10/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Genç LGBTİ+ Derneği, katledilişinin yıl dönümünde Hande Buse Şeker’i anarak “Translara yönelik nefret suçları ve cinayetleri son bulana, translarla eşitlenene dek mücadele etmeye devam edeceğiz!” dedi.

“Hande Buse Şeker’in katledilişinin yıl dönümünde arkadaşımızı anıyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+ Derneği, katledilişinin yıl dönümünde Hande Buse Şeker’i anarak kamuoyunu karar duruşmasına katılmaya çağırdı:

“9 Ocak 2019'de Hande Buse Şeker, evine müşteri olarak gelen polis memuru V.H. tarafından katledildi ve ardından cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Aynı gece başka bir trans kadın daha yaralandı, cinsel saldırıya maruz bırakıldı ve evdeki herkese karşı yağma suçu işlendi. Dava sonucunda fail müebbet hapis cezasının yanı sıra 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Ancak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, faile ağırlaştırılmış müebbet verilmesi talebimizi kabul etmezken, faile verilen hapis cezasının miktarını az bularak kararı bozdu. Yeniden başlayan yargılama İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmekte olup 6 Şubat günü saat 11:30’da görülecek duruşmada yeni kararın açıklanması muhtemeldir. Kamuoyunu duruşmaya davet ediyoruz. Hande Buse Şeker’in katledilişinin yıl dönümünde arkadaşımızı anıyoruz. Bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz ve katilinin adil yargılanmasını istiyoruz. Biliyoruz ki trans cinayetleri politiktir. Translara yönelik nefret suçları ve cinayetleri son bulana, translarla eşitlenene dek mücadele etmeye devam edeceğiz!”

Hande Buse Şeker davası

2019 yılında İzmir’de polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker’in ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında Volkan Hicret, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

TIKLAYIN – Hande Buse Şeker davasının zaman çizelgesi

Genç LGBTİ+ Derneği’nin cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozuldu.

Mahkeme; sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebini kabul etmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılmasını istedi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı buldu.

TIKLAYIN – Avukatlar Hande Buse Şeker davasını değerlendiriyor

Hükmün bozulması üzerine yeniden görülen Hande Buse Şeker davası 6 Şubat 2023’e ertelendi.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam