24/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Havalar soğumaya başlamışken yaz aylarından içimizi ısıtan Onur Yürüyüşü kareleri…

Onur yasaklanamaz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Havalar soğumaya başlamışken yaz aylarından içimizi ısıtan Onur Yürüyüşü kareleri…

Bu sene 8 şehirde LGBTİ+ hak savunucuları Onur Haftası adıyla bir araya geldi. Kocaeli, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Denizli, İstanbul ve Mersin’de onur hafta ve yürüyüşleri yasaklara, baskılara, sınırlara meydan okudu.

Ankara: ODTÜ Onur Haftası ve Yürüyüşü

Ankara Valiliği ve ODTÜ Rektörlüğü’nün yasağına karşı yüzlerce ODTÜ’lü 11 Mayıs’ta kampüsü gökkuşağına boyadı. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın “Bütün Yasakları Yasakla” diyerek çağırdığı, öğrenci topluluklarının desteklediği Onur Yürüyüşü ODTÜ Fizik çimlerinde yapıldı.

Polis ve TOMA aracı yürüyüş yapan öğrencilerin önünü kesti. ODTÜ'lü öğrenciler yasağa ve polis baskısına rağmen kampüs içerisinde yürüyüşlerini sürdürdü.

Fotoğraf: Yıldız Tar

Kocaeli: Ne yanlışız ne yalnız!

Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi ve Özgür Gökkuşağı 2-3 Haziran'da Onur Haftası düzenledi. Onur Haftası pikniğini HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu da pikniği ziyaret etti.

Fotoğraf: Özcan Yaşam

İzmir: İnatla, kararlılıkla ve coşkuyla!

İzmir Onur Yürüyüşü’nün altıncısı yüzlerce kişinin katılımıyla 10 Haziran’da gerçekleşti. Hakları, kimlikleri ve aşkları için bir araya gelen LGBTİ+’lar Alsancak sokaklarını gökkuşağına boyadı. Alanda gökkuşağı, biseksüel, trans, interseks ve aseksüel bayrakları dalgalandı:

“Yine ve bir kez daha yürüyoruz. İnatla, kararlılıkla ve coşkuyla! Tek başımıza değil bir arada yürüyoruz. Varoluşlarımıza günah, suç ya da hastalık diyerek hislerimizi, arzularımızı, aşklarımızı, her türlü hak ve özgürlüğümüzü elimizden almaya çalışanlara karşı bugün hep birlikte yürüyeceğiz. Kalıplara sığmayanlar, sevilmeye değer olmadığını düşünenler, sorunun kendisinde olduğunu düşünenler, bugün artık olduğun gibi, hissettiğin gibi olma günü. Bu yürüyüşte her birimiz kendi biricikliğimizle ayrı ayrı güzeliz ve bir arada daha da güzeliz.”

Fotoğraf: Gözde Demirbilek

Antalya: Biz varız!

Antalya Onur Haftası 21-22 Haziran’da şehri gökkuşağına boyadı. Paneller, söyleşiler ve atölyelerin yanı sıra tramvayda gökkuşağı ve nefrete inat pedallama ile hafta sokaklara taştı. Antalya BİZ Topluluğu’nun düzenlediği haftada homofobi, bifobi ve transfobi karşıtları Antalya sokaklarında “Biz varız” dedi.

Fotoğraf: Ekrem Berk Bilginer

Denizli: Beni adımla çağır

Denizli LGBTİ+ ve Aileleri’nin 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde düzenlediği hafta kapsamında insan hakları bağlamında LGBTİ+ hakları, queer teori, Türkiye’de mülteci LGBTİ+ olmak, türcülük ve LGBTİ+ aileleri buluşması yapıldı.

İstanbul: Buradayız!

Valilik yasağına ve polis şiddetine rağmen İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Beyoğlu sokaklarındaydı. 1 Temmuz’da önce Mis Sokak’ta basın açıklaması okundu. Ardından yüzlerce kişi ara sokaklarda dağıldı. Bir sonraki açıklamanın adresi ise Odakule’ydi. O arada polis Tarlabaşı’nda biber gazıyla saldırdı. Gecenin finali Cihangir’de de polis saldırısı yürüyüşü engellemeye çalıştı. Ancak tüm gün LGBTİ+’lar “buradayız” dedi.

“Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da burada, bu sokaklardayız. Kahkahalarımız, bağırışlarımız ve sloganlarımız hala bu sokaklarda yankılanıyor. Binlerce insanın katıldığı ve görünürlüğümüzü kutladığımız yürüyüşlerimizi çok özlüyoruz. Bugün burada varoluşumuzun verdiği onurla ve onurumuzun verdiği güçle bizlere sınırlar çekmeye çalışanlarla alay ediyoruz.”

Fotoğraf: Veysel Mamuk

Adana: Adana’dayız, alışın gitmiyoruz!

Adana Onur Yürüyüşü, Valilik tarafından yasaklandı. Komite, 7 Temmuz’da İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Komite adına basın açıklamasını Adana LGBTİ+ Dayanışma’dan Mehmet Bayram okudu. Bayram, Adana Valiliğinin ilk defa yapılacak Adana Onur Yürüyüşünü yasaklamasının ifade ve örgütlenme özgürlüğü ile toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını ihlal ettiğini söyledi.

Mersin: Her sokak gökkuşağına çıkar!

4. Mersin Onur Yürüyüşü Mersin Valiliği’nin başvuruyu reddetmesine rağmen 14 Temmuz’da yapıldı. Mersin Onur Haftası Komitesi’nin çağrısıyla LGBTİ+ aktivistleri Pozcu Özgecan Aslan Meydanı’nda bugün zılgıtlarla, halaylarla toplandı. Trans bayrağı üzerinde yapılan podyum yürüyüşünün ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını takiben aktivistler, üç ayrı sokaktan Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Yürüyüşün yapıldığı iki ayrı sokakta eş zamanlı olarak basın açıklaması yeniden okundu.

Fotoğraf: Hakan Aksu


Etiketler: yaşam
İstihdam