrahman Dilipak: “İstanbul sözleşmesini savunanlara "Fahişe" demişim. Bir başkası "İstanbul sözleşmesi" kapsamında "Pozitif ayırımcılık" yapılan LGBT+ türevlerine demişim.”

14 Eylül, Yeni Akit

Hacı Yakışıklı: “Recep Tayyip Erdoğan'ın "milli duruşunu" savunduğumuz için bize "yandaş" yaftası vuranlar, LGBT'ye onur yürüyüşü düzenleyenler Akit Gazetesi'ne "paçavra" demenin ötesine geçip, "susturulması gereken insanlar" diyerek 312 General tekmili birden dava açarken, "Akit ekibi" sağına soluna bakmadı!”

14 Eylül, Milat

Muhammed Özkılınç: “Eşcinsel savunucusu Mor Çatı, "aileyi yıkma projesi" olarak tepki çeken Toplumsal Cinsiyet Eşitliği faaliyetleriyle toplumu zehirlemeye devam ediyor.”

15 Eylül, Yeni Akit

“İstanbul Sözleşmesi'ni ve eşcinsel sapkınlığı eleştiren yazarımız Abdurrahman Dilipak'ı üyelikten ihraç eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin…”

15 Eylül, Yeni Asya

“Sözleşmenin bir yerinde geçen 'farklı cinsel yönelim' kelimesi ve yedi maddesinde 'töre, din, gelenek ve sözde namus' şeklinde ifade edilen kalıp terimlerde birçok problem var. Katılımcı ülkeler sözleşmeden bir dilekçe ile çıkma ya da metinde değişiklik isteme hakkına sahip.”

15 Eylül, Avrupa Gazetesi

Şerif Kavuk: Kur'an'a göre yasak olan ve "sapkınlık" olarak nitelendirilen eşcinsel ilişki ilk defa bu kavim içinde görülmüştür

15 Eylül, Konya Yeni Haber

Şenol Metin: “…LGBT normalleştirilmektedir…”

15 Eylül, Ayrıntılı Haber

Vehbi Kara: “…eş yanına bir de partner deyimini eklemiş ki, bu deyimle "eşcinsellik ve homoseksüellik" yasal alt yapıya kavuşturulmuştur. Sapıklık; partner ifadesi ile ev arkadaşlığı adı altında meşrulaştırılmaya çalışılmıştır.”

15 Eylül, Çukurova Barış, Kozan Ekspres

Edibe Gülnar: “LGBT'lilerin sesini duyurmaya çalışanları da buradan kınamak durumundayım. Onu da peşin peşin söylemiş olayım. Kişilerin bireysel özgürlükleri başkalarının özgürlüklerine müdahil olma anlamı taşımaz. LGBT'lilerin yanında olmak da toplumun gelenek, görenek, anane, ahlaki değer, dini vecibelerine ters düşen değerleri içeren davranışlardır. Tasvip edilecek yanı da yoktur.”

15 Eylül, Milli Gazete

Zeki Ceyhan: “Bize göre de AKP'li kadınları değil LGBT savunucularını kast etmiştir ama köylü vatandaşımızın ifade ettiği gibi Dilipak'ın ne kastettiğinden çok karşısındakilerin ne anladığı önem taşıyor.”

16 Eylül, Ayrıntılı Haber

Vehbi Kara: “Maddeye göre, tüm eğitim kurumlarında, cinsel yönelim (eşcinsellik) in temel hak olduğu işlenecektir. Ayrıca bunlara saygı gösterilmesi gerektiği öğretilecek. Çocukluk çağında, beyinlerine eşcinselliğin normal olduğu işlenecek ki, bu teşvik aslında yönlendirmektir.”

16 Eylül, Türkiye

Süleyman Özışık: “Bir seçim otobüsünde erkekler, kadınlar ve travestiler grup hâlinde yakalandılar. Hepsi ama hepsi hâlâ görev başında ve hepsi bize hâlâ namus satıyor.”

16 Eylül, Yeni Sakarya

Osman Karagüzel: “Allah'ın, onun yüzünden gökten ateş yağdırdığı "lutilik." ve "lezbiyenlik"…”

17 Eylül, Yeni Akit

Faruk Arslan: “İstanbul Sözleşmesi eleştirileri, eşcinsel sapkınlığa dair tespitleri, toplumu ve iktidarı bu yanlışlara karşı uyaran ifadeleri tuhaf şekilde AK Parti Kadın Kolları'nı rahatsız etmişti.”

17 Eylül, Gazete İpekyol

Van’da çıkan gazeteden Nusret Yılmaz: “Evet, şayet bu gün müslümanların çoğunlukta olduğu özellikle islam diyarlarında; zina, içki, kumar, fuhuş, homoseksüellik ve benzeri kabih fiiller yaygın hale gelmesinden yakınılıyorsa...”

17 Eylül, Yeni Akit, Haber Karadeniz

Ali İhsan Karahasanoğlu: “İstanbul Sözleşmesi hakkında çok derin görüşleri de var.. Hani, kadına karşı şiddeti önleme adı altında; gayliği, lezbiyenliği meşrulaştırmak için çıkarılan İstanbul Sözleşmesi var ya.”

18 Eylül, Trakya’da Yeşilyurt

Kırklareli Müftüsü Aydın Yığman: “Allah'ın, gökten ateş yağdırdığı "lutilik" ve "lezbiyenlik" gibi sapkınlıkları bir tercih meselesi olarak görenler, faiz ve faizli işlemleri olmazsa olmaz kabul edip asli ihtiyaç gibi kabul edenler var.”

19 Eylül, Yeni Akit

Abdurrahman Dilipak: “LGBT+ böyle bir şey işte. Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel ve +, yani sen her ne isen. Ne idüğün belli değil ya. Panda sex de olabilirsin. (+)'ın önü var, sonu yok! Şimdi yaygın şekli ile LGBTIQA: "Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel, İnterseksüel, Queer ve Al- ly" kullanılıyor ama, bunun devamı da var. Aseksüel de var mesela, Ensest de Pedofili de Humanoidsex de var.”

20 Eylül, Milat

Abbas Pirimoğlu: “Gerçektende günümüz dünyasında "özgürlük" kavramı içerik itibariyle son derece değişime uğramıştır. Özgürlük denince modern insanın aklına öncelikle cinsellik veya cinsel tercih meselesinin gelmesi sebepsiz değildir.”

20 Eylül, Bursa Hayat

“Bursa'da fuhuş için buluştuğu kişi travesti çıkınca onu bıçaklayan genç adam daha sonra sinir krizleri geçirdi.”

 

 

 


Etiketler: medya
İstihdam