26/08/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edilen Saraybosna Onur Yürüyüşü için aktivistler yalnızca Covid-19 kaynaklı engellerle değil, ayrımcılık ve eşitsiz muameleyle de karşılaştıklarını söylüyor.

Saraybosna’da Pride’a koronavirüs iptali Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: EPA-EFE / Fehim Demir

Bosna ve Hersek Federasyonu’nda bu yıl ikincisi gerçekleşmesi planlanan Onur Yürüyüşü koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi.

Onur Yürüyüşü düzenleme komitesi iptalin ardından bu kaybı bir dizi başka faaliyetle telafi edeceklerini açıkladı. Komite, pandeminin daha da şiddetlendirdiği sorunlara dikkat çekmek için tasarladıkları diğer etkinliklerle yürüyüşün eksikliğini telafi etmeye çalışacak.

“Hayat dört duvar değildir” sloganıyla 23 Ağustos'ta yapılması planlanan yürüyüş hazırlıkları sırasında Bosnalı aktivistler, topluluğun yalnızca Covid-19 kaynaklı engellerle değil, aynı zamanda kurumsal direnç, ayrımcılık ve eşitsiz muameleyle de karşı karşıya kaldıklarının altını çiziyor.

Tedbir mi ayrımcılık mı?

Aktivistler, hükümetin bu yılki yürüyüşe destek verdiğini ancak diğer “yüksek riskli” toplantılarda genellikle uygulanmayan katı güvenlik önlemlerinin Pride etkinlikleri için söz konusu olduğuna dikkat çekiyor.

Geçen yıl, ilk defa gerçekleşen Onur Yürüyüşü’e iki binin üzerinde kişi katılmış ve eylemcilerin güvenliğini sağlamak için yaklaşık bin polis görev almış ayrıca alanda keskin nişancılar hazır bulunmuştu.

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret