02/11/2009 | Yazar: Kaos GL

Can Tanrıyar’ın Kelebek yazarı Onur Baştürk’e Bebek’in ortasında tokat atması, atabilmesi ürkütücüdür. Bir öfkesi var belli ki...

Can Tanrıyar’ın Kelebek yazarı Onur Baştürk’e Bebek’in ortasında tokat atması, atabilmesi ürkütücüdür. Bir öfkesi var belli ki... Belki yazdığı yazıdandır, belki özel bir husumettendir, sebebi her ne olursa olsun ürkütücüdür.

Ama sonrasında yaptığı açıklama attığı tokattan da fena bana kalırsa. Şöyle diyor Tanrıyar: ‘Adını bile bilmediğim biri karşımda gey hareketleri yapıp, dil oynatınca ve daha sonra da bana doğru gelince bir tokat attım.’

Gey hareketleri!

Muhteşem bir tanım: ‘Gey hareketleri’! Ne kadar her şeyi hafifleten bir mazeret değil mi? Ve bu durumda son derece haklı bulunmayı bekliyor belli ki. Neden olmasın, en vahşi cinayetlerin bu mazeretle aklanabildiği bir ülkede yaşıyoruz, bir tokatçıktan ne olacak?
 
Delikanlılığımıza halel getireceğine inandığımız bir davranış karşısında her yol mubah bizde. ‘Tokat atmayıp da okşasa mıydı?’, önümüze sürülen soru bu. Öyle ya, sadece iki seçenek var böylesi bir durumda, adamcağız da ‘namuslu’ olanı seçmiş...
 
Hal böyleyse biz kadınların günde kaç kişiyi dövmemiz gerekiyor diye düşünüyorum, ama tabii durum farklı. Bizde gölge düşürülecek bir ‘delikanlılık’ yok. 

Burası Teksas

Ayrıca ‘Abartmayın’ diyor, ‘Abi olarak bir tokat attım’. Şefkatli de aynı zamanda. Delikanlılığın şanından, karşısındakine ‘doğru yolu’ döve döve göstermek. Hem sever, hem döver onlar.
Herhalde Onur Baştürk’ten beklenen de bu hayat dersi için teşekkür ederek köşesine çekilmesi, bundan böyle hareketlerine dikkat etmesi.
 
Yanlış anlaşılmasın, ben Can Tanrıyar’ın açıklamasının doğru olduğu varsayımıyla yazmıyorum bunları. Bir şiddet eyleminin böylesi bir mazeretle sıradanlaştırılabilmesiyle, benim derdim.
Her an, her alanda, ‘abi’lerin tepesini attırmaya görün, ‘cennetten çıkma’ dayak olanca haklılığıyla ve de yasallığıyla karşınızda.
 
Bu ‘delikanlılık’ kisvesi altındaki zorbalık kültürü toplumumuzu tepeden tırnağa kuşatırken, ‘abi’ tokatları, yumrukları inmeye yer ararken hiç sormaya hacet yok. Evet, burası Teksas.
 

Etiketler: medya
Bayram