07/05/2020 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL ev sahipliğinde online lezbiyen* buluşmalarının dördüncüsü bu akşam 20.00’de. Kayıt yaptırmayı unutmayın!

Lezbiyen* buluşmalarının dördüncüsü bu akşam! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf açıklaması: Lezbiyen bir gün, Ugemfo, A Lesbian Day, 2020, Kumaş Üzerine El Nakışı

Avrupa Lezbiyen* Konferansı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde sosyal izolasyon ve karantina deneyimlerini konuşmak için her gün yayın yapıyor.

Bu yayınlar kapsamında Kaos GL de 15, 23 ve 30 Nisan’da Türkçe buluşmalar düzenledi. İlk üç buluşmaya gelen yoğun talep üzerine Kaos GL ev sahipliğinde dördüncü bir buluşma daha yapılacak.

Kaos GL’den Aylime Aslı Demir, Damla Umut Uzun ve Seçin Tuncel’in moderasyonuyla bu akşam (7 Mayıs) Türkiye saatiyle 20, Avrupa saatiyle 19’da yapılacak Türkçe yayın; Türkiyeli lezbiyenleri bir kez daha bir araya gelmeye çağırıyor. Buluşmaya şu linkten kayıt yaptırabilirsiniz.

Bir nefes: Online buluşmalar

Online buluşmalarından moderatörlerinden Seçin Tuncel, 26 Nisan Lezbiyen* Görünürlük Günü’nde KaosGL.org’a verdiği demeçte şöyle demişti:

“Ekonomik olarak güçlü olmayan birçok insan gibi lezbiyenlerin de bir kısmı aile evinde kimliğini gizleyerek oturmak zorunda kalıyor. Açık kimlikliler içinse korunaklı olduğunuzu düşündüğümüz evler bile şu an üstümüze üstümüze geliyor. Komşu teyzenin partnerimizi kardeş, olmadı arkadaş olarak tanımladığı, mahalle dışında el ele yürümek bile zorken okulların kapanmasıyla memleketlerine dönmek zorunda olan flörtlerimize kolilerimize ulaşmanın iyice zorlaştığı günlerde online buluşmalarla bir araya geldik.”

“Bu süreçte derneğimizin sağladığı lezbiyen* online buluşmaları ise bize nefes oldu. Bu buluşmalarda ve son dönem tartışmalarında olduğu gibi görünürlükle birlikte örgütlenme, yaşlılık, sağlık, barınma, işsizlik gibi alanlarda yaşadığımız sorunlar yine gündemimizdeydi.”

*Lezbiyen sözcüğünün yanına konulan yıldız; kendisine lezbiyen, feminist, biseksüel yahut queer olarak tanımlayan ve de kendisini lezbiyen aktivizm ile yan yana konumlayan herkesi içerme niyetiyledir. Aynı zamanda Lezbiyen kelimesi de görünürlük, güçlenme ve temsile dair politik mücadelenin bir parçası olma gayesiyle konferans organizatörleri tarafından kullanılmıştır.


Etiketler: insan hakları, kadın, medya, yaşam
bülten