03/01/2024 | Yazar: Kaos GL

SPoD, İzmir’deki demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütleriyle “Haklarımız için Demokratik İttifak” etkinliğinde bir araya geldi.

“Haklarımız için Demokratik İttifak” buluşması İzmir’deydi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, ilkini Mersin’de Muamma LGBTİ+ Derneği ile, ikincisini Diyarbakır’da Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu ve Barış için Kültürel Araştırmalar Derneği ile gerçekleştirdiği “Haklarımız için Demokratik İttifak” etkinliğinin üçüncüsünü 9 Aralık’ta (2023) demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği salonunda gerçekleşen etkinliğe Kadın Savunma Ağı, Direnişin Renkleri, Mülteci Dayanışma Derneği, Türkiye İşçi Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu otoriter siyasi yapısı, iktidar bloğunun yarattığı politik iklim ve kutuplaştırma siyaseti ve seçim değerlendirmesi ile başlayan buluşma güncel politik sorunları ve LGBTİ+’ların hedefe konulduğu nefret siyasetinin nasıl tersine çevrileceğine dair tartışmalarla devam etti. Tartışmalarda özellikle son yıllarda demokratik kurumların baskılanmasının kurumlar tarafından üretilen politikalardan örgütlenme süreçlerine etkisi ve yarattığı eşit temsiliyet sorunu üzerinde duruldu.

Demokratik taleplerin ve siyasetin daha da toplumsallaşmasını ve katılımcı biçimler almasını sağlayacak yaygın ve örgütlü bir hareketin LGBTİ+’ların eşitlik mücadelesi etrafında nasıl örüleceği buluşmada konuşuldu.


Etiketler: insan hakları, kadın, mülteci, çalışma hayatı, siyaset
İstihdam