17/03/2020 | Yazar: Yıldız Tar

Mültecilerin sınırdaki bekleyişi sürüyor. Konuştuğumuz mülteci LGBTİ+’lar koşulların çok zor olduğunu söylüyor ve “Kimse bizi konuşmuyor bile” diyor.

Sınırdaki mülteci LGBTİ+’lar: “Herkes bizi unuttu” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraflar: Sınırdaki mülteci LGBTİ+’ların çekimi

Türkiye-Yunanistan arasında sıkışıp kalan mültecilerin bekleyişi devam ediyor. Yunanistan sınırı kapalı, Yunanistan polisi aralıklarla mültecilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıyor. Gerçek mermi ile saldırıldığı da oluyor. Türkiye’de bekleyen mülteciler ise açlık, susuzluk, soğuk, polis ve jandarma baskısı altında…

Sınırda bekleyenler arasında mülteci LGBTİ+’lar da var. Daha önce görüştüğümüz mülteci LGBTİ+’lar, “Bizi zorla sınıra getirdiler, biz artık buradan gitmek istiyoruz” demiş ve yaşadıkları güçlükleri anlatmıştı. Tekrar görüştüğümüz mülteci LGBTİ+’lar bekleyişin her geçen gün daha da zorlaştığını anlattı.

KaosGL.org’a konuşan bir mülteci trans erkek 15 gündür beklediklerini, kendileri gitmek istemezken polis zoruyla götürüldüklerini hatırlatarak şöyle dedi:

“Burada bayağı insan var. Küçük çocuklar, hamileler var. Hava çok soğuk, malzemelerimiz çok az. Çadır, ayakkabı gibi hiçbir malzeme yetmiyor. Temizlik için hiçbir şey yok. 15 gündür duş almadım. Yirmi tane lavabomuz var, binlerce insan var burda. Çok zor kullanıyoruz her şeyi. Yemek sırası bayağı uzun. Sabah kahvaltı için sıraya girdiğinde akşama yemek alabiliyorsun. Gece kavgalar oluyor. Polis ve jandarma bizi dövüyor. Herkes bizi unuttu. Şimdi dünya sadece koronayı düşünüyor. Kimse bizi düşünmüyor. Ben trans erkeğim. Ülkemi, toprağımı, ailemi bırakıp buraya geldim. Normal yaşamak için. Ama beş senedir burada normal yaşamıyorum. Başka insanlar gibi yaşayamıyorum. Türkiye’de kimse yabancıları sevmiyor. LGBTİ+’ları zaten kimse sevmiyor, istemiyor. Ne olacak hiç fikrim yok. Sadece azıcık umudum kaldı. O da ne zaman biter bilmiyorum. Buradaki insanların yaşama hakkı var. Bunlar da özgürlük istiyorlar, normal yaşamak istiyorlar. Yazık buradaki çocuklara. Ne olacak hiç belli değil.”

Görüştüğümüz başka bir mülteci LGBTİ+ ise havanın çok soğuk olduğunu belirterek, “Bizi unuttular. Mülteci LGBTİ+’ları unuttular. Kimse bizim için bir şey yapmıyor. Kimse bizi konuşmuyor bile” dedi.


Etiketler: insan hakları, mülteci
nefret