15/03/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Macaristan Anayasa Mahkemesi, doğumda atanan cinsiyetlerin yasal olarak değiştirilmesini engelleyen yasanın Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi ancak yeni başvuruları engelleyen yasayı iptal etmedi!

Macaristan: “Doğumda atanan cinsiyetlerin yasal olarak değiştirilmesini engelleyen yasa, Anayasa’ya aykırı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Mayıs ayında iktidardaki sağcı Fidesz partisinin Meclis’e önerdiği trans ve interseks kişilerin doğumda atanan cinsiyetlerini yasal olarak değiştiremeyeceği anlamına gelen yasayı kabul eden Aralık’ta ise LGBTİ+’ların evlat edinmesini yasaklayan Macaristan’dan yeni bir haber var!

Macaristan Anayasa Mahkemesi, trans ve interseks kişilerin doğumda atanan cinsiyetlerini yasal olarak değiştiremeyeceği kanunu iptal etti. Ancak Mahkeme’nin kararı sadece devam eden yargılamalar için geçerli. Bu trans ve intersekslerin yeni başvuru hakkını elinden alıyor.

Hukuki mücadele sürecek

ILGA Avrupa, bu kararın bir dizi hukuki başvurunun ardından gerçekleştiğine dikkat çekiyor: “Háttér Derneği ve Macaristan Helsinki Komitesi'nin yardımıyla, translar, adli inceleme yoluyla itiraz etti. Aralık ayında Miskolc Temyiz Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nden bu hükmün anayasaya aykırı olduğunu beyan etmesini talep etti.”

Ülkede doğumda atanan cinsiyetlerini yasal olarak değiştiremek için yeni başvuruların önünü açabilmek adına Háttér Derneği, Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir dava açacak.

Bu dava ile Anayasa Mahkemesi’nden, transların yasal toplumsal cinsiyet tanımının kabul edilmesini engelleyen 33. maddenin tamamının anayasaya aykırılığının kabul edilmesi talep edilecek.Etiketler: insan hakları, dünyadan
bülten