04/03/2014 | Yazar: Yıldız Tar

Keskesor LGBTİ’den Atalay Göçer Hevsel bahçelerindeki ekolojik yıkıma karşı direnişi anlatıyor.

Keskesor LGBTİ’den Atalay Göçer Hevsel bahçelerindeki ekolojik yıkıma karşı direnişi anlatıyor: LGBTİ’ler olarak çadırımızla direniş alanındayız. Kolektivite ve inisiyatiflere büyük vurgu var. Burayı bir yaşam alanına çevirmeye çalışıyoruz.
Diyarbakır’ın UNESCO miras listesine girmesi planlanan 8 bin yıllık Hevsel Bahçeleri’nin Yapı Rezerv Alanı ilan edilmesi ve Dicle nehrine HES projeleri inşa edilmesi planı büyük tepkiye yol açtı. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman İl Müdürlüğü’nün kararı ile Dicle Vadisi’ndeki Hevsel bahçelerinde 10 bin ağacın kesilmesine karşı Kürt gençlerin başlattığı nöbet eylemi devam ediyor. Yağmura ve bataklık araziye rağmen gençler kurdukları “ekoloji kampında” direnişlerini sürdürüyor.
 
Polis bekliyor, gençlik direniyor
Gençler eylem alanını ziyaret etmek isteyenler için bataklıkta kütüklerden yol yaptı. Eylem alanının ilerisinde polis zırhlı araçlarla bekleyişini sürdürüyor. Direniş ise halaylarla ve çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
LGBTİ’ler Hevsel direnişinde
Sosyal medyada ve kamuoyunda Gezi direnişi ile benzerlikleri ve farkları sıkça konuşulan Hevsel direnişinde; Gezi’de olduğu gibi LGBTİ’ler (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) de yer alıyor. Keskesor LGBTİ ekolojik yıkıma karşı çadırıyla direniş alanında.
 
Keskesor’dan Atalay Göçer direnişi kaosGL.org’a anlattı. Göçer polisin araçlarla giremeyeceği bir alanda olduklarını belirtiyor: “Bu tabii ki bir müdahale yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Helikopterlerle Gezi’de de gaz atmışlardı. Şimdilik polis sadece gözlüyor. Çok yaklaşamıyorlar.”
 
Keskesor çadırıyla alanda
Göçer alanı çok sayıda kişinin ve grubun ziyaret ettiğini söylüyor: “Barış anneleri, öğrenci grupları geliyor. Sur gençliği, Bağlar gençliği ve Fiskaya gençliği zaten hep alanda. Fiskayalılar topografyaya hakimler, bize onlar yol gösteriyor. Biz gittiğimizde sadece büyük yaklaşık 100 kişilik bir çadır vardı. DÖDEF’li arkadaşların dışında tek çadır Keskesor’un çadırı. Bugün bir büyük çadır daha yapılacak. İki ya da üç kişilik çadırlar henüz kurulmadı. Ama rahatlık açısından böyle bir talep var.”
 
Gezi ruhu Hevsel’de devam ediyor
Gezi ruhu Hevsel’de devam ediyor. Komisyonlar kuruluyor. Direniş alanı bir yaşam alanına dönüştürülüyor. Göçer yapılanları aktarıyor: “Kolektivite ve inisiyatiflere yoğun vurgu var. Gezi’ye çok fazla atıf var. Ama, ’Gezi’de şöyle oldu, bizde bunlar neden eksik’ gibi eleştirilere haklı olarak karşı çıkılıyor. Sonuçta daha bir hafta bile olmadı direniş başlayalı.”
 
Hevsel için imza kampanyası
Hevsel bahçelerindeki ağaç katliamının önüne geçmek için çadır nöbeti başlatan gençlerin direnişinin yanı sıra internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.
 
8 bin yıllık kent bahçesi: Hevsel
Diyarbakır’ın güney batısında Dicle Vadisi içinde yer alan 700 hektarlık Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır’ın yeşil alanıyla hem akciğeri, hem besin kaynağı, hem de simgesi. UNESCO’ya aday olan 8 bin yıllık Hevsel bahçeleri için esas dosya Mart ayında sunulacak, 1,5 yıl içinde de karar verilecek.
 
Dicle nehrinin debisinin azalmasıyla oluşan delta zamanla verimli bahçe ve bostanlara dönüştü. 1960’lı yıllarda adına “Hoser” denen bu ağaçlıklı alan süreç içerisinde Hevsel olarak anılmaya başlandı. Nehir kıyılarındaki bahçelerde güvercin gübresinden yararlanılarak ünlü Diyarbakır karpuzları yetiştirildi. Yıllardır, şehrin sebze meyve ihtiyacı buradan karşılanıyor. Ayrıca Hevsel Bahçeleri’nde 100’den fazla kuş çeşidinin yanı sıra kirpi, tilki, sansar, su samuru, domuz ve sincap gibi hayvan türleri de yaşıyor.
Binlerce ağaç kesildi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 23 Ağustos’ta Silvan Köprüsü ile Diyarbakır’ın tarihi On Gözlü Köprü arasındaki Dicle Vadisi’ni “Yapı Rezerv Alanı” olarak ilan etmesi herkesi şaşırttı. Dicle Üniversitesi ile Orman İşletme Müdürlüğü’nün aldığı ortak karar ile Dicle Vadisi’nde bulunan ormanlık alanda binlerce ağaç kesildi. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü “Ağaçların bulunduğu alanda balçık oluşmuş, bu balçıklar sivrisinek yapıyor, bir de olası bir yangında müdahale edilemez” açıklamasını yaptı. 

Etiketler: yaşam, ekoloji
Bayram