14/09/2020 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin kitaplaştırdığı “Jinekolog Muhabbetleri” 1100 kişi tarafından indirildi.

“Jinekolog Muhabbetleri”ni 1100 kişi çevrimiçi okudu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, jinekoloji muayenelerinde hasta haklarını yok sayan yaklaşım ve uygulamalara maruz bırakılan kişilerin deneyimlerini aktardığı yazı dizisi “Jinekolog Muhabbetleri”ni Mart ayında kitaplaştırdı.

Kitap, 2017 Nisan ayında kaosGL.org’da yayımlanmaya başlayan ve 41 anlatıdan oluşan jinekoloji muayeneleri deneyimlerinin yanı sıra cinsel sağlık ve jinekoloji alanında uzmanlarla yapılan görüşmeleri de içeriyor. 

Dijital olarak ulaşmanın mümkün olduğu kitaba bugüne de bin yüz kişi erişti.

Kitap hakkında

Doktor Filiz Ak’ın birinci basamakta jinekoloji yönlendirmesi de dâhil olmak üzere LGBTİ+ sağlık taramaları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, Doktor Asu Özel’in ise kapsayıcı sağlık hizmetine dair görüşlerini bildirdiği kitapta, Engelli Kadınlar Derneği’nden (ENKADER) Canan’ın aktarımları ile engelli kadınların jinekoloji muayeneleri deneyimlerini okumak mümkün.

Kitapta, Jinekolog Doktor Irmak Saraç ve Psikiyatr Seven Kaptan ile yapılan iki ayrı görüşme daha yer alıyor. Dr. Saraç ‘etik bir jinekoloji muayenesi nasıl olmalı’ sorusuna yanıtlar sunarken Dr. Kaptan jinekoloğa gitmekten kaçınmaya son verecek güçlendirici öneriler aktarıyor.

Ayrıca Dr. Saraç ve Dr. Kaptan’ın önerileri ile hazırladığımız iki afiş çalışması da okurlara eşlik ediyor.

“Jinekolog Muhabbetleri” kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

 


Etiketler: insan hakları, medya, sağlık, sağlık hakkı
nefret