13/08/2020 | Yazar: Aslı Alpar

El Salvador’da trans kadın Camilla Diaz’ı öldüren üç polis memuru 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Trans kadın Camilla’nın katillerine 20 yıl hapis Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

El Salvador’da trans kadın Camilla Diaz’ı öldüren üç polis memuru 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Trans kadın Camilla ülkesinde ölüm tehditleri aldığını belirtmesine rağmen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından sınır dışı edilmesinin ardından ülkesi El Salvador’da üç polis tarafından öldürülmüştü.

Camilla’yı öldüren üç polis memurunun aldığı ceza Reuters’in haberine göre El Salvador’da trans cinayetine verilen ilk mahkûmiyet.

Ülke LGBTİ+’lara yönelik işlenen suçlarda cezasızlıkla mücadele ediyor

LGBTİ+ topluluğunun üyelerine karşı şiddetin ve başta polis ve çeteler olmak üzere özel kişilerce gerçekleştirilen saldırıların cezasız kalması El Salvador’da devam eden sorunlar arasında.

Ceza adaleti sistemi, LGBTİ+’lara karşı işlenen nefret suçlarının tespit edilmesi ve soruşturulması konusunda başarısız. 2015 yılına dek bu vakaların büyük kısmı soruşturulmadı ve hiçbiri için başarılı bir kovuşturma yürütülmedi.

El Salvador Yasama Meclisi 2015’te ırk, etnik köken, siyasi görüş, din, cinsiyet, cinsiyet kimliği ve ifadesi, cinsel yönelim ve benzeri kategoriler temelindeki nefret saikiyle işlenen cinayet ve tehdit suçlarına karşı yaptırımları artıran Ceza Yasası reformunu onaylamıştı.

Camilla’nın failleri için verilen mahkumiyet kararını ise hak savunucuları, LGBTİ+’ların sistematik ayrımcılığa maruz kaldığı Orta Amerika ülkesinde memnuniyetle karşılanan bir gelişme olduğunu söylüyor.

 

 


Etiketler: dünyadan
nefret