06/04/2023 | Yazar: Yıldız Tar

“Yasa tasarısının kabul edilmesi insanlık dışı bir eylem olarak kınanmalıdır.”

Ugandalı LGBTİ+’lar, nefret yasasının ardından hayatlarından endişeli Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uganda parlamentosunun ülkedeki LGBTİ+’ların hayatlarını daha da zorlaştıran Eşcinsellik Karşıtı Yasa’yı geçirmesinin ardından LGBTİ+ aktivistleri endişeli.

Yeni yasa tasarısı, "ağırlaştırılmış eşcinsellikten" suçlu bulunanlar için ölüm cezasının mümkün olmasıyla, kendini LGBTİ+ olarak tanımlamayı yasadışı hale getiriyor.

Ayrıca, yasa birinin kendi cinsiyetinden bir başkasıyla cinsel ilişki yaşadığını bildirmemesini de suç olarak tanımlıyor.

PinkNews'e konuşan Ugandalı LGBTİ+ aktivisti Kasha Nabagesera, tasarının kabul edilmesini ülkedeki LGBTQ+ topluluğunu "sarsılmış, endişeli ve korkmuş" bırakan "gerçekten zorlu bir dönem" olarak nitelendirdi.

Nabagesera, birçok kişinin şimdiden otobüslere bindiğini ve “barbarca” yasadan kaçmak için sınırı geçerek Kenya'ya geçmeye çalıştığını açıkladı. Diğer pek çok aktivist gibi, Nabagesera da şimdiden tasarıyla mücadele etmenin yolları üzerinde çalışıyor.

LGBTİ+’lar zaten damgalandı

Yasanın geniş doğası, değişikliğin sadece LGBTİ+ topluluğunu değil, bölgede çalışan insan hakları örgütleri de dahil olmak üzere Uganda'daki herkesi etkilediği anlamına geliyor.

Nabagesera, yasanın bir şantaj aracı ve birinin düşmanlarını itibarsızlaştırma aracı olarak kullanılabileceğini söylüyor:

“Biri basitçe sizin eşcinsel olduğunuzdan şüphelendiğini söyleyebilir ve soruşturma sonuçlanana kadar çoktan cezalandırılmış olabilirsiniz. Çok sayıda LGBTİ+ zaten damgalandı çünkü topluluğumuzda pek çok insan eşcinsel olduğundan şüphelenildiği için medyada teşhir edildi. Yani artık tasavvur edin, insanlar her türlü adaletsizliği ve suistimali cezasız bırakacak. Bu çok sorunlu ve tüm hükümetler endişelenmeli.”

Yasa, homofobik şiddeti şimdiden arttırdı

Uganda'daki LGBTQI+ insan hakları örgütü Let's Walk Uganda ise yasanın ülkede "homofobik şiddette şimdiden büyük bir artışı tetiklediğini" söyledi.

Let's Walk Uganda'nın kurucusu Edward Mutebi yaptığı açıklamada, “Yasa tasarısının kabul edilmesi esasen insanlık dışı bir eylem olarak kınanmalıdır. Uluslararası toplum, tasarının yasalaşmaması için birlikte harekete geçmelidir. Bununla birlikte, aynı şekilde en kötü duruma da hazırlanmalı: hükümetler ve sivil toplum kuruluşları, tehlike altındaki insanlar için güvenli uçuş için yasal seçenekleri desteklemelidir” dedi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam