14/10/2020 | Yazar: Oya Özgün Hazan

Herkes bugünlerde ABD başkanlık seçiminin ne olacağını konuşuyor? Peki ABD başkanlık seçiminde LGBTQ+ meselelere en sıcak yaklaşan kim? LGBTQ+ sorunlarını en çok dillendiren kim? Bu sorular elbette ki tek bir kişiyi işaret ediyor o da Demokrat kanadın yaşlı kurdu Joe Biden’ı. Biden ne yaptı, neler söyledi?

ABD seçimleri LGBTQ+’lar açısından neler içeriyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Baba Biden

“1962 yazında, Wilmington’daydık. Arabadan inerken, çok iyi giyimli iki adam gördüm kırmızı ışık yandığı sırada eğildiler ve birbirlerini öptüler. Döndüm ve babama baktım, o da bana baktı ve 'Joe, çok basit bir anlamı var bunun. Birbirlerini seviyorlar. Sadece bu. İşte buydu. Başka açıklaması yok. "

Biden bir programda bir anısını bu şekilde aktarmıştı. Efsanevi insan Harvey Milk göreve gelmeden ve James Baldwin’in ırk, cinsiyet, ataerki üzerine ateşli konuşmalar yaptığı konferans dizilerinden çok çok önce bu bilincin Biden’larda oluşması oldukça anlamlı değil mi?

2012’de Obama-Biden kontrolündeki ABD yönetimi 1993’ten beri yürürlükte olan “Don’t Ask Don’t Tell” adındaki Amerikan ordusunda bir askerin eşcinsel olduğunu beyan etmesini ve eşcinsel askerlerin ABD ordusunda yer almasını yasaklayan kanunu bozarak tarihi bir adıma imza atmışlardı. O tarihten itibaren eşcinseller artık açık kimlikli bir şekilde orduda yer alabiliyorlar.

Yine 2012’de “Meet The Press” adındaki bir reality show’da eşcinsel evliliğini önündeki engellerden daha önce hiçbir Abd’li bürokratın olmadığı kadar detaylı konuşmuştu. Bir anda ABD kamuoyu ikiye bölünmüştü, bir yanda destekçiler bir yanda muhafazakârlar. O dönem Obama’nın bu konu üzerindeki isteksizliği yeteri kadar yol alınamamasını sağladı. Ancak ilerde kendisinin neler yapabileceğine yönelik önemli bir işaret fişeği oldu.

2016’da her ikisi de Beyaz Saray personeli olan iki eşcinsel erkeğin nikahını kıydığını bildiğimiz Joe Biden çiftin nikâhından çekilmiş siyah-beyaz bir fotoğrafı Twitter hesabından, “Brian ve Joe’yu evimde evlendirmiş olmaktan gurur duyuyorum. Uzun zamandır Beyaz Saray’da çalışan bu iki harika adam daha mutlu olamazdı” mesajını paylaşmıştı.  Abd tarihi ve LGBTİ açısından Joe Biden’ın yüzük takma merasimi önemli bir kırılma anıydı.

abd-secimleri-lgbtq-lar-acisindan-neler-iceriyor-1 

Tarihte bir ilk

2017'de, ABD tarihinde bir eyalet yasama meclisine seçilen ilk açık kimlikli trans kadın olan Danica Roem’in önünü açan da yine o olmuştu ve meclise girmesine onay vermişti.

abd-secimleri-lgbtq-lar-acisindan-neler-iceriyor-2 

Biden geçen yıl İnsan Haklarına ilişkin bir oturumda LGBTQ çocuklar üzerine yaptığı bir konuşmada şunları söylemişti: “2017’de bir araştırma gösteriyor ki LGBTQ bireyler %47 oranında intihar teşebbüsüne başvurmuş ve %23 oranında başarılı olmuş. Bunun LGBTİQ çocuklar açısından ne kadar travmatik bir konu olduğunu biiliyorum. Uykusuz gecelerin nasıl geçtiğini bilirim. Ailenize ilk açıldığınızda anne ben transgender’ım, öğretmenim ben geyim dediğinizdeki yaşadığınız heyecanı, gerilimi çok iyi biliyorum. Güçlü olmaya çalışalım. Hepiniz Amerikanın çocuklarısınız. Ortak ruhun yapı taşlarını oluşturuyorsunuz.”

Trump’a pençe

Joe Biden’ın internet sitesinde yer alan ifadelere göre “Trump yönetiminde LGBTQ +  bireylerin sağlık hakkına erişememe, evsiz barınaklarından trans bireylerin yararlanmasına yönelik kısıtlama, eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine yönelik çeşitli kısıtlamalar, siyah olmayan trans kadınlara ekstra ayrımcılık gibi konularda Pence-Trump yönetiminin sınıfta kaldığını açıklıyor ve LGBTİQ seçmenden kendisine başkanlık yarışında destek vermelerini istiyor.

abd-secimleri-lgbtq-lar-acisindan-neler-iceriyor-3 

Bakalım Bay Biden verdiği sözleri tutacak mı yoksa klasik siyasetçi sendromuna girip söylediklerini yutacak mı göreceğiz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, siyaset, dünyadan
İstihdam