18/04/2016 | Yazar: Yıldız Tar

İskenderun’da bir eşcinsel öldürüldü. Nefret cinayeti sonucu yaşamını yitiren A.K’nın arkadaşı KaosGL.org’a, ‘Eşcinsel arkadaşımın ölümü unutulmasın. Nefret öldürüyor’ dedi.

İskenderun’da nefret cinayeti: ‘Arkadaşımın ölümü unutulmasın!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İskenderun’da bir eşcinsel öldürüldü. Nefret cinayeti sonucu yaşamını yitiren A.K’nın arkadaşı KaosGL.org’a, “Eşcinsel arkadaşımın ölümü unutulmasın. Nefret öldürüyor” dedi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir eşcinsel erkek yaşadığı evinde ölü bulundu. Dün gece bilinmeyen kişi veya kişilerce bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden A.K’nın cenazesi yapılan incelemenin ardından Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderilmek üzere İskenderun Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İskenderun yerel basını 8gunhaber.com cinayeti “İskenderun’da sır cinayet” olarak duyurdu. KaosGL.org’a ulaşan A.K’nın arkadaşı ise yaşananların nefret cinayeti olduğunu belirtti.

“Yaşarken kostüm giymek zorunda kalıyorsun”

İsmini vermek istemeyen tanık, son zamanlarda İskenderun’da baskı ve nefretin arttığını söyledi. İskenderun’daki LGBTİ toplumu olarak cinayetin aydınlatılmayacağını düşündüklerini belirtti ve ekledi:

“İskenderun küçük bir sahil şehri ve herkes birbirini tanıyor. İstediğin gibi yaşayamıyorsun. Yaşarken kostüm giymek zorunda kalıyorsun. Nefret cinayetine kurban gittiğinde de unutuluyor. Üstü örtülmek isteniyor. Eşcinsel arkadaşımın ölümü unutulmasın. Nefretin öldürdüğü bilinsin istiyorum. Katil ya katiller kim bilmiyoruz ama nefret cinayeti olduğuna eminim. Sebep bariz belli ama basında ‘sır cinayet’ diye başlık atıyorlar.

“2013 yılında işlenen bir başka nefret cinayetinde polis resmen bizle dalga geçmişti. Adamın ölmüş fotoğraflarına bakıp dalga geçmişlerdi. ‘Daha fazla ortalığı kirletmeden gitti’ dediklerini hatırlıyorum. Haliyle bu cinayette de olumlu bir gelişme beklemiyorum.”

2013’te ne olmuştu?

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 2013 yılında 27 yaşındaki F. İ. homofobik bir nefretle boğulmuş ve kafası ezilerek öldürülmüştü. Tanık paylaşımlarını kaosGL.org’la paylaşan İskenderun LGBT toplumu üyeleri, F. İ. cinayetinin aydınlatılmayacağından kaygı duyduklarını iletmişti. F. İ.’nin ölü bulunduğu evin kiracılarndan ve katil zanlılarından biri Suriye’ye kaçmak isterken yakalanmıştı. İskenderun Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan Zekeriye Ghirep, F.İ.’yi öldürdüğünü itiraf etmişti.

Nefret suçlarında durum ne?

Kaos GL’nin yüz yüze, çevrimiçi ve telefonla bildirilen vakalara dayanarak hazırladığı 2014 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’na göre, 351 nefret suçu vakasından 118’i cinayet, cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, tecavüz veya diğer cinsel saldırıları içerdi. 118 vakadan sadece 31'i polise bildirildi, 4'ü de mahkemeye taşındı.

Anket en çok katılım İstanbul, Ankara ve İzmir’den olurken; Türkiye’nin neredeyse her şehrinden homofobi ve transfobi temelli nefret suçu bildirildi.  Homofobi veya transfobiye dayalı nefret suçlarının büyük kısmı okulda, evde, evin civarında, toplu taşıma araçlarında veya duraklarında; kafe/barlarda veya diğer kamusal alanlarda işlendi.

351 vakadan 118’i cinayet, cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, tecavüz veya diğer cinsel saldırıları içerdi. Bunların sadece 31’i polise bildirildi, 4’ü mahkemeye taşındı. Mağdurların çoğu ailelerinden ve kolluk kuvvetlerinden ciddi biçimde korkuyorlardı. Mahkemelere veya diğer devlet aygıtlarına güvenmiyorlardı. Bu nedenle de kolluk kuvvetlerine veya mahkemelere son derece az sayıda olay ihbar edildi.

Yasalar LGBTİ’leri görmüyor

Nefret suçları LGBTİ toplumunu hedef almaya devam ederken yasalar da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı yapıyor.

En son cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını kapsamayan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı sivil toplumun bütün eleştirilerine rağmen TBMM Genel Kurulu'nda 6 Nisan’da kabul edilerek yasalaştı.

2014 yılı homofobi ve transfobi temelli nefret suçları raporuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 2015 yılına ilişkin anket sonuçları yakında açıklanacak.

2016 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için yapılan ankete katılmak için ise tıklayınız.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret