11/08/2021 | Yazar: Kaos GL

​Kredi ve Yurtlar Kurumu, Ankara’da Onur Yürüyüşü’nde işkenceyle gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti, tıp öğrencisi İlay’ın geri ödemeli kredisini kesti.

“Kimliğimi açıkça yaşadığım için temel haklarımın elimden alınmasını kabul etmiyorum” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara’da 29 Haziran’da Kuğulu Park’ta gerçekleşen Onur Yürüyüşü’nde işkenceyle gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti İlay, ​Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) geri ödemeli kredisinin kesildiğini söyledi.

İlay bursunun kesildiğini sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Yıllar sonra tekrar Ankara'da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde yasal yürüyüş hakkımı kullanmama rağmen işkenceyle gözaltına alınmam yetmezmiş gibi geri ödemeli aldığım KYK kredim de bu ay itibariyle kesildi.

“LGBTİ+ kimliğimle açıkça yaşadığım için devlet beni en temel haklarımdan mahrum bırakmakla cezalandırıyor. Ben ailesinden farklı bir şehirde okuyan bir tıp fakültesi öğrencisiyim.

“Zaten çoğu ihtiyacımı karşılamaya yetmeyen ve mezun olduktan sonra geri ödeyeceğim bu ufacık krediyi de kestikten sonra devlet nasıl geçinmemi bekliyor? Sadece kimliğimi açıkça yaşadığım için temel haklarımın elimden alınmasını kabul etmiyorum. Bu sebeple herkesi dayanışmaya çağırıyorum.”

​Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2019’da da Ankara Emniyeti’nin yazısı üzerine ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmişti.


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam