02/04/2020 | Yazar: Kaos GL

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, okul WhatsApp gruplarındaki nefreti Milli Eğitim Bakanı’na sordu.

Okul WhatsApp gruplarındaki nefret Meclis gündeminde Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, okul müdürlerinin okul WhatsApp gruplarında çocukların gökkuşağı çizimleri üzerinden LGBTİ+’ların hedef gösterilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Gülüm, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması talebiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

TIKLAYIN - Okul WhatsApp gruplarında müdürlerden nefret suçu: “LGBT sapıkları”

Gülüm, koronavirüs pandemisi nedeniyle koşullarda çocukların bu süreci en az zararla atlatması için geliştirilen sosyal medya kampanyalarından birinin de çizdikleri gökkuşağı resimlerini evlerinin camlarına asmak olduğunu hatırlatarak şu soruları yöneltti:

-Ayrımcılık ve nefret suçu içeren mesaj bilginiz dâhilinde midir? Bakanlığınızın talimatıyla iletildiği doğru mudur?

-Mesajın, Ankara, İstanbul, Muğla, Adana, Mersin, Kocaeli ve daha pek çok şehirde, okul müdürlerinden oluşan Whatsapp gruplarında bir anda yaygınlaşmasını nasıl açıklıyorsunuz?

-Ayrımcılık ve nefret suçu işleyen bu kişiler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

-Eğitimde transfobik, homofobik nefret söylemlerine, cinsiyetçi saldırılara kasıl nasıl bir politika izlenmektedir?  Bu tür olayların engellenmesi amacıyla ne tür tedbirler alınmaktadır?

-LGBTİ+’lara yönelik yaklaşımların "ırkçılık” boyutuna ulaştığı LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların raporlarına yansımaktadır. Eğitimde, LGBTİ+’ların hedef gösterilerek şiddete, kötü muameleye ve ayrımcılığa uğramasını engellemek üzere bugüne kadar yaptığınız bir çalışma var mıdır? Bunun için LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların müdahilliğinde herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

-Salgında eğitim sürecindeki koordinasyonun önceliği; dünya çocuklarını sosyal ağlar üzerinden sevgi ile doğa olayının çizilmesinde buluşturan ve çocukların iyi olma hali için destekleyici olan faaliyetleri engellemek midir? Yoksa evde kalma dönemiyle birlikte internetten eğitime erişimi olmayan çocukların sorunlarının giderilmesi midir?

Gülüm soru önergesinde salgın nedeniyle kurulan okul WhatsApp gruplarına iletilen mesajın nefret suçu olduğunu da vurguladı.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim, siyaset
nefret