30/09/2020 | Yazar: Kaos GL

Şişli Çarkı’nın üçüncü durağı Şişli Semt Polikliniği.

Şişli Çarkı üçüncü durak: Semt Polikliniği Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bir kent hafızası koruma projesi olan Şişli Çarkı*, çokkültürlü yapısıyla, ötekileştirilen kimliklerin bir arada yaşadığı Şişli’yi merkezine alıyor. Ataerki tarafından dışlanan LGBTİ+’ların da yoğun olarak yaşamakta olduğu ve bir getto haline gelen Şişli, burada yaşanan sayısız deneyim ve bu deneyimler sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda bu yönde dönüşüyor. Sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla Şişli’yi Şişli yapan özelliklere dikkat çekmeye çalışan ekip LGBTİ+’ların semtin çeşitli yerlerindeki deneyimlerini kaydetmeyi ve alternatif bir anlatımla aktarmayı hedefliyor.

Çarkın ilk durağı Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi, ikinci durağı Şişli Kent Kültür Merkezi’ydi. Üçüncü durak ise Şişli Semt Polikliniği.

2015 yılında, LGBTİ+’ların sağlık hizmetlerine erişimi sırasında yaşadığı sorunların yoğun olarak tartışıldığı bir dönemde hayata geçirilen Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi ile LGBTİ+’lar için ücretsiz test, danışmanlık, psikolojik ve psikiyatrik destek sunulan sağlık merkezi, bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk. Test Merkezi, HIV, Hepatit ve benzeri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için anonim bir şekilde kayıt ve ücretsiz test imkanı sağlıyor. Bu enfeksiyonlar konusunda bilgi ve danışmanlık da alınabiliyor. Ayrıca Arapça ve Farsça tercüme desteği ile merkez, mülteci LGBTİ+’lar için de erişilebilir durumda.

Şişli Belediyesi’nin 2018 Onur Ayı’nı, Boysan Yakar’ın adını vererek kutladığı Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi günümüzde de aynı adla hizmet veriyor.

Şişli Çarkı’nın ikinci durağının; Hollandaca, İngilizce ve Türkçe videolarını üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz.


Etiketler: sağlık
nefret