27/09/2021 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs Derneği, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu ziyaret etti: “Her türlü nefret söylemine karşıyız, bu konuda herkesi daha duyarlı ve saygılı olmaya davet ediyoruz.”

Kuir Kıbrıs Derneği’nden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’na ziyaret Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kuir Kıbrıs Derneği, , Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu ziyaret etti.

Bakanlık basın bürosu aracılığı ile yapılan ziyarete Eğitim ve Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Cengiz Uzun ve Bakanlık Hukuki İşler Sorumlusu Avukat Olcay Kara katıldı. Kuir Kıbrıs Derneği’ni, Renklerin Çeşitliliği Projesi Koordinatörü Erman Dolmacı, Hayat Projesi Koordinatörü Doğukan Gümüşatam, Kuir Dayanışma Hattı Temsilcisi Ziba Sertbay, Eğitim Ekibi Temsilcisi İbrahim Ray ve Sosyal Hizmetler Ekibi temsilcisi Derviş Taşkıranlar temsil etti.

Kuir Kıbrıs temsilcileri, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen Onur Yürüyüşü sonrası, sosyal medya üzerinden LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi içeren bazı paylaşımlardan şikayetçi olmuştu. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı bu öğretmenle ilgili bakanlığa yazılı şikayet dilekçesi de iletmişti.

Bakan Amcaoğlu ve bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili hukuki pozisyonu, yaşanan süreci ve izlenecek yol haritasını Kuir Kıbrıs temsilcileriyle paylaşarak “Her türlü nefret söylemine karşıyız, bu konuda herkesi daha duyarlı ve saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Bakan Amcaoğlu, nefret ve dışlama içeren söylem ve davranışların, Kıbrıslı Türklerin hoşgörülü yaşamına aykırı olduğuna vurgu yaptı. İlgili öğretmenin nefret söylemi içeren tavrının ise özellikle bir öğretmene yakışmayan, kabul edilemeyecek bir tavır olduğunu belirtti. Bakan Amcaoğlu, eğitimin sadece okullardaki müfredattan ibaret olmadığını ekledi ve tüm toplumun her türlü zorbalığa ve nefret söylemine karşı eğitilmesinin önemine dikkat çekti.

Kuir Kıbrıs temsilcileri görüşmede eğitimin önemine vurgu yaparken, LGBTİ+’ların toplumda uğradığı zorbalık ve benzer davranışlar konusuna eğitim alanında özenle yaklaşılması gerektiğini belirtti.


Etiketler: yaşam, eğitim, dünyadan
nefret