15/10/2021 | Yazar: Yıldız Tar

Medya Okulu’nun üçüncü dersi video kurgusu üzerineydi.

Medya Okulu’nda üçüncü hafta: Hikayeyi nasıl anlatalım? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin altı haftalık Medya Okulu’nun üçüncü oturumu yapıldı. Yoğun başvuru alan “Görsel Tasarım” üzerine Medya Okulu’na 41 kişi kabul edildi. Altı hafta boyunca her Çarşamba günü yapılacak okulun 13 Ekim’de gerçekleşen üçüncü oturumunda dijital iletişim uzmanı Özgür Mehmet Kütküt, hikaye anlatımının unsurlarını anlattı.

Hikaye örgüsünün giriş, çatışma ve çözümden oluştuğunu hatırlatan Kütküt, öykünün ögelerine değindikten sonra video kurgusuna geçti. Kütküt; Canva, Typito ve çeşitli programlarla video kurgusunun nasıl yapılacağını gösterdi. Oturumun sonunda temel düzeyde senaryo yazımından da bahsetti.

Medya Okulu hakkında

Kaos GL Derneği’nin her yıl internet gazetesi KaosGL.org gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek, LGBTİ+’ları kendi hikayelerini yazmaya teşvik etmek, hak temelli haberciliği yaygınlaştırmak için düzenlediği LGBTİ+ Medya Okulu’nun beş haftalık programı başladı.

Dijital iletişim uzmanı Özgür Mehmet Kütküt’ün yürüteceği beş haftalık program kapsamında görsel tasarım ve hikaye anlatıcılığının temelleri anlatılacak. Canva ile tasarım, video ve animasyon araçları, tasarımda renk uyumu, görsel düzenleme, bilgiyi tasarlamak için araçların tanıtılacağı programın tamamına katılanlara sertifika da verilecek.

29 Eylül Çarşamba 19.30’da başlayacak Medya Okulu, beş hafta boyunca her Çarşamba teorik ve uygulamalı çevrimiçi oturumlarla devam edecek.

29 Eylül Çarşamba, 19.30

Görsel Tasarım ve hikaye anlatıcılığına giriş: Görsel tasarıma dair temeller, dijital içerik türleri ve hikaye anlatıcılığının temellerinin kavranması

Canva aracıyla tanışma, temelleri öğrenme

6 Ekim Çarşamba, 19.30

Canva ödevleri değerlendirmesi; renk uyumu, görsel düzenleme, arka plan kaldırma, stok görseller

Canva ödevlerinde karşılaşılan sorunlara dair öneriler; renk araçları, uyumla ilgili ipuçları, yardımcı uygulamaları kullanma

13 Ekim Çarşamba, 19.30

Video ve animasyon araçlarıyla tanışma. Timeline üzerinde kurgu

Video ve animasyon araçlarıyla uygulamalı çalışmalar

20 Ekim Çarşamba, 19.30

Video ve animasyon ödev değerlendirmesi, öneriler

Video ve animasyon dosyalarında karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri

Bilgiyi tasarlamak için araçlar: Flourish, Knightlab araçları

Dijital savunuculuk için anahtar kelime, hashtag, seo için gereklilikleri kavrama

27 Ekim Çarşamba, 19.30

Bilgi tasarımı araçlarına dair çalışmalara geri dönüşler, ek kaynaklar, uygulamalar

İkna eden hikayeler ve mesajlarla ilgili taktik öneriler

İçerik planlama, yayınlama, yaklaşım hakkında fikir edinme

Medya Okulu nedir?

Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Medya Okulu, yazınsal çeşitli tematik alanlarda planlanmış atölyeler programıdır. Katılımcıların interaktif olarak dahil oldukları atölyelerde yazma istencinden üretimin yayınlanmasına sürecin inşasını ve etiğini tartışırlar. Haber yazma teknikleri, yaratıcı yazarlık ve video aktivizmi programın ana başlıklarıdır.

Medya Okulu neyi amaçlar?

Medya Okulu programı, kaosGL.org gönüllü muhabir ve yazarlarını bir araya getirerek LGBTİ+ kişileri yazmaya teşvik etmeyi ve ayrımcılık karşıtı medyayı çoğaltmayı hedefler. Haberini üretiminden yaratıcı yazarlığın çeşitlendirilmesine farklı alanlarda kümülatif gerçekleşen atölyelerde “herkesin yazabileceği” fikri hakimdir.

Medya Okulu nerede oluyor?

Medya Okulu programı her yıl Kaos GL Derneği tarafından çeşitli şehirler seçilerek, seçilen yerelden katılıma açık organizasyonlarla gerçekleşir.

Medya Okulu’na kimler katılabilir?

LGBTİ+ kişiler, aktivistler, yazarlar, muhabirler, çizerler ve fotoğrafçılar Medya Okulu programına katılabilir.  

Medya Okulu’na katılmanın koşulları var mı?

Yaşadığı şehirde LGBTİ+ gündemini ve etkinlikleri takip etmek, haberlerini kaosGL.org’a yazmak için gönüllü olmak okula katılmak için yeterli. Medya Okulu'na katılan kişilerden KaosGL.org'a ayda en az 3 içerik üretmelerini bekliyoruz. Daha fazla yazar, çizersiniz ona da hayır demeyiz.

Programın tamamına katılamıyorum, başvurum kabul edilir mi?

Atölyeler birbirinin devamlılığını sağladığı için programın tamamına katılabilecek başvurulara öncelik tanınır.

Medya Okulu’na daha önce katılmış biri yeniden başvurabilir mi?

Elbette başvurabilir ancak ilk defa başvuran kişilere öncelik tanınır.

Medya Okulu’na katıldıktan sonra ne olur?

Programa katılmış kişiler daha sonra Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı’na dahil olarak bir çalışma takvimi çıkartır. Medya ve İletişim programıyla birlikte spesifik alanlarda (örneğin: Dava İzleme, Sözlü Tarih) eğitimler düzenler. Bu eğitimlerin sonucunda Muhabir Ağı’nın küçük çalışma grupları oluşur.

Medya Okulu’na katılmayan birisi kaosGL.org’da yazabilir mi?

Tabii ki yazabilir! Medya Okulu’na katılmış olmak kaosGL.org’da yazmak için bir ön koşul değil.


Etiketler: medya
İstihdam