27/05/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin “Belediyeler ve LGBTİ+ Hakları” serisinin üçüncü etkinliği 3 Haziran’da “Yerel Yönetimler Herkese Hizmet Eder” başlığıyla yapılacak. Yüksel Mutlu’nun konuşacağı etkinliğe kayıt yaptırmayı unutmayın!

Yüksel Mutlu, “Belediyeler ve LGBTİ+ Hakları” serisinde herkes için belediyeciliği anlatacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, yerel yönetimlerde LGBTİ+ haklarına ilişkin iyi örnekler yaygınlaştırmak ve bu alandaki yerel ve küresel çalışmaları görünür kılmak için çevrimiçi etkinliklerine devam ediyor!

Üçüncü etkinlik, “Belediyeler ve LGBTİ+ Hakları: Yerel Yönetimler Herkese Hizmet Eder” başlığıyla 3 Haziran Perşembe günü saat 20.00’de yapılacak. Etkinlikte yerel yönetimlerde LGBTİ+ politikaları üzerine Yüksel Mutlu konuşacak. Etkinliğin moderatörü ise İlknur Üstün.

Kayıt yaptırmak için tıklayın!

Yüksel Mutlu kimdir?

Yüksel Mutlu; uzun yıllardır kadın mücadelesinde yer aldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Başkanlığı, İHD Genel Merkez Yöneticiliği, Türkiye Barış Meclisi kuruluş çalışmaları, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) MYK Üyeliği, Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Kayyum sürecinde Mersin Akdeniz Belediyesi Eş Başkanlığını yaparken gözaltına alınıp ilk mahkemede tahliye edildi. Dersimli bir eğitim emekçisi olan Mutlu, yerel yönetimlerde LGBTİ+ hakları üzerine çalıştı.

Etkinlikte neler konuşulacak?

Etkinlikte Yüksel Mutlu şu başlıklardan bahsedecek:

*Yerel yönetimlerde LGBTİ+ politikaları bakımından karşılaşılan zorluklar

*Kapsayıcı bir yerel yönetim anlayışı

*Çözüm önerileri ve deneyimler

Serideki diğer etkinlikler neler?

İlk etkinlik, “Belediyeler ve LGBTİ+ Hakları: Güney ve Orta Amerika Örnekleri” başlığıyla 28 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de yapılacak. Simültane tercümenin olacağı etkinlikte trans hakları konusunda Birleşmiş Milletler (BM) bağımsız danışmanı Esteban Paulon konuşacak.

Arjantin LGBT Federasyonu’nun eski başkanı ve Santa Fe bölgesel yönetimi Cinsel Çeşitlilik Politikaları eski müsteşarı da olan Esteban Paulon, 2007’de Arjantin’de Rosario Belediyesi’nde “Cinsel Çeşitlilik Alanı”nı kurdu. Bu birim, Güney Amerika’da yerel yönetimlerde LGBTİ+ hakları için çalışan ilk birimlerdendi.

Çalışmalarını BM bünyesinde Güney Amerika’da trans haklarına ilişkin bağımsız danışman olarak sürdüren Paulon, konuşmasında şu konulardan bahsedecek:

*Yerel yönetimlerde cinsel çeşitlilik politikalarının önemi

*Yerel LGBT kamu politikalarını nasıl geliştirebiliriz?

*Rosario-Arjantin, Bogotá-Kolombiya, Montevideo-Uruguay ve México-Meksika’dan iyi örnekler

Zoom üzerinden yapılacak etkinlikte Türkçe-İngilizce simültane çeviri olacak. Etkinlik eş zamanlı olarak Kaos GL’nin Youtube kanalında İngilizce yayınlanacak. İlerleyen günlerde Youtube’taki kayda Türkçe altyazı da eklenecek.

Etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayın!

İkinci etkinlik, “Belediyeler ve LGBTİ+ Hakları: İnsan Hakları Kentleri” başlığıyla 1 Haziran Salı günü saat 20.00’de yapılacak. Çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecek etkinlikte 2018 yılından beri Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nde İnsan Hakları Kentleri Projesini yürüten Bahar Özden konuşacak. Bahar Özden etkinlikte şu başlıklar üzerine konuşacak:

*İnsan hakları kentleri ve kapsayıcı toplumlar

*Yerel yönetimlerde LGBTİ+ hakları

*Yerel yönetim-sivil toplum işbirlikleri ve iyi örnekler

Bahar Özden, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. 2005 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği ve ardından Çankaya Belediyesi’nde yerel demokrasi, kapasite geliştirme, katılımcı planlama, toplumsal cinsiyet eşitliği, yerel eşitlik eylem planları, insan hakları ve uluslararası yerel yönetim iş birlikleri üzerine çalışıyor. 2018 yılından beri Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nde İnsan Hakları Kentleri Projesi’ni yürütüyor.

Kayıt yaptırmak için tıklayın!

* Bu etkinlik, Avrupa Birliği'nin mali desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla KAOS GL’ye aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

lgbti-esitligi-icin-kat-edilecek-cok-mesafe-var-yayini-turkcede-1Etiketler: insan hakları, kent hakkı
İstihdam